غنی: امریکا توافق‌ با طالبان را بررسی و با دولت افغانستان درباره آن مشورت می‌کند

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور می‌گوید که با آغاز کار دولت جدید امریکا فصل نو در مناسبات دو کشور باز شده است.

غنی که روز دوشنبه، ششم دلو در نشست کابینه صحبت می‌کرد، گفت که در روز دوم کار دولت جدید امریکا، اولین تماس جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن، رییس جمهور این کشور با حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان بوده است.

به گفته او، یک فصل تازه در روابط افغانستان با شریک عمده‌اش امریکا باز شده است که ادامه می‌یابد.

غنی گفت نکته اول در فصل تازه در روابط دو کشور این است که امریکا جمهوری اسلامی افغانستان و نیروهای امنیتی را شریک اساسی خود می‌داند.

به گفته او، روابط دو کشور در سطح عالی دولت به دولت خواهد بود.

رییس جمهور غنی گفت که نقطه سوم این است که شورای امنیت ملی امریکا بررسی سریع را درباره توافق‌نامه امریکا – طالبان آغاز می‌کند و سپس درباره آن با افغانستان مشورت خواهد شد تا دو کشور به یک نقشه راه مشترک برای منافع‌شان برسند.

غنی تأکید کرد که قانون دفاعی امریکا از کنگره این کشور پاس شده است و کمک‌های کافی به نیروهای امنیتی افغانستان در بخش تجهیز و تمویل تضمین شده است. به گفته او، قرارداد دوجانبه استراتژیک بین دو کشور سرجای خود است. این قرارداد در سال ۲۰۱۴ بین دو کشور امضا شد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن، رییس جمهور امریکا در تماس تلفنی با مشاور امنیت ملی افغانستان نیز از بررسی توافق‌نامه دوحه از جمله تعهدات طالبان در این توافق‌نامه برای قطع‌ روابط‌شان با گروه‌های تروریستی، کاهش‌ خشونت‌ها و مذاکرات معنادار با دولت و جناح‌های دخیل خبر داده بود.

از جانب دیگر، طبق گزارش رسانه‌های امریکایی مأموریت خلیل‌زاد به عنوان نماینده وِیژه در امور صلح افغانستان در دولت بایدن تمدید شده است که به نحوی تعهد اداره بایدن به توافق‌نامه‌ای را که از سوی دولت دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین امریکا امضا شد، نشان می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن