سفر غنی به واشنگتن؛ ترمپ طبق نقشه غنی به سوی صلح می‌رود؟

فهیم امین

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، برای نخستین بار از رییس جمهور غنی خواسته است که طی یک سفر رسمی ‌از کاخ سفید دیدن کند. دعوت ترمپ از آقای غنی دو روز پس از تبادله زندانیان شبکه حقانی و گروه طالبان با دو استاد دانشگاه امریکایی – افغانستان صورت گرفته است. ارگ ریاست جمهوری ضمن پذیرفتن این دعوت می‌گوید که دونالد ترمپ روی شمولیت حکومت افغانستان در تلاش‌های صلح و مدیریت این روند به دست حکومت افغانستان، تأکید کرده است.

بر اساس خبرنامه‌ای که دو روز پیش از سوی ارگ ریاست جمهوری نشر شد، دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا در یک مکالمه تلفنی از همکاری آقای غنی برای رهایی دو استاد دانشگاه امریکایی – افغانستان سپاس‌گزاری کرده و او را به یک سفر رسمی ‌به کاخ سفید دعوت کرده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور غنی، روز جمعه، اول قوس، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت، آقای غنی دعوت رسمی ‌رییس جمهور ایالات متحده امریکا را پذیرفت و به زودی سفری به واشنگتن خواهد داشت. او اما روشن نساخت که این سفر چه زمانی انجام خواهد شد. آقای صدیقی هم‌چنان افزود، رییس جمهور غنی در این مکالمه تلفنی روی اجرایی شدن طرح هفته ماده‌ای صلح تأکید کرده که بر مبنای آن شمولیت حکومت افغانستان در هر نوع تلاش برای نهادینه شدن صلح، ضروری و مهم است.

سخنگوی رییس جمهور غنی به تلاش‌های زلمی ‌خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا، نیز اشاره کرد و گفت که یکی از دلایل فسخ مذاکرات مستقیم ایالات متحده امریکا با گروه طالبان، متوقف نشدن خشونت‌ها از سوی طالبان بود و تلاش‌ها برای صلح در صورتی می‌تواند نتیجه مثبت در پی داشته باشد که مدیریت آن به دست حکومت افغانستان باشد. به سخن او، از همین رو رییس جمهور غنی در مکالمه تلفنی‌اش شام پنج‌شنبه (۳۰ قوس) روی اجرایی شدن طرح هفت ماده‌ای برای صلح تأکید کرده است. از این پیش، زلمی ‌خلیل‌زاد، تلاش‌هایش را در ماه میزان سال گذشته برای کشانیدن گروه طالبان به دور میز مذاکره با حکومت افغانستان آغاز کرد. آقای خلیل‌زاد در مدت یک سال نُه بار با نماینده‌گان گروه طالبان دیدار رسمی‌ داشت که در پی آن دو طرف روی اصول یک تفاهم‌نامه صلح به توافق رسیدند. دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، اما پس از یک حمله انتحاری طالبان در ماه سنبله سال روان خورشیدی در کابل که سبب کشته شدن یازده شهروند غیرنظامی افغان و یک سرباز امریکایی شد، این مذاکرات را ملغا اعلام کرد.

با این حال، در خبرنامه ارگ به نقل از دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، آمده است: «برای این‌که روند صلح به موفقیت برسد، مدیریت و شمولیت حکومت افغانستان در آن حتمی ‌است و از همین حالا باید آغاز شود.» این اظهارات آقای ترمپ و دعوت او از رییس جمهور غنی دو روز پس از تبادله سه زندانی شبکه حقانی و گروه طالبان با دو استاد دانشگاه امریکایی – افغانستان صورت گرفته است.

انس حقانی، برادر رهبر شبکه حقانی، مالی خان و عبدالرشید از اعضای ارشد گروه طالبان که دست‌کم پنج سال در زندان بگرام نزد حکومت افغانستان زندانی بودند، هفته گذشته به فرمان رییس جمهور غنی آزاد شدند. هرچند رهایی این زندانیان با واکنش‌های تند شهروندان و نهادهای مدنی کشور مواجه شد، اما این تصمیم آقای غنی از سوی هیأت معاونت سازمان ملل متحد (یوناما)، سازمان نظامی‌ پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو)، دونالد ترمپ و برخی دیگر از مقام‌های بلندپایه ایالات متحده امریکا استقبال شد. گروه طالبان نیز در بدل آن، کوین کینگ امریکایی و تیموتی ویکس آسترالیایی، دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان که از سال ۱۳۹۵ به این سو نزد آنان گروگان بودند را رها کرده است.

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، در حالی آقای غنی را به قصر سفید دعوت کرده و روی شمولیت حکومت افغانستان در تلاش‌های صلح تأکید کرده است که رییس جمهور غنی در بیست‌ویکم عقرب در یک نشست خبری در کابل گفت که تصمیم رهایی انس حقانی، مالی خان و عبدالرشید را در مشورت با همکاران بین‌المللی افغانستان به ویژه ایالات متحده امریکا گرفته است. در همین پیوند، صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور غنی می‌گوید، اکنون شرایط گفت‌وگوهای صلح با گروه طالبان تغییر کرده و شامل شدن حکومت افغانستان در روند صلح طبق برنامه هفت ماده‌ای رییس جمهور غنی برای نهادینه شدن صلح در کشور، مهم و ضروری است.

 

طرح هفت ماده‌ای صلح

طرح هفت ماده‌ای صلح از سوی رییس جمهور غنی تهیه و در ماه عقرب سال روان خورشیدی از سوی شورای امنیت ملی همه‌گانی شد. حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی کشور، این طرح را چکیده‌ای از طرح‌ها و برنامه‌های پنج سال گذشته در زمینه صلح عنوان کرد و افزود، این طرح با جانب امریکا، اتحادیه اروپا و شماری از کشورهای دیگر که در صلح افغانستان دخیل هستند نیز در میان گذاشته شده است. این طرح روی مذاکره با امریکا، گروه طالبان و پاکستان بحث کرده و هم‌چنان به چگونه‌گی صلح با طالبان، حکومت‌داری خوب و از بین بردن عوامل جنگ در کشور نیز پرداخته است.

در این طرح، «آتش‌بس»، پیش‌شرط حکومت برای شروع مذاکره با گروه طالبان است. هدف حکومت از وضع این پیش‌شرط، اثبات یک‌دست بودن و تسلط طالبان بر جنگ این گروه در کشور است. در این طرح، پاکستان، ایران، هند، روسیه و چین به عنوان کشورهایی نام برده شده است که باید در گفت‌وگوهای صلح افغانستان دخیل باشند.

حکومت برای پیاده کردن این طرح هفت ماده‌ای یک برنامه عملیاتی نیز ساخته است. طبق این برنامه، حکومت در نظر دارد یک «جرگه» مشورتی برگزار کند تا طرح هفت ماده‌ای برای صلح با طالبان به تأیید برسد. این جرگه کوچک‌تر از لویه‌جرگه مشورتی صلح خواهد بود و در آن سیاسیون کشور، نماینده‌گان جامعه مدنی، مطبوعات و اعضای مجلس سنا و مجلس نماینده‌گان شرکت خواهند کرد. زمان برگزاری این جرگه تا کنون مشخص نشده است. عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری، این طرح را «فهرست آرزوها» عنوان کرده و گفته است که در شرایط کنونی عملی‌سازی این طرح ممکن نیست.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن