شرکت گوگل۵۰ میلیون یورو جریمه شد

فرانسه گوگل را به دلیل نقض قوانین حریم خصوصی آن کشور ۵۰ یورو جریمه کرد.
اداره ملی اطلاعات، که نهاد ناظر بر حفاظت از اطلاعات شهروندان فرانسه است اعلام کرد که شرکت گوگل قوانین این کشور را در حوزه‌ی «حفظ حریم خصوصی در فضای انترنتی» نقض کرده است. این اداره گفته است که گوگل بدلیل نقض این قوانین می‌بایست ۵۰ میلیون یورو به فرانسه بپردازد.
این رقم جریمه یکی از بزرگترین جریمه‌ هایی است که تا کنون علیه گوگل وضع شده است.
اداره‌ی ملی اطلاعات فرانسه هم‌چنین گفته است که بزرگترین جستجوگر جهان، فاقد شفافیت لازم برای آگاه سازی کاربران در زمینه بهره‌گیری از اطلاعات شخصی شان است و از استفاده‌ی این شرکت از اطلاعات شهروندان فرانسه برای تبلیغات هدفمند/مشکوک سخن گفته است.
قوانین حفاظت از اطلاعات عمومی شهروندان در فرانسه/اتحادیه‌ی اروپا که بزرگترین مجموعه‌ی قوانین حفظ حریم خصوصی را شامل می‌شوند، پس از سال ها بحث و فحث پیرامون آن  از تابستان سال گذشته‌ی میلادی به اجرا گذاشته شده است. این قوانین به شهروندان این امکان را میسر می‌کند تا بر اطلاعات شخصی خود در فضای انترنت کنترول بهتر و بیش‌تری داشته باشند.
به نقل از بیانیه‌ی اداره‌ی ملی اطلاعات رقم این جریمه با توجه به قوانین حفاظت از اطلاعات عمومی شهروندان در اتحادیه‌ی اروپا تعیین شده است.
 جریمه‌ی ۵۰ میلیون یورویی شرکت گوگل پس از آن وضع شد که سازمان غیردولتی فرانسوی یعنی سازمان «بتو چه!» مستقر در شهر وین از شرکت گوگل شکایت کرد. این شکایات از حمایت بسیار بالای مردمی برخواردار بود که حدوداً ۱۳ هزار تن، این شکایت را امضا کرده بودند.
کشور فرانسه به بررسی بسیار دقیق همراه با رویکرد‌ی سختگیرانه از قوانین حریم خصوصی نسبت به رفتارِ شرکتهای انترنتی امریکایی شهره است.

واکنش شرکت گوگل

پس از پخش این خبر گوگل در واکنش به آن اعلام کرد:
«ما از اطلاعات کاربران مان هیچ استفاده‌ی مبهم و مشکوکی نمی‌کنیم و در عین حال مردم از ما انتظار زیادی در موضوع شفافیت و کنترول را دارند، که بر آن واقفیم! ما عمیقاً متعهد به رعایت قوانین اتحادیه‌ی اروپا در این زمینه هستیم. این موضوع را در همکاری با مقامات فرانسه بررسی کرده و گام ‌های بعدی را خواهیم رفت.»

دکمه بازگشت به بالا