دولت‌ساز: تعویق دوباره اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری توجیه قانونی ندارد

۸صبح، کابل: دسته انتخاباتی دولت‌ساز به ریاست محمداشرف غنی، از کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی خواسته است که نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان را در زمان تعیین شده آن اعلام کند. از دید این دسته انتخاباتی، تعویق دوباره اعلام نتایج ابتدایی از نظر قانونی توجیهی ندارد.

بر اساس تقویم جدید انتخاباتی، قرار است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری در ۲۳ عقرب اعلام شود. برخی از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات اما گفته‌اند که اعلام نتایج ابتدایی در ۲۳ عقرب دشوار است.

دسته انتخاباتی دولت‌ساز در اعلامیه‌ای که روز شنبه، هژدهم عقرب به نشر رسانده، از کمیسیون‌های انتخاباتی خواسته است که در روشنی «قوانین نافذه، مقررات و طرزالعمل‌های انتخاباتی با حرمت‌گذاری به حق مشروع و قانونی مردم افغانستان تقویم کاری خویش را رعایت و نتایج انتخابات ششم میزان را در زمان و موعد جدید تعیین شده اعلان کند.»

این دسته انتخاباتی از متحدان بین‌المللی افغانستان نیز درخواست کرده است که در رفع موانع به خاطر تسریع پروسه اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری با افغانستان همکاری کنند.

این دسته انتخاباتی هم‌چنان گفته است که «تعویق بی‌مورد اعلان نتایج انتخابات» کشور را در حالت ابهام قرار می‌دهد و چنین حالت مبهم صدمه مستقیم و غیرمستقیم به اقتصاد کشور و پروسه صلح که برای مردم افغانستان اولویت دارد وارد می‌کند و مردم را زیر فشار روانی قرار می‌دهد.

دولت‌ساز از دیگر دسته‌های انتخاباتی نیز خواسته است که «قوانین، طرزالعمل‌ها، لوایح و مقررات انتخاباتی، قاعده اشتراک در انتخابات و اصول پذیرفته شده قبلی را احترام» بگذارد و با «بهانه‌گیری‌های روزمره که به عادت مبدل شده» سبب رنج روانی مردم و صدمه به امنیت، اقتصاد ملی و روند صلح نشوند.

این دسته انتخاباتی هم‌چنان از رقیبان انتخابات ریاست جمهوری‌اش خواسته است که از «اظهار نظرهای غیرمسوولانه و بدون دلایل و مدارک» خودداری کنند و در تأمین شفافیت انتخابات با کمیسیون‌های انتخاباتی همکار باشند.

در اعلامیه دسته انتخاباتی دولت‌ساز هم‌چنان آمده است که سایر دسته‌های انتخاباتی باید در امور کمیسیون‌های انتخاباتی مداخله نکنند و موجب اخلال پروسه‌های انتخاباتی نگردند.

این در حالی است که روند بازشماری آرا روز شنبه‌، هژدهم عقرب، آغاز شد. برخی دسته‌های انتخاباتی از جمله دسته‌های انتخاباتی عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار و رحمت‌الله نبیل اما با این روند مخالفت کردند. از نظر این دسته‌های انتخاباتی ابتدا باید «آرای تقلبی از آرای پاک» تصفیه و سپس بازشماری آغاز شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن