والی هرات: طالبان شیندند مجهزتر شده‌اند

طالبان با حمله‌ی گسترده بر یک پایگاه پولیس در روستای «لرزانک» ولسوالی شیندند در جنوب ولایت هرات، کم از کم ۹ سرباز نیروهای امنیتی را کشتند. در این حمله که دو شب پیش رخ داد، رگبار گلوله از دو طرف برای چندین ساعت دوام یافت و در نهایت تلفات زیادی به نیروهای امنیتی به جای گذاشت.

به نقل از دفتر والی هرات، طالبان در این حمله از تجهیزات پیشرفته با قدرت دید در شب استفاده کرده‌اند.

بر اساس خبرنامه‌ی دفتر والی هرات، طالبان شورشی مجهز به اسلحه‌ی سنگین، راکت‌انداز و توپ بودند و همین امر در نهایت سبب افزایش تلفات نیروهای امنیتی شد.

این حمله‌ی گسترده‌ی طالبان تلفات دیگری هم از سربازان نیروهای امنیتی گرفت. هنگامی که فرمانده تولی نظم عامه برای کمک عازم محل درگیری شده بود، با ماین جاگذاری شده‌ی طالبان برخورد کرد و همراه با ۲ تن از افرادش جان باخت. با آنکه منابع دولتی تأکید دارند که در این حمله ۱۵ طالب مهاجم هم کشته و ۲۲ تن دیگرشان زخمی شده‌اند، اما طالبان این میزان تلفات را رد می‌کنند.

محمد آصف رحیمی، والی هرات در صحبت با روزنامه‌ی ۸صبح، با ابراز نگرانی از حضور گسترده‌ی طالبان در ولسوالی شیندند، تأیید کرد که آنان نسبت به سال گذشته، توانمندی بیشتری در جنگ با نیروهای امنیتی دارند. او گفت که با توجه به شکستی که شورشیان در سال گذشته از سوی نیروهای امنیتی متقبل شده بودند، امسال «دشمنان افغانستان در نظر دارند توانمندی بیشتری به طالبان در این ولسوالی بدهند.»

آقای رحیمی می‌گوید که هیأتی با ترکیب ولسوال شیندند و نماینده‌گان اداره‌های استخباراتی و امنیتی برای تهیه‌ی گزارش فرستاده شده و چگونه‌گی رویداد حمله بر پایگاه پولیس زیر بررسی قرار دارد.

والی هرات همچنان گفت که برای حل مشکل ناامنی ولسوالی شیندند هرات، با مرکز کشور تماس‌هایی داشته و امیدوار است که در آینده، چند رشته عملیات برای تأمین امنیت در این ولسوالی راه‌اندازی شود.

حمله بر پایگاه پولیس در شیندند هرات در حالی رخ داد که هفته‌ی گذشته، شکرالله شاکر، ولسوال شیندند در مرکز مطبوعات ولایت هرات مقابل دوربین رسانه‌ها، آن ولسوالی را «کاملاً امن» توصیف کرده و از خبرنگاران خواست که برای سفر به آن ولسوالی اقدام کنند. او گفته بود که هیچ تهدید امنیتی در شیندند وجود ندارد و ساکنان آن با آرامی می‌توانند به همه نقاط آن رفت و آمد کنند.

آغاز روند ثبت نام رای‌دهنده‌گان

همزمان با آغاز کار تأمین امنیت ولسوالی شیندند و سایر مناطق هرات، ۵۱ مرکز برای ثبت نام رای‌دهنده‌گان انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها در مکاتب مختلف مرکز این شهر آغاز به کار کردند. بر اساس برنامه‌ی کمیسیون انتخابات هرات، این مراکز پس از یک‌ماه، وارد بخش دوم کار خود شده و برای دوهفته، ساکنان ولسوالی‌ها را تا شعاع ۸ کیلومتری زیر پوشش روند ثبت نام قرار می‌دهند. بخش سوم این برنامه شامل ثبت نام افراد واجد رای‌دهی در روستاها و مناطق دور از مرکز و ولسوالی‌های هرات است.

صدیق داوود زاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات در هرات، در گفت‌وگو با روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که ولسوالی شیندند هرات بیشترین تهدید را برای کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات دارد. او می‌افزاید که با همکاری نیروهای امنیتی، امیدوار است که کارمندان بتوانند برای ثبت نام افراد واجد شرایط رای‌دهی، به مناطق دور دست ولسوالی شیندند سفر کنند.

همزمان با این، محمد آصف رحیمی، والی هرات از مخالفان مسلح دولت «تقاضا» کرد که به پروسه‌ی صلح بپیوندند.

آقای رحیمی که در مراسم آغاز کار مراکز ثبت نام واجدان شرایط رای‌دهی صحبت می‌کرد، از مخالفان دولت خواست که با پیوستن به پروسه‌ی صلح، وارد جریان‌های سیاسی شوند و در بدنه‌ی دولت برای منفعت عمومی مردم خدمت کنند. والی هرات انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها را گامی ارزنده برای استقرار دموکراسی خوانده و گفت که از شورشیان و مخالفان مسلح دولت «جداً تقاضا» می‌کنیم که پروسه‌ی ثبت نام رای‌دهنده‌گان را مختل نکنند.

همچنان والی هرات در بخشی از سخنان خود تأکید کرد که نیروهای امنیتی با کمک کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات، افرادی واجد شرایط رای‌دهی را از مناطق ناامن به مناطق امن منقل کرده و در آنجا پروسه‌ی ثبت نام را تطبیق می‌کنند.

این در حالی است که ساکنان شیندند هرات می‌گویند که اگر دولت برنامه‌ی منظمی برای تأمین امنیت و محو حاکمیت طالبان در بخش‌هایی از شیندند نداشته باشد، آنان مجبور اند برای حفظ جان خود حاکمیت طالبان را بپذیرند.

دامنه‌ی ناامنی در ولسوالی شیندند به حدی وسیع است که رییس جمهور کشور برای تأمین امنیت، طرح تقسیم آن را در پنج ولسوالی عملی کرد. قابل ذکر است که با گذشت زمان زیاد، به دلیل حضور چشمگیر طالبان، هنوز ولسوال پشت کوه و زیر کوه توان حاضر شدن به اداره‌های کاری خود را ندارند.

ملاصمد و ملاننگیالی، فرماندهان سرشناس طالبان که بر سر رهبری طالبان با هم اختلاف نظر دارند، بیشتر از یک‌سال است که در شیندند با هم درگیر اند. گاه هم هماهنگ با هم علیه نیروهای دولتی دست به تحرکات تخریبی می‌زنند. ملاننگیالی هوادار ملامحمد‌رسول و ملاصمد طرفدار ملااخترمحمد منصور، رهبرکشته‌ شده‌ی طالبان است.

دیدگاه are closed.