اشرف غنی: همین لحظه زمان صلح است

خلیل اسیر

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، امروز در کنفرانس سالانه اتحادیه اروپا پیرامون مبارزه علیه فساد، شرایط برای صلح را مساعد خواند و تأکید کرد که «همین لحظه زمان صلح است.» غنی هم‌زمان گفت که جاده صلح اما آسفالت نیست و پر از «کپرک» است و برای عبور از آن به اراده قوی نیاز است. او هم‌چنان افزود که میان «مفاهمه» و «گفت‌وگو» فرق است، بنابراین گفت‌وگوی صلح تنها بین دولت و گروه طالبان انجام خواهد شد. اشرف غنی از جانب دیگر نسبت به فرصت‌هایی که طی سال‌های گذشته از دست رفته است، ابراز تأسف کرد.

پنجمین کنفرانس سالانه اتحادیه اروپا پیرامون مبارزه علیه فساد روز چهارشنبه، نوزدهم سرطان، در کابل برگزار شد‌. عنوان این کنفرانس امسال «حرکت به سوی صلح، فرصت برای حساب‌دهی» انتخاب شده است. این کنفرانس با صحبت‌های نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان و محمداشرف غنی آغاز به کار کرد. 

محمداشرف غنی در این کنفرانس گفت که شرایط صلح در افغانستان بیش از هر زمان دیگر فراهم شده و باید از این شرایط استفاده حداکثری صورت گیرد. به گفته او، در هژده سال گذشته این شرایط به صورت واقع‌بینانه وجود نداشت. غنی گفت: «همین لحظه، زمان صلح است. شرایط برابر شده، باید از این شرایط استفاده اعظمی شود… در این زمان اگر فرصت را از دست بدهیم، مسوولیت [از دست دادن] آن بسیار سنگین خواهد بود.»رییس جمهور غنی تأکید کرد که با توجه به این شرایط، باید همه‌گان یقین داشته باشند که برگشت به عقب برای مردم قابل قبول نیست و نه این کار ممکن است؛ باید به پیش رفت.

محمداشرف غنی بیان داشت که بهای ۴۰ سال جنگ برای افغانستان بسیار سنگین بوده است و برای تأمین صلح و گرفتن تصمیم درست در این زمینه، باید این بها درک شود. به گفته اشرف غنی، بانک جهانی اعلام کرده است که از کودتای هفتم ثور ۱۳۵۷ تا کنفرانس بن (ماه قوس ۱۳۸۰)، جنگ ۲۴۰ میلیارد دالر به افغانستان خسارت وارد کرده است. او هم‌چنان افزود که در این مدت بر «هویت تاریخی ما» حمله شده و ویرانه‌های قصر دارالامان، جبل‌السراج، ننگرهار، موزیم ملی و بت‌های بامیان، نتایج این حمله است. رییس جمهور گفت که بهای اجتماعی این جنگ نیز بالا بوده است و تنها در دوره «جهاد» ۱.۵ میلیون افغان کشته شده‌اند. او مهاجرت میلیون‌ها نفر را بهای دیگر این جنگ خواند. به گفته اشرف غنی، در هژده سال گذشته شش میلیون مهاجر افغان دوباره به کشور عودت کرده‌اند و هنوز هم بین چهار تا پنج میلیون افغان در دیار مهاجرت به سر می‌برند. او شمار معلولین، معیوبین و آواره‌گان داخلی این جنگ را حدود یک میلیون نفر اعلام کرد که به گفته اشرف غنی این نیز بخشی از بهای جنگ در کشور بوده است.

رییس جمهور کشور تأکید کرد با توجه به بهای سنگین جنگ، تمامی تصامیم در پیوند به صلح، باید انعکاس‌دهنده این بها باشد. او گفت که بهای جنگ را مردم پرداخته‌اند و به‌ویژه غریب‌ترین اقشار افغانستان. به گفته غنی، بنابراین ضرور است که بهای جنگ به صورت واضح فهمیده شود و اگر این کار صورت نگیرد، تصامیمی که برای صلح ضرورت است، با جرئت و اراده گرفته نخواهد شد.

جاده صلح «کپرک» دارد

محمداشرف غنی می‌گوید که افغانستان صلح می‌خواهد و حکومت صلح را می‌آورد و در این باره هیچ شک و شبهه‌ای نیست. او هم‌زمان تصریح کرد: «راه صلح، هموار و قیر (آسفالت) نیست. همراه ما مرسدیس بنز هم نیست که با سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت حرکت کنیم. راه صلح کپرک دارد و مشکل دارد،اما به اراده قوی نیاز است که از کپرک عبور کنیم و به صلح برسیم.» با این حال، رییس جمهور افزود که نیت و اراده صلح در نزد حکومت و شخص خود او موجود است. او تعامل با عبدالله عبدالله برای تشکیل حکومت وحدت ملی، صلح با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، آماده‌گی بدون قید‌و‌شرط حکومت برای گفت‌وگو با طالبان، آتش‌بس موقت با این گروه، برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح و توجه به قطع‌نامه این لویه‌جرگه را نشانه‌های روشن از وجود نیت، اراده و برنامه در نزد حکومت برای رسیدن به صلح خواند.

اشرف غنی: همین لحظه زمان صلح است

رییس جمهور غنی هم‌چنان گفت که انتخاب صلح، یک انتخاب ساده و آسان نیست. به گفته او، صلح تنها با قبول دعوت و شرکت کردن در گفت‌وگوها هم به دست نمی‌آید. اشرف غنی افزود که برای رسیدن به صلح، به گفت‌وگوی جدی نیاز است و برای این کار، باید حدود و صلاحیت ما در سطح ملی روشن باشد. احتمالاً اشاره غنی به نشست‌هایی بوده است که پیش از این میان شماری از چهره‌ها و سران احزاب سیاسی و نماینده‌گان گروه طالبان در مسکو برگزار شده است. حکومت در دو نشستی که پیش از این زیر نام بین‌الافغانی در مسکو برگزار شده است، نماینده نداشته است.

اشرف غنی تأکید داشت که باید فهمید در حال حاضر روزانه چه تعداد از افغان‌ها کشته می‌شوند و ارقام تلفاتی را که او هر روز می‌بیند برایش بسیار ناراحت‌کننده است. به گفته او، از این رو لازم است که با صلح برخورد معقولانه انجام و احساسات در این زمینه مهار شود؛ زیرا احساسات، مناسبات اجتماعی را به هم می‌ریزد.

غنی هم‌چنان گفت که ابعاد جنگ و صلح افغانستان بسیار پیچیده است. او علاوه کرد که بنابراین باید از تجارب موفق و ناکام دیگر کشورها آموخت و در راه رسیدن به صلح از آن استفاده کرد.

موضوع دیگری که اشرف غنی در این کنفرانس به آن اشاره کرد، تفاوت «مفاهمه» و «گفت‌وگو» در زمینه صلح است. رییس جمهور غنی گفت که «مفاهمه» یک پروسه همه‌جانبه است و تمام اقشار باید در آن شامل باشند. او درباره «گفت‌وگو» بیان داشت که گفت‌وگو هدف‌مند است و در قضیه صلح افغانستان، تنها بین «دولت و طالبان» باید انجام شود. به گفته او، دلیل آن این است که دو طرف اصلی جنگ جاری در کشور، تنها دولت و گروه طالبان هستند.

اشرف غنی از جانب دیگر بیان داشت که دولت‌های افغانستان و امریکا هر دو یک هدف مشترک را دنبال می‌کنند و به صورت مشترک به سوی صلح پیش می‌روند. این در حالی است که پیش از این حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، گفته بود که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، در صدد استفاده شخصی از پروسه صلح است و معلومات خود را در این باره با حکومت افغانستان شریک نمی‌کند. زلمی خلیل‌زاد تا کنون هفت بار با گروه طالبان دیده است. آخرین دیدار او با نماینده‌گان طالبان در قطر روز سه‌شنبه، هژدهم سرطان، پایان یافت. دو طرف از پیش‌رفت‌های انجام‌شده در این دور از گفت‌وگوها ابراز رضایت کرده‌اند. هم‌چنان صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، نیز از پیش‌رفت‌ گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان ابراز رضایت کرده و گفته است که در پی این تلاش‌ها احتمالاً تا دو ماه دیگر گفت‌وگوهای مستقیم بین دولت و طالبان آغاز خواهد شد.

فرصت طلایی ضایع شد

محمداشرف غنی حضور جامعه جهانی در جریان سال‌های گذشته در افغانستان را «یک فرصت طلایی» برای کشور توصیف کرد. او گفت که این «فرصت طلایی» در نتیجه وجود فساد ضایع شد. پیش از این گزارش شده بود که بخش عمده‌ای از کمک‌های جامعه جهانی به افغانستان، در چرخه فساد ضایع و توسط افراد معدود در بدنه قدرت حیف‌و‌میل شده است. در نتیجه، این کمک‌ها به جای کمک به رشد نهادهای دولتی و بهبود عرضه خدمات برای مردم، باعث آسیب‌پذیری این نهادها و نابرابری اجتماعی در افغانستان شده است. اشرف غنی، نسبت به از دست رفتن این «فرصت طلایی» ابراز تأسف کرد.

اشرف غنی از جانب دیگر گفت که فساد، باعث «اختطاف دولت و دولت‌داری» در افغانستان شده است. به گفته او، فساد باعث شده که اعتبار افغانستان در سطح بین‌الملل آسیب ببیند و هم‌چنان اعتماد مردم نسبت به دولت پایین بیاید. غنی هم‌چنان افزود که غلبه روابط بر ضوابط، موجب بر‌هم خورد قراردادهای اجتماعی در کشور شده است. رییس جمهور بیان داشت که با غصب دارایی‌های عامه و نبود سیاست توزیع زمین، میلیون‌ها افغان مجبور شدند تا تمام دار و ندار خود را در ساحات غیرپلانی هزینه کنند، در حالی که صدها جریب زمین به خاطر مناسبات شخصی، به افراد معدود داده شده است. به گفته او، با این کار، آینده کودکان، جوانان و زنان دزدیده شده و این وضعیت قابل قبول نیست.

رییس جمهور از جانب دیگر گفت که اکنون اساس مبارزه با فساد در کشور گذاشته شده است. غنی تأکید کرد که استره‌محکمه، لوی سارنوالی، بانک مرکزی و کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی در شرایط حاضر از دخالت حکومت مصون هستند. به گفته او، این مصونیت و استقلال در هیچ یک از نهادهای مشابه در کشورهای منطقه مشاهده نمی‌شود. غنی، استقلال این نهادها را نشانه‌ای از پیش‌رفت برنامه مبارزه با فساد خواند.این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این همواره از دخالت حکومت در کار نهادهای عدلی و قضایی و استخدام کارکنان خدمات ملکی انتقاد شده است.

اشرف غنی یادآوری کرد که مبارزه با فساد کار یک فرد نیست، بلکه کار تمام افراد جامعه و دولت است. رییس جمهور گفت که اگر قرار باشد بین منافع شخصی چند روزه و منافع ملی، منافع شخصی ترجیح داده شود، فساد دو برابر خواهد شد. او به همین شکل گفت که دولت، جایداد شخصی کسی نیست که بین افراد تقسیم شود و هیچ‌کسی حق ندارد به صورت دوامدار در دولت بماند. غنی تأکید کرد که سهم گرفتن در دولت میراثی هم نیست، از این رو، نیاز است که در دولت «حساب و کتاب» روشن وجود داشته باشد.

اشرف غنی بیان داشت که بین صلح و فساد و هم‌چنان صلح و حکومت‌داری رابطه عمیق برقرار است. او افزود: «اگر صلحی را می‌خواهید که عاری از شکسته‌گی باشد، باید اراده ملی در قسمت مبارزه با فساد، موجود باشد.» او تأکید کرد که از همین امروز منتظر بحث با دیگران در این زمینه است.

رییس جمهور کشور به همین ترتیب، نوع پیمان صلح را با نوع حکومت‌داری مرتبط خواند. او گفت که اساس حکومت، عدالت است. هم‌چنان پایداری صلح، در عدالت نهفته است. به گفته غنی، تنها در نظام جمهوری است که حساب‌دهی وجود دارد و عدالت تأمین می‌شود. این در حالی است که طرف‌های شرکت‌کننده نشست بین‌الافغانی قطر، در قطع‌نامه پایانی این نشست، توافق روی «نظام اسلامی» را یکی از موازین «نقشه راه صلح» تعیین کرده‌اند. در این قطع‌نامه هیچ اشاره‌ای به «جمهوریت» نظام سیاسی نشده است. این نشست برای دو روز به تاریخ شانزدهم و هفدهم سرطان با میزبانی مشترک آلمان و قطر در دوحه برگزار شده بود.

در همین ارتباط، پیری میاودون، نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان، می‌گوید که برای پایان دادن به خشونت‌ها در افغانستان، در گام نخست، با فساد به صورت جدی مبارزه شود. او که امروز پنجمین کنفرانس سالانه اتحادیه اروپا پیرامون مبارزه علیه فساد را افتتاح کرد، تأکید داشت که پیش از توافقات صلح باید فساد از بین برده شود. میاودون افزود که بدون سیاست جامع برای مبارزه با فساد، صلح پایدار در افغانستان تأمین نخواهد شد.

این کنفرانس در حالی به نسبت «فساد» و «صلح» پرداخته است که افغانستان طبق تازه‌ترین رده‌بندی‌ها، از یک طرف در صدر ناامن‌ترین کشورهای جهان قرار دارد و از طرف دیگر در جمع کشورهایی به حساب می‌رود که از نگاه آلوده‌گی به فساد صدرنشین هستند. پیش از این بارها گفته شده که یکی از دلایل عمده دوام جنگ در افغانستان، «اقتصاد جرمی» است که در چرخه فساد، متورم مانده و باعث تغذیه گروه‌های تروریستی شده است.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن