جمع‌آوری عشر و زکات بیخ گوش دولت در هرات

سیدحسن حسینی

طالبان از ساکنان امن‌ترین و نزدیک‌ترین ولسوالی‌های ولایت هرات به مرکز این ولایت، عشر و زکات جمع‌آوری می‌کنند. منابع به روزنامه ۸صبح می‌گویند که این گروه با فرستادن کاغذهایی با سربرگ «امارت اسلامی افغانستان» و امضای ولسوالان نام‌نهاد طالبان برای اربابان ده‌ها روستا در عموم ولسوالی‌ها، مردم را مجبور به پرداخت عشر و زکات کرده‌اند.

بنا بر اطلاعاتی که به روزنامه ۸صبح رسیده، ولسوال نام‌نهاد طالبان برای ولسوالی کرخ ولایت هرات، با فرستادن کاغذهایی از دکان‌داران داخل بازار هم خواسته که عشر و زکات اموال‌شان را به آدرس امارت اسلامی افغانستان بفرستند. علاوه بر این ساکنان چندین ولسوالی هرات در مصاحبه با روزنامه ۸صبح این قضیه را تأیید کرده‌اند.

شورای ولایتی هرات هم با پذیرش این موضوع، از شکایت‌های پی‌هم مردم به آدرس این نهاد مردمی خبر می‌دهد. در مقابل دفتر والی هرات به این نظر است که بنا بر صعود گراف عملیات‌های مختلف نظامی بر مواضع طالبان، قدرت تحرک از این گروه گرفته شده است، اما برخی جرایم هنوز در نقاط دور‌دست هرات وجود دارد. بنا بر گزارش اداره محلی هرات، طالبان هم اکنون در نقاط وسیعی از عموم ولسوالی‌های هرات در رفت‌و‌آمد هستند.

 

کاغذ مالیه طالبان در بازار ولسوالی کرخ

طالبان از ساکنان عموم ولسوالی‌های هرات عشر و زکات جمع‌آوری می‌کنند. بنا بر اطلاعات رسیده به روزنامه ۸صبح، این گروه با تلاش‌های مختلف مردم روستاهای دور و نزدیک ولسوالی‌های هرات را مجبور کرده که از مجموع درآمد سالانه، محصولات حیوانی و محصولات کشاورزی، به جنگ‌جویان طالبان عشر و زکات بدهند. این پول بنا بر سیستم مالیاتی طالبان، به نام مالیه وارد خزانه این گروه می‌شود.

۸صبح توانسته علاوه بر جمع‌آوری اسناد، با ساکنان چندین روستا از ولسوالی‌های مختلف هرات در این مورد مصاحبه کند. تمام مصاحبه‌شونده‌گان از تجربه‌ی مشترک سخن گفته‌اند: پرداخت عشر و زکات به طالبان.

جاوید هاشمی، از دکان‌داران بازار ولسوالی کرخ هرات، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که چندی قبل طالبان با فرستادن کاغذهایی با مهر و سربرگ «امارت اسلامی افغانستان»، دکان‌داران داخل بازار را مجبور به پرداخت عشر و زکات کرده بودند. او می‌گوید که برخی از مردم از ترس احضار شدن به مرکز ولسوالی خودخوانده طالبان، مجبور شدند مطابق به دستور طالبان به آدرس آنان عشر و زکات مال‌شان را بپردازند. آقای هاشمی می‌افزاید که مردم چاره‌ای جز فرستادن پول به آدرس طالبان ندارند.

ولسوالی کرخ امن‌ترین و از نزدیک‌ترین ولسوالی‌ها در شمال هرات است که ساکنان این ولایت روزهای جمعه برای گردش و تفریح به حومه‌های آن می‌روند.

 

تهدید به مرگ یک متنفذ در گلران

علاوه بر ولسوالی کرخ، وضعیت در اوبه، از ولسوالی‌های شرقی هرات، هم به همین شکل است.

ضیا‌ءالرحمن خادمی، مدیر حج و اوقاف ولسوالی اوبه هرات، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح می‌پذیرد که طالبان در حال جمع‌آوری عشر و زکات از ساکنان این ولسوالی هستند. آقای خادمی می‌افزاید که جنگ‌جویان این گروه در ولسوالی اوبه، با استفاده از اربابان روستاها، از مردم طلب عشر و زکات می‌گیرند. او می‌افزاید که بارها دیده شده که ولسوال نام‌نهاد طالبان برای ولسوالی اوبه، اربابان روستاها را به مقر فرماندهی‌شان دعوت کرده و به آنان دستور داده که از مردم عشر و زکات جمع‌آوری کنند.

رحم‌الدین سرورزی، ولسوال اوبه، هم می‌پذیرد که طالبان در این ولسوالی با اعمال زور در مناطق زیر کنترل‌شان، بر مردم فشار می‌آورد. آقای سرورزی می‌افزاید که در مناطق مختلف ولسوالی اوبه طالبان رفت‌و‌آمد دارند و با استفاده از ابزارهای گوناگون مردم را مجبور به اطاعت از فرمان‌های‌شان می‌کنند.

ولسوالی اوبه در یک‌صد کیلومتری مرکز هرات قرار دارد و به دلیل آسفالت نبودن شاهراه، چهار ساعت از مرکز شهر فاصله دارد.

با محمد (اسم مستعار) از کارمندان دولت که خانواده‌اش در ولسوالی گلران هرات زنده‌گی می‌کنند، گفت‌وگو کردم. او می‌گوید که طالبان مردم را بارها مجبور به پرداخت عشر و زکات کرده‌اند و در یک مورد که یک متنفذ مردمی حاضر به پرداخت عشر و زکات به آنان نشده بود، شبان‌گاه به خانه‌اش حمله کرده و او را با اسلحه تهدید به مرگ کردند. محمد می‌گوید که پس از این رویداد، متنفذ منطقه مجبور شد که در وقت موعود عشر و زکاتش را به آدرس «امارت اسلامی افغانستان» بفرستد.

 

هم‌دستی اربابان برخی روستاها با طالبان

نگرانی و ترس مردم از حضور طالبان و اجبار به پرداخت عشر و زکات به جنگ‌جویان این گروه، تنها در سطح ولسوالی‌ها محدود نمانده است، بلکه شورای ولایتی هرات هم چندین مورد از شکایت‌های مردم را ثبت کرده است.

سردار‌محمد بهادری، عضو شورای ولایتی، می‌گوید که در برخی مواقع، مردم به شورای ولایتی آمده و از حضور طالبان در مناطق زنده‌گی‌شان شکایت دارند. او می‌افزاید که مردم بارها از اجبار به پرداخت عشر و زکات به آدرس طالبان به شورای ولایتی شاکی‌ شده‌اند و این موضوع در جلسات اداری ولایت هم به بحث گرفته شده است.

آقای بهادری حتا پرده از راز دیگری بر‌می‌دارد. او می‌گوید که در برخی موارد دیده شده که اربابان روستاها و محلات مختلف با هم‌دستی با طالبان، از مردم عشر و زکات جمع کرده و سهمی هم برای خودشان قایل می‌شوند. او می‌افزاید که «کمایی» کردن اربابان از جمع کل عشر و زکات یک قریه، اربابان را انگیزه می‌دهد که در جمع‌آوری مالیات نامشروع و فرستادن به آدرس طالبان بیش‌تر همکار این گروه باشند.

ولایت هرات با جغرافیای وسیع و رشد اقتصادی نسبی، وضعیت امنیتی آرام‌تری نسبت به اکثر ولایت‌های افغانستان دارد. با این حال حضور طالبان در بیش‌تر ولسوالی‌های این ولایت، هم اداره محلی، هم شورای ولایتی و هم مردم را نگران کرده است.

 

مسوولان محلی: تحرک طالبان در هرات کاهش یافته است

بنا بر گزارش دفتر والی هرات، طالبان در نقاط دور و نزدیک عموم ولسوالی‌های این ولایت تردد دارند و هر‌‌از‌گاهی دست به تحرکاتی می‌زنند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که تا کنون گزارشی از پرداخت عشر و زکات مردم به طالبان، از مجاری رسمی به دفتر والی هرات نرسیده است. آقای فرهاد اما می‌پذیرد که طالبان در مناطق مختلف ولسوالی‌های این ولایت دست به اعمال ضد حقوق بشری مردم می‌زنند، اما به این نظر است که با توجه به افزایش رو به صعود گراف عملیات‌های نظامی مشترک نیروهای امنیتی علیه آنان، تحرکات این گروه نسبت به گذشته در جغرافیای هرات کاهش یافته است.

صحبت‌های سخنگوی والی هرات در حالی مطرح می‌شود که طالبان همین اکنون در جغرافیای وسیعی از ولسوالی‌های کشک کهنه، رباط‌سنگی، اوبه، گلران، فارسی، شیندند، چشت، زاول، زیرکوه، پشت کوه، کوه زور، غوریان، کرخ، انجیل، زنده‌جان و گذره این ولایت مقر فرماندهی برای تحرکات تخریبی‌شان دارند. در اکثر این ولسوالی‌ها طالبان حتا دم و دستگاه قضایی داشته و مشکلات حقوقی مردم را نظر به قواعد خودشان حل‌و‌فصل می‌کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن