غنی: طالبان تعهد کرده‌اند سه روز پس از رهایی ۴۰۰ زندانی مذاکرات را آغاز کنند

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، امروز جمعه، هفدهم اسد، در مراسم گشایش لویه‌جرگه مشورتی صلح در کابل گفت که حکومت این جرگه را برای بحث و تصمیم‌گیری درباره سرنوشت ۴۰۰ زندانی گروه طالبان برگزار کرده است.

غنی تأکید کرد که این شمار از زندانیان گروه طالبان دارای «دوسیه‌های سنگین» هستند و او مطابق قانون اساسی صلاحیت رهایی آن‌ها را ندارد.

رییس جمهور کشور اعلام داشت که دولت افغانستان مطابق توافق‌نامه دوحه که حوت پارسال بین نماینده‌گان امریکا و طالبان در قطر به امضا رسید، هیچ تعهدی برای رهایی زندانیان طالبان، پیش از شروع مذاکرات رسمی بین‌الافغانی، ندارد.

او افزود که با وجود این، حکومت به خاطر حسن‌نیت و نشان دادن تعهد خود به صلح، پنج‌هزار و ۱۰۰ زندانی گروه طالبان را تا کنون از بند رها کرده است.

طبق توضیحات غنی، در توافق‌نامه دوحه آمده است که امریکا زمینه رهایی زندانیان طالبان را تا سقف پنج‌هزار نفر به خاطر شروع مذاکرات مستقیم این گروه با دولت تسهیل می‌کند.

رییس جمهور گفت که طالبان با سوء استفاده از خلاء مذاکرات، این عدد را به «پنج‌هزار چهره و نام» تبدیل کردند، که از این میان ۴۰۰ تن آن‌ها دارای «دوسیه‌های سنگین» هستند.

محمداشرف غنی گفت که حکومت در چهارچوب قانون اساسی و با مشورت استره‌محکمه و ریاست عمومی امنیت ملی، چهارهزار و ۶۰۰ نفر از زندانیان طالبان را مطابق همان فهرستی رها کرده است که از سوی گروه طالبان تهیه شده بود.

هم‌چنان به گفته غنی، حکومت ۵۰۰ زندانی دیگر این گروه را به خاطر عید قربان و تکمیل رقم پنج‌هزار زندانی که به رهایی آن‌ها تأکید شده بود، از بند رها کرده است.

این ۵۰۰ زندانی رهاشده بیرون از فهرست طالبان است و به گفته رییس جمهور مشمول تمام ولایات کشور می‌شوند.

با این وصف، غنی گفت که طالبان تهدید کردند که اگر ۴۰۰ زندانی این گروه مطابق فهرست رها نشوند، آن‌ها نه تنها به جنگ ادامه خواهند داد که سطح خشونت‌ها را افزایش نیز خواهند داد.

به گفته رییس جمهور، رهبران طالبان در عین حال تعهد کرده است که اگر چنان‌چه این شمار از زندانیان این گروه از بند رها شوند، سه روز پس از رهایی آن‌ها، وارد مذاکرات مستقیم به هیات مذاکره‌کننده دولت خواهند شد.

Image may contain: one or more people, people sitting and crowd
روز نخست لویه‌جرگه مشورتی صلح

او با اشاره به این تعهد گفت که با شروع مذاکرات رو در رو، نخستین آجندای این مذاکرات، توافق روی آتش‌بس دایمی است.

محمداشرف غنی علاوه کرد که حکومت با این تهدید و تعهد طالبان بر سر دو راهی قرار گرفت؛ نقطه حساسی که باید لویه‌جرگه یکی از این راه‌ها را انتخاب کند و به گفته رییس جمهور، راه سومی برای انتخاب موجود نیست.

او ابراز امیدواری کرد که لویه‌جرگه مشورتی صلح می‌تواند این بن‌بست را بشکند و تصمیم درست درباره سرنوشت ۴۰۰ زندانی طالبان در نزد دولت بگیرد. او هرچند اتخاذ این تصمیم را دشوار خواند.

رییس جمهور تأکید کرد که باور دارد تصمیم و فیصله این لویه‌جرگه به خیر و فلاح کشور است.

غنی از جانب دیگر بیان داشت که جمهوریت یک «ظرف» بسیار بزرگ است و می‌تواند بیش‌تر از امروز کثرت‌گرا باشد و ظرفیت جذب و ادغام بیش‌تری را دارد؛ در حالی که هیچ گروه و نظام دیگری این ظرفیت را ندارد.

او طالبان را یک واقعیت در جامعه افغانستان توصیف کرد و افزود که بر ما است تا برای ثبات کشور یک راه حل سیاسی پیدا کنیم و به این ترتیب به خون‌ریزی پایان بدهیم.

رییس جمهور در آغاز صحبت‌هایش اشاره‌ای به اجماع منطقه‌ای و جهانی درباره روند صلح افغانستان و محور قرار گرفتن «جمهوریت» در آینده کشور نیز داشت.

او گفت که در ایام عید با رییسان جمهور کشورهای ترکیه، آذربایجان، ایران، ترکمنستان، ازبیکستان، پاکستان و هند گفت‌وگو کرده است و محورهای این گفت‌وگوها هم تقویت روابط دوجانبه و چندین جانبه بوده است.

به گفته غنی، همه رهبران این کشورها از روند صلح به رهبری و مالکیت مردم افغانستان حمایت کرده‌اند و «جمهوریت» نظامی است که همه در آن جای می‌گیرند و مورد اجماع کشورهای منطقه است.

رییس جمهور تأکید کرد که رویای افغانستان تبدیل شدن به چهارراه وصل منطقه است و این مهم دیگر به رویا باقی نخواهد ماند و در پی برقراری صلح محقق خواهد شد.

او هم‌چنان تأکید کرد که افغانستان عمق استراتژیک برای هیچ آزمند و حلقه حریص در منطقه نیست، بلکه دوست استراتژیک همه کشورها خواهد بود و این دوستی در محور منافع مشترک و قابل فهم و احترام متقابل بدون کم و کاست باید باشد.

رییس جمهور افزود که افغانستان می‌خواهد دوستان بیش‌تری داشته باشد و در مشکلات بین آن‌ها طرف واقع نشود و نیت دشمن‌تراشی هم ندارد.

غنی تأکید کرد که از خاک افغانستان علیه هیچ همسایه‌ای هیچ گونه استفاده سوء نخواهد شد و تقاضا دارد که اقتدار ملی، و عزت و اعتبار افغانستان نیز مورد احترام همسایه‌ها باشد.

رییس جمهور به روابط نیک بین افغانستان و کشورهای آسیای میانه نیز اشاره کرد و گفت که رشته‌های کهن فرهنگی، اقتصادی و تاریخی افغانستان با این کشورها در حال گسترش است.

به گفته غنی، علاوه بر کشورهای منطقه، جامعه اروپا، جاپان، کانادا، آسترالیا، کشورهای اسکاندیناوی و انگلستان نیز متحد افغانستان هستند و وعده همکاری درازمدت با کابل داده‌اند.

او روابط افغانستان با امریکا را تهدابی و بنیادین توصیف کرد و گفت که از تلاش‌های این کشور برای اعاده صلح و دست‌یابی به راه حل سیاسی برای پایان جنگ در افغانستان قدردانی می‌کند.

رییس جمهور از اعلامیه تازه وزارت خارجه امریکا در قبال لویه‌جرگه مشورتی صلح نیز استقبال کرد و افزود که امریکا در این اعلامیه تعهد خود به مردم و دولت افغانستان را عمومی کرده است.

وزارت خارجه امریکا در اعلامیه خود گفته بود که لویه‌جرگه مشورتی صلح یک فرصت تاریخی برای برداشتن آخرین مانع از برابر روند صلح است.

این کشور هم‌چنان تعهدات خود به ادامه کمک‌ها و همکاری‌هایش در افغانستان در زمینه‌های مختلف را در این اعلامیه یادآوری کرده بود.

لویه‌جرگه مشورتی صلح برای امروز و فردا با حضور سه‌هزار و ۲۰۰ از ۳۴ ولایت کشور برای بحث در باره رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان از بند دولت برگزار شده است.

ریاست این جرگه را عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، بر عهده دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن