غنی: پاکستان دیگر فرصت باج‌گیری از امریکا بر سر حضور نیروهای بین‌المللی را ندارد

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور، از آغاز مذاکرات جدی با پاکستان در چند هفته آینده خبر داده است.

او در مورد موضوع مورد مذاکره با پاکستان جزییات نداده‌، اما در دیدار با اعضای شبکه زنان افغان گفته است که پاکستان دیگر فرصت باج‌گیری از امریکا بر سر حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان را ندارد. دیدار غنی با اعضای شبکه زنان چاشت روز سه‌شنبه، چهاردهم ثور، انجام شده است.

غنی بار دیگر تأکید کرده است که پاکستان باید از میان دوستی و دشمنی با افغانستان، یکی را انتخاب کند.

رییس جمهور غنی در گذشته نیز گفته بود که پاکستان از میان دوستی و دشمنی با افغانستان، یکی را انتخاب کند.

ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که رییس جمهور با اعضای شبکه زنان افغان در رابطه به فصل نو بعد از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، پروسه صلح و رسیده‌گی به خواست‌ها و حقوق زنان، صحبت کرده است.

در این دیدار بانوی اول نیز حضور داشته است. او گفته است که امروز زنان افغان صدای خودشان را دارند و هیچ کسی روی حقوق آنان معامله نمی‌تواند.

رییس جمهور غنی در بخشی از سخنانش گفته است که قانون اساسی افغانستان برای او اجازه نمی‌دهد که بالای حقوق زنان معامله کند و اشتراک زنان در پروسه صلح یقینی شده است.

به گفته او، پروسه صلح از ابهامات بیرون شده است و هر تصمیمی بر‌اساس اراده افغان‌ها گرفته می‌شود.

او افزوده است‌: «خروج نیروهای بین‌المللی، حاکمیت ملی افغانستان را قوی می‌سازد. روایت منطقه در حال تغییر است و فصل جدید با همکاران بین‌المللی آغاز می‌شود و فرصت خوب برای صلح نسبت به هرزمان دیگر فراهم شده است».

محمداشرف غنی توضیح داده است که تصمیم اصلی در خصوص صلح در داخل افغانستان گرفته می‌شود و این تصمیم نهایی را ملت افغانستان می‌گیرد.

به گفته او، از این پس جانب اصلی حکومت افغانستان است و در هیچ نشستی در رابطه به صلح به عنوان مهمان نه، بلکه به حیث مالک اصلی اشتراک می‌کند.

در این دیدار، اعضای شبکه زنان افغان در مورد حضور زنان در تصمیم‌گیری‌ها در پروسه صلح، حفاظت از جمهوریت، از میان برداشتن خلای معلوماتی و تداوم کار پروژه‌های بزرگ ملی تاکید کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا