مشاور رییس جمهور غنی: مذاکرات امریکا و گروه طالبان پیش‌رفت قابل ملاحظه داشته است

۸صبح، کابل: وحید عمر، مشاور ارشد رییس جمهور غنی و رییس اداره ارتباطات عامه و استراتژیک ریاست جمهوری می‌گوید که مذاکرات امریکا و گروه طالبان پیش‌رفت‌های قابل ملاحظه داشته است.

آقای عمر روز پنج‌شنبه، بیست‌وچهارم دلو، در «نشست هم‌آهنگی حکومت و رسانه‌ها» گفت: «براساس معلوماتی که همکاران و دوستان بین‌المللی ما، به ویژه همکاران ما از ایالات متحده امریکا روی آن صحبت می‌کنند، پیش‌رفت‌های قابل ملاحظه در صحبت‌های آن‌ها با طالبان صورت گرفته، ما امیدوار هستیم که هر چه زودتر این مرحله صحبت‌های ایالات متحده امریکا و طالب‌ها به نتیجه برسد تا بعد از آن صحبت‌ها و مذاکره مستقیم میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالب‌ها صورت بگیرید.»

به گفته او، حکومت از پیش‌رفت در مذاکرات امریکا و گروه طالبان استقبال می‌کند.

رییس اداره ارتباطات عامه و استراتیژیک ریاست جمهوری تأکید کرد که حکومت کماکان به این نظر است که مردم شایسته این هستند که به خشونت پایان داده شود و آتش‌بس به وجود بیاید تا به این ترتیب زمینه گفت‌وگو در فضای اعتماد آغاز شود.

او ابراز امیدواری کرد که مراحل بعدی گفت‌وگوهای صلح هرچه زودتر آغاز شود تا افغانستان به یک صلح پایدار و با عزت و صلحی که در آن حقوق تمام مردم افغانستان تأمین باشد، برسد.

این در حالی است که مقام‌های امریکایی از پیش‌رفت در مذاکرات صلح در بخش کاهش خشونت خبر داده‌اند

شام روز سه‌شنبه مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا در تماس تلفنی با محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله خبر داده بود که مذاکرات وارد فاز جدیدی شده است و امریکا و گروه طالبان در بخش کاهش پایدار خشونت پیش‌رفت داده است.

بسیاری‌ از سیاست‌گران داخلی و دیپلمات‌های خارجی مقیم در افغانستان و رهبران حکومت وحدت ملی از پیش‌رفت در مذاکرات امریکا و طالبان استقبال کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن