غلام‌محمد اسحاق‌زی به نماینده‌گی از افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می‌کند

۸صبح، کابل: سازمان ملل متحد اعلام کرده که قرار است نماینده دولت اشرف غنی به نماینده‌گی از افغانستان در این سازمان سخنرانی کند. این در حالی است که نماینده میانمار به دلیل کودتای نظامی و براندازی حکومت منتخب در آن کشور از لیست سخنرانان حذف شده است.

به گزارش رویترز، پس از رای‌زنی‌ها در مورد کرسی افغانستان در سازمان ملل با روی کار آمدن طالبان در این کشور، غلام‌محمد اسحق‌زی، نماینده دولت اشرف غنی روز دوشنبه، پنجم میزان، در نشست این سازمان سخنرانی خواهد کرد.

در همین حال، نماینده میانمار به دلیل کودتای نظامی در این کشور و براندازی حکومت منتخب توسط کودتاچیان از سخنرانی در این نشست در نیویارک محروم شده است.

این در حالی است که امیرخان متقی، وزیر امور خارجه طالبان، هفته گذشته خواستار سخنرانی در گردهمایی رهبران جهان در سازمان ملل متحد شد و سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر را به عنوان نماینده افغانستان در این سازمان معرفی کرد.

گفته شده است تا زمانی که کمیته‌های مربوط در سازمان ملل در مورد اعتبارنامه‌های نماینده‌گان‌ افغانستان و میانمار، تصمیم نگرفته‌اند؛ اسحق‌زی و کیاو مو تون در کرسی‌های خود باقی خواهند ماند.

دکمه بازگشت به بالا