غنی: حکومت با رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان هزینه گزافی برای صلح پرداخته است

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور می‌گوید که حکومت با رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان، هزینه گزافی برای برقراری صلح پرداخته است و امید دارد که خشونت‌ها در کشور پایان یابد.

وی که شام روز پنج‌شنبه، بیست‌وسوم اسد در نشست ویدیویی شورای روابط خارجی ایالات متحده امریکا صحبت می‌کرد، گفت که آجندای اصلی حکومت در مذاکرات صلح، برقراری آتش‌بس است و ختم خشونت‌ها نیز هدف عمده هیأت مذاکره‌کننده دولت را در گفت‌وگو با طالبان، تشکیل می‌دهد.

وی هم‌چنان از گروه طالبان خواست که تعهدشان به روند صلح را در عمل نشان دهند، زیرا به گفته آقای غنی، اگر طالبان خواست مردم برای صلح را نپذیرند، مسوولیت ادامه جنگ را به دوش خواهند داشت و تاریخ این گروه را محکوم خواهد کرد.

به گفته آقای غنی، جامعه افغانی می‌خواهد که آتش‌بس هرچه زودتر برقرار شود. وی ابراز امیدواری کرد که اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی بتواند برای پایان جنگ و برقراری صلح پایدار مفید واقع شود.

او گفت که با آغاز مذاکرات میان هیأت مذاکره‌کننده دولت و طالبان در قطر، روشن خواهد شد که این گروه چه تصوری در مورد «افغانستان نوین» دارد.

هم‌زمان با این، آقای غنی تصریح کرد که توانایی طالبان در بحث جذب «جامعه دموکرات و آزاد» به عنوان دست‌آورد ۱۹ سال پسین و خودداری از خشونت نیز در این گفت‌وگوها مشخص خواهد شد.

پس از جنجالی شدن روند رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان، حکومت برای شکستن این بن‌بست لویه‌جرگه مشورتی صلح را فرا خواند. این جرگه سرانجام رهایی این شمار از زندانیان را تایید کرد.

تاکنون ۸۰ تن از میان این زندانیان آزاد شده‌اند و به گفته مسوولان، سایر زندانیان نیز به زودی آزاد خواهند شد.

گفتنی است که تنها سه روز پس از تکمیل شدن روند رهایی این زندانیان، مذاکرات مستقیم میان هیأت‌ مذاکره‌کننده دولت و طالبان در قطر آغاز خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن