انتقاد حکومت از گزارش یوناما درباره تلفات افراد ملکی: جنایات طالبان را سفید نکنید

۸صبح، کابل: حکومت نسبت به گزارش تازه دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما درباره تلفات افراد ملکی واکنش نشان داد.

یوناما این گزارش را روز سه‌شنبه، هشتم اسد، منتشر کرد.

طبق این گزارش، در شش ماه نخست سال جاری میلادی، در جریان درگیری‌های مسلحانه در افغانستان، ۱ هزار و ۳۶۶ غیرنظامی کشته شده‌اند و ۲ هزار و ۴۴۶ غیرنظامی دیگر زخم برداشته‌اند.

در این گزارش «عناصر ضد دولت» که شامل طالبان و داعش می‌شوند، مسوول تلفات ۱ هزار و ۹۶۸ غیرنظامی (۵۳۱ کشته و ۱۴۳۷ زخمی) معرفی شده‌اند.

 یوناما مسوولیت تلفات ۱ هزار و ۳۹۷ غیرنظامی (۷۱۷ کشته و ۶۸۰ زخمی) را بر دوش نیروهای حامی دولت گذاشته است.

به این ترتیب، شمار غیرنظامیانی که توسط نیروهای حامی دولت در جریان نیمه اول سال جاری میلادی کشته شده‌اند، ۱۸۶ نفر بیشتر نسبت به شمار غیرنظامیانی است که توسط عناصر ضد دولت در این مدت کشته شده‌اند.

حکومت افغانستان، گزارش تازه یوناما درباره تلفات افراد ملکی را نادرست می‌خواند و می‌گوید که درباره چگونگی جمع‌آوری معلومات در این گزارش ملاحظه دارد.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، امروز چهارشنبه، نهم اسد، در یک نشست خبری، انتقاد شدید حکومت از این گزارش را اعلام کرد.

صدیقی گفت که شیوه‌های جمع‌آوری این گزارش نادرست است و معلومات آن از منابع معتبر تهیه نشده است.

به گفته صدیقی، یوناما باید توضیح دهد که آیا به ساحاتی که افراد ملکی هدف قرار می‌گیرند دسترسی دارد؟ هم‌چنان باید توضیح بدهد که چگونه تلفات افراد ملکی را مستندسازی و گزارش می‌کند؟

سخنگوی ریاست جمهوری تأکید کرد که تهیه گزارش درباره تلفات افراد ملکی با تکیه بر گزارش رسانه‌ها – که معلومات آن‌ها ابتدایی است – یک اشتباه بزرگ است.

صدیقی تلویحاً گفت که یوناما در تهیه گزارشی که روز سه‌شنبه منتشر کرد، به جای استفاده از منابع رسمی دولتی و مشاهده میدانی، از گزارش رسانه‌ها استفاده کرده است، که معلومات این گزارش‌ها به گفته او، ابتدایی و غیرمستند است.

یوناما، جنایات طالبان را سفید کند

صدیق صدیقی می‌گوید که گروه طالبان عامل اصلی تلفات افراد ملکی در کشور است.

به گفته او، این گروه با جاسازی ماین در کنار جاده‌ها، حملات انتحاری، هدف قرار دادن مسجدها و مکتب‌ها، افراد ملکی را به صورت عمدی هدف قرار می‌دهد.

صدیقی با انتقاد از گزارش یوناما گفت که این نهاد با ارایه معلومات نادرست نباید «جنایات طالبان را سفید کند.»

هم‌چنان او گفت که با این نوع گزارش‌ها، مردم تصور خواهند کرد که بیشتر تلفات به افراد ملکی توسط نیروهای دولتی وارد می‌شود.

سخنگوی ریاست جمهوری با اشاره به آمار ارایه‌شده درباره تلفات افراد ملکی توسط عناصر ضد دولت گفت که اگر این آمار به ماه و روز تقسیم شود، نتیجه آن خواهد بود که گروه طالبان روزانه سه فرد و ماهانه ۸۷ فرد ملکی را کشته است.

به گفته صدیقی این در حالی است که گروه طالبان تنها در جریان یک هفته اخیر (از چهارشنبه گذشته تا امروز) ۱۱۰ فرد ملکی را کشته است و ۲۰۰ فرد ملکی دیگر را زخمی کرده است.

او خاطرنشان کرد که طالبان تنها در سه روز اخیر در قندهار، کابل و شاهراه قندهار – هرات ۴۶ فرد ملکی را کشته‌اند و ۹۰ فرد ملکی دیگر را زخمی کرده‌اند.

طبق معلومات او، در حمله روز گذشته طالبان در اسپین بولدک ولایت قندهار سه فرد ملکی کشته شده‌اند و بیش از ۲۰ فرد ملکی دیگر زخم برداشته‌اند.

در حمله دو روز پیش این گروه به دفتر روند سبز متعلق به امرالله صالح در شهر کابل ۲۰ نفر کشته و ۵۰ نفر دیگر زخمی شدند. صدیقی گفت که تمام قربانیان این حمله نیز غیرنظامیان هستند.

به همین شکل، امروز چهارشنبه در انفجار ماینی که گروه طالبان در مسیر شاهراه قندهار – هرات جاسازی کرده بود، ۳۲ فرد ملکی کشته شده‌اند و ۱۷ فرد ملکی دیگر زخم برداشته‌اند.

سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید که با توجه به این رقم بلند تلفات افراد ملکی، مشخص می‌شود که روزانه ۲۰ فرد ملکی توسط گروه طالبان کشته می‌شوند. به گفته صدیق صدیقی، این رقم با رقمی که یوناما گزارش داده است، هم‌خوانی ندارد.

صدیق صدیقی از سوی دیگر گفت که نیروهای دولتی، افراد ملکی را به صورت عمدی هدف قرار نمی‌دهند، در حالی که کشتار افراد ملکی بخشی از استراتژی جنگی گروه طالبان است.

او تأکید کرد که حفاظت از افراد ملکی در اولویت برنامه‌های نیروهای دولتی در جریان عملیات‌ها قرار دارد، به همین دلیل در جایی که احتمال تلفات افراد ملکی متصور باشد، این عملیات‌ها متوقف یا به صورت محدود به اجرا گذاشته می‌شود.

به این ترتیب، صدیقی از یوناما خواست که برای تهیه گزارش‌هایش درباره تلفات افراد ملکی از نزدیک با حکومت کار کند؛ زیرا حکومت راهکار مشخصی برای ثبت و بررسی این گونه تلفات در اختیار دارد.

Comments are closed.