رقابت اسکی دختران به‌مناسبت روز جهانی آموزش در بامیان

الیاس طاهری

تپه‌های واقع در دامنه‌ی سلسله کوه‌های برف‌گیر بابا در ولایت بامیان، همه‌ساله با فرا رسیدن فصل زمستان، محل مناسبی برای بازی‌های زمستانی به‌ویژه ورزش اسکی است. اسکی‌بازان بامیانی با استفاده از امکانات و تجهیزات این رشته‌ی ورزشی که در اختیاردارند، با ریزش نخستین برف تمرینات خود را با شور و هیجان خاصی آغاز می‌کنند. در سال‌های اخیر دختران و پسران زیادی به این ورزش علاقه‌مندی نشان داده‌اند و جمعه‌ها برای تمرینات به میدان اسکی «شهید مزاری» می‌روند. از سه هفته به این طرف، اسکی‌بازان برخی باشگاه‌های ورزشی در بامیان، هر هفته روزهای جمعه در دامنه‌ سلسله کوه‌های بابا اسکی‌بازی می‌کنند؛ شماری به هدف یادگیری و عده‌ای هم برای آماده شدن در رقابت جهانی اسکی.

اداره اطلاعات و فرهنگ، مرکز آموزشی «لنکلن» و باشگاه ورزشی عقاب، روز جمعه، سوم دلو رقابتی را میان ده تن از دختران اسکی‌باز بامیانی به مناسبت روز جهانی آموزش در این ولایت راه‌اندازی کرده است. رشد ورزش اسکی دختران، ترویج فرهنگ همدیگرپذیری میان شهروندان کشور، دادن پیام صلح و همین‌طور گرامی‌داشت از روز جهانی آموزش، از مهم‌‍ترین هدف‌های این رقابت ورزشی گفته شده است. اسحاق موحد، رییس اطلاعات و فرهنگ بامیان گفت که آموزش در سایه‌ی صلح، مدنیت، همدیگرپذیری و یک فضای مسالمت‌آمیز ممکن است. به گفته‌ی رییس اطلاعات و فرهنگ، از همین‌رو، رقابت امروزی «تقدیم به صلح» شده است. آقای موحد هم‌چنان افزود که هدف دیگر این رقابت ادامه‌ی ورزش‌های زمستانی است و در هفته‌های آینده نیز مسابقات اسکی در بخش‌های نوجوانان و سایر ورزشکاران برگزار خواهد شد.

فریبا احمدی، مقام اول این رقابت را به خود اختصاص داد. او پنج سال است که اسکی‌بازی می‌کند و برای اشتراک در رقابت‌های جهانی اسکی به بیرون از کشور نیز سفرهایی داشته است. فریبا، تجربه اشتراک در مسابقات جهانی در کوریای جنوبی، سویس، روسیه و برخی کشورهای دیگر را در کارنامه ورزشی خود دارد. این دختر اسکی‌باز، باری در رقابت با اسکی‌بازان ۴۸ کشور جهان که در کوریای جنوبی برگزار شده بود، توانست مدال برنز را به افغانستان بیاورد. او می‌گوید که در آرزوی تأمین صلح سراسری، در این رقابت حضور یافته و از جنگ و خشونت در کشور بسیار خسته شده است. پیام فریبا به سایر دختران این است که آنان نیز به ورزش روی آورند و با اشتراک در مسابقات فرامرزی برای کشور افتخار کسب کنند.

زهرا نوری، مقام دوم رقابت را از آن خود کرد. این اسکی‌باز خطاب به دختران می‌گوید که هیچ‌وقت تسلیم دشواری‌ها و ناملایمت‌ها نشوند و به آموزش و تحصیل خود ادامه دهند. به باور زهرا، عبور از موانع و مشکلاتی که فراراه زنان افغانستان است، تنها از راه آموزش و مبارزه ممکن می‌شود. مسوولان باشگاه‌های ورزشی در بامیان می‌گویند که در سال‌های اخیر حضور دختران در رشته‌های مختلف ورزشی از جمله اسکی بیش‌تر شده است. محمد افضل نوری، مسوول یکی از باشگاه‌های ورزشی، حضور دختران در بخش اسکی را پُررنگ توصیف کرد اما گفت که نبود امکانات و تجهیزات لازم این رشته‌ی ورزشی، تاحدودی سبب دل‌سردی اسکی‌بازان دختر شده است.

ورزش زمستانیِ اسکی، از ده سال به این طرف در ولایت بامیان رایج شده و با استقبال خوب مردم این ولایت به‌ویژه ورزشکاران روبه‌رو شده است. در کنار پسران، دختران نیز در ورزش اسکی حضور گسترده‌ای دارند. اسکی بازان دختر با ابراز خوش‌بینی و خوش‌حالی می‌گویند که در بامیان، بسترِ خوبی برای رشد ورزش بانوان وجود دارد و آنان می‌توانند بدون هیچ گونه نگرانی و ممانعتی، دوشادوش پسران به ورزش‌های گونه‌گون به‌ویژه اسکی بپردازند؛ اما نبود امکانات مناسب و بی‌توجهی دولت، عمده‌ترین چالش در برابر رشد ورزش بانوان به حساب می‌آید. این دختران اسکی‌باز از حکومت و نهادهای ورزشی کشور می‌خواهند که برای فراهم آوردن امکانات ورزشی، به‌ویژه در بخش «اسکی» توجه بیش‌تر داشته باشند تا این ورزش توسعه‌ی بیش‌تر یابد و سایر دوست‌داران اسکی نیز بتوانند برای بازی‌های زمستانی به بامیان سفر کنند.

بامیان در مرکز کشور، از ولایت‌های باستانی و توریستی است که برگزاری این گونه برنامه‌ها، برای رشد صنعت گردش‌گری بسیار اثرگذار دانسته می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا