والی هرات: تا یک‌هزار فاسد را گُم نکنم، پشت‌شان را رها نمی‌کنم

۸صبح، هرات: مقام‌های محلی هرات از مبارزه قاطع و مهار حلقات مافیایی فساد در این ولایت سخن می‌گویند. سیدوحید قتالی، والی هرات، روز پنج‌شنبه، دوازدهم سرطان، در صحبت با خبرنگاران، از توقف چندین موتر باربری و بررسی تخلف آنان از سوی نهادهای امنیتی و عدلی و قضایی خبر داد.

به گفته‌ی او، اتهام‌های اضافه‌بار و تغییر نوع‌بار در کالاهای وارداتی این موترها وجود دارد و او شب‌هنگام شخصاً با حضور در بزرگ‌راه هرات – اسلام‌قلعه، آن‌ها را توقف داده ‌است.

بر اساس معلومات وی، برخی مأموران فاسد حکومت، از هر موتر ۱۰هزار افغانی برای خودشان گرفته‌اند و ۱۰۰ هزار افغانی را به کام مافیا داده‌اند. او هشدار می‌دهد، تا زمانی که یک‌هزار فاسد را گُم نکند، پشت‌شان را رها نخواهد کرد.

این مقام ارشد محلی در هرات می‌گوید: «برایم پیام‌هایی آمده است که اگر این موترها را رسمی بسازی و به سارنوالی معرفی کنی، بچه‌های هرات بدبخت می‌شوند. غلط کرده آن بچه‌ی هرات که عواید ملی را به جیب زورمند و فاسد زده است؛ او را من هراتی نمی‌دانم.»

آقای قتالی می‌افزاید، پس پرده‌ی قضیه چند موتر نیست که اضافه‌بار و تغییر جنس داشته باشد، بلکه از «الف تا یا»‌ی فساد را مردم افغانستان می‌دانند و او با تمام قاطعیت یک لحظه هم که والی باشد، در مهار فساد ایستاده‌ است.

سیدوحید قتالی اضافه می‌کند، حلقه‌ی مشخص فساد، شبکه‌های گسترده است و تنها کارمندان گمرک نیست. حلقاتی که در ناامنی دست دارند، پیرامون گمرک و در داخل و بیرون هرات می‌باشند، اما بر آنان فشار وارده شده و یک مقدار آن‌ها را زور داده است.

از دید والی هرات، برخی افراد می‌کوشند با فضاسازی، سندسازی و مستندسازی، روندها را سفید جلوه دهند. او می‌گوید: «برخی افراد، دویدن‌ها پشت احمد و محمود و تقدیرنامه گرفتن‌ها را ایی‌سو کنند؛ شاید برای فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی تقدیرنامه گرفته باشند، اما فعالیت‌های اداری کسی را قبول ندارم.»

ظاهراً اشاره او، به حمدالله همدرد، رییس گمرک این ولایت است که به تازه‌گی از سوی معاون اول مجلس نماینده‌گان تقدیرنامه گرفت و عمل‌کردش تحسین شد، اما رییس گمرک هرات تاکنون در واکنش به این گفته‌های والی، چیزی نگفته است.

اداره محلی هرات تأکید می‌کند، ریاست‌ جمهوری گزارش والی هرات در مورد فساد گمرک را مورد تأیید قرار داده و برای اجرا، آن را به وزارت مالیه سپرده و تا هنگامی که سیستم‌های وزارت مالیه ساخته شود، اداره محلی اجازه نمی‌دهد در گمرک فساد انجام شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن