غنی: با امریکا در مورد نگرانی مردم نسبت به روند صلح به تفصیل صحبت می‌کنیم

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور می‌گوید که با امریکا به توافق رسیده‌ است تا روی هر‌موضوعی که مردم افغانستان نسبت به آن در پروسه صلح تشویش دارند، به تفصیل صحبت کنند.

آقای غنی این مطلب را شام روز سه‌شنبه، سیزدهم حمل، در نشستی با فعالان جامعه مدنی و خبرنگاران مطرح کرده است. این نشست تحت عنوان «مؤلفه‌های صلح پایدار» در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود. ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه‌ای گفته است که در این نشست ۴۰۰ نفر از نماینده‌گان جامعه مدنی و رسانه‌ها از ۳۴ ولایت کشور شرکت کرده بودند.

آقای غنی در حالی از موافقت با امریکا برای صحبت «تفصیلی» روی نگرانی‌های مردم در روند صلح خبر داده است که پیش از این حمدالله محب، مشاور امنیت ملی او با انتقاد از زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، گفته بود که جزئیات گفت‌وگوهای صلح با حکومت در میان گذاشته نمی‌شود و مقام‌های حکومت از آخرین کسانی‌اند که در جریان جزئیات گفت‌وگوهای صلح قرار می‌گیرند.

 از جانب دیگر، رییس جمهور در دیدار با فعالان مدنی و خبرنگاران گفته است که صلح در حاشیه نیست، بلکه در متن گفتمان ملی قرار داد. او افزوده است: «ضرورت این است که صلح یک کلمه نباشد، ابعاد و انواع آن مد نظر گرفته شود و صلح پایدار موجب ثبات افغانستان می‌شود.»

به گفته رییس جمهور غنی، صلح وسیله است و هدف ثبات سیاسی توسط نظام قانونی و مردم‌سالار می‌باشد و هدف و وسیله باید از هم تفکیک شوند. او در عین حال تأکید کرده است: «ما به کسی تسلیمی داده نمی‌توانیم و تا زمانی‌که مذاکرات صلح به نتیجه نرسد، ما از هر وجب خاک خویش به قوت و عزت دفاع می‌کنیم.» آقای غنی افزوده است ترجیح حکومت این است تا آتش‌بس برقرار و شرایط برای مذاکرات همه‌جانبه فراهم شود.

محمد‌اشرف غنی در خصوص نحوه گفت‌وگوهای صلح نیز گفته است که مذاکره صلح بدون قید‌و‌شرط است، اما «صلح قید‌و‌شرط دارد و ملت افغانستان حدود مذاکرات را تعیین می‌کند و اگر فشار می‌آید که رفتار غیرقانونی کنیم، این برای ما قابل قبول نیست.»

آقای غنی بر حفظ هم‌بسته‌گی و وحدت در گفت‌وگوهای صلح نیز اصرار کرده و گفته است در صورتی که همه در صف واحد قرار داشته باشند، موقف حکومت و مردم در گفت‌وگوهای صلح تقویت خواهد شد.

براساس خبرنامه ارگ ریاست جمهوری، در این نشست عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز سخنرانی کرده است. او گفته است که خواست «اکثریت مطلق» مردم افغانستان برقراری صلح است و هیچ کس ادامه جنگ را نمی‌خواهد. او افزوده است که در مورد صلح معامله صورت نمی‌گیرد و اگر چنین کاری شود، نامش صلح است و در اصل صلح نخواهد بود.

این در حالی است که زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، در جریان ششمین دور سفر خود در پیوند به پروسه صلح، در کابل به سر می‌برد و سرگرم دیدار و بحث در مورد صلح با فعالان جامعه مدنی، زنان و رهبران حکومتی و سیاسی کشور است. انتظار می‌‎رود که در آینده نزدیک ششمین دور گفت‌وگوهای رسمی میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان آغاز شود.

دکمه بازگشت به بالا