غنی: طالبان رهاشده، سفیران صلح‌اند و به سنگرها برنمی‌گردند

۸صبح، کابل:‌ رییس جمهور غنی در دیدار با اعضای شورای سرتاسری علمای دینی کشور گفته است که شماری از زندانیان گروه طالبان را به احترام فیصله‌ی اعضای لویه‌جرگه مشورتی صلح، آزاد کرده است. او هم‌چنان افزوده است که این زندانیان پس از رهایی، نقش «سفیران صلح» را ایفا خواهند کرد و دوباره به میدان‌های جنگ برنخواهند گشت.

ارگ ریاست جمهوری روز پنج‌شنبه، بیست‌وسوم جوزا با نشر خبرنامه‌ای از دیدار آقای غنی با علمای دین در کابل خبر داده است. در این خبرنامه به نقل از رییس جمهور غنی آمده است: «خواست شما و لویه‌جرگه مشورتی صلح را در رابطه به رهایی زندانیان قبول کردیم، اکثریت زندانیان رها شده سفیران صلح خواهند شد و دوباره به جنگ برنخواهند گشت.»

این در حالی است که در ۱۰ روز اخیر حدود ۴۹۰ زندانی گروه طالبان از زندان‌های کشور آزاد شده‌اند. در یک خبرنامه مرکز رسانه‌های حکومت آمده است که این دست زندانی‌ها در زندان‌های پلچرخی و بگرام کابل و نیز زندان‌های ولایت‌های ننگرهار، پکتیکا، قندهار، هرات، جوزجان، کنر، فراه، بلخ، کندز، بغلان، کاپیسا، لغمان، فاریاب، بادغیس، لوگر، خوست و غزنی نگه‌داری می‌شدند.

قرار است ۳۹۷ زندانی دیگر این گروه نیز به زودی از قید رها شوند. از این پیش رییس جمهور غنی فرمان داده است که به منظور حسن نیت دولت برای آغاز گفت‌وگوهای صلح و تطبیق فیصله لویه‌جرگه مشورتی صلح، ۸۸۷ زندانی گروه طالبان را از قید رها می‌سازد. بر اساس فرمان شماره ۲۷ ریاست جمهوری، آن شمار زندانیان این گروه که بیماری ناعلاج دارند، سالخورده‌اند و کسانی که کم‌تر از یک سال از میعاد حبس‌شان باقی مانده است، شامل عفو اند و باید از زندان‌های کشور آزاد شوند.

از سویی هم، گروه طالبان از این فرمان رییس جمهور استقبال کرده‌اند و با نشر خبرنامه‌ای گفته‌اند که از میان ۸۸۷ زندانی که قرار است آزاد شوند، تنها ۲۶۱ نفر آنان عضو این گروه‌ بوده‌اند.

تصمیم حکومت مبنی بر آزادسازی زندانیان گروه طالبان با موجی از نگرانی‌ها و واکنش‌ها روبه‌رو شده است. یکی از نگرانی‌های مطرح شده این است که طالبان رها شده، دوباره به میدان‌های نبرد برخواهند گشت. مقام‌های امنیتی از این پیش در مواردی تأیید کرده‌اند که شماری از اعضای رها شده گروه طالبان دوباره به میدان‌های نبرد برگشته‌اند.

Comments are closed.