هشدار حکومت به مالکان شهرک‌ها و بلندمنزل‌ها: اگر تصفیه‌کننده نصب نکنید، تشهیر منفی و ممنوع‌الخروج می‌شوید

۸صبح، کابل: ریاست مبارزه با جرایم جنایی کابل به مالکان شهرک‌ها و بلندمنزل‌ها هشدار داده است که اگر فلترهای تصفیه‌کننده دود زغال نصب نکنند، تشهیر منفی و ممنوع‌الخروج می‌شوند و مدیریت شهرک یا بلندمنزل‌های‌شان به گونه مقطعی از آنان گرفته خواهد شد.

معاونیت اول ریاست جمهوری روز جمعه، شانزدهم عقرب با اعلام این خبر گفته است ریاست محیط زیست شهرداری کابل پیش‌تر از مالکان شهرک‌ها و بلندمنزل‌ها تعهد گرفته بود تا در سیستم مرکزگرمی‌ تأسیسات‌شان تصفیه‌کننده نصب کنند.

طبق اعلام معاونیت اول ریاست جمهوری، از میان ۶۰۳ بلندمنزل و شهرک، ۱۵۹ بلندمنزل با سیستم مرکزگرمی مجهز با تصفیه‌کننده است و ۱۰۱ بلندمنزل فاقد وسایل دودزا است.

دفتر معاونیت اول ریاست جمهوری توضیح داده است که ۴۱ بلندمنزل پس از ابلاغیه وزارت امور داخله تصفیه‌کننده نصب کرده است و ۳۰۲ بلندمنزل و شهرک تا هنوز تصفیه‌کننده دود ندارد.

معاونیت اول ریاست جمهوری به مالکان بلندمنزل‌ها هشدار داده است که هرچه عاجل‌تر فلتر نصب کنند و در غیر آن، مورد پی‌گرد عدلی و قضایی قرار می‌گیرند.

به گفته معاونیت اول، ریاست مبارزه با جرایم جنایی کابل به مالکان شهرک‌ها و بلندمنزل‌ها پیش‌تر هشدار داده است که در صورت نصب نکردن فلتر دود زغال، تشهیر منفی و ممنوع‌الخروج می‌شوند.

هم‌چنان آمده است که در این صورت، مدیریت شهرک و بلندمنزل‌ها برای «جبران خساره» از مالکان آن برای مدتی گرفته خواهد شد.

پیش از این امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری گفته بود که اگر مالکان این شهرک‌ها و بلندمنزل‌ها فلتر نصب نکنند، رهبری  اداره محیط زیست از کارشان برکنار می‌شوند.

کابل همه ساله با فرارسیدن فصل زمستان به آلوده‌ترین شهر جهان تبدیل می‌شود. عمده‌ترین علت آن استفاده بی‌رویه از زغال سنگ برای گرم‌کردن خانه‌ها به دلیل نبود برق و انرژی بدیل عنوان می‌شود.

در زمستان امسال  نگرانی‌ها از تبدیل شدن کابل به آلوده‌ترین شهر جهان با توجه به شیوع ویروس کرونا افزایش یافته است.

دکمه بازگشت به بالا