غنی: پاکستان طرح عبور لاری‌های افغانستان به هند را پذیرفته است

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور که در سفر رسمی و دو روزه در پاکستان به سر می‌برد، گفته است که مقام‌های پاکستانی پذیرفته‌اند تا به لاری‌های حامل کالاهای صادراتی افغانستان از راه واگه – اتاره به هند اجاز رفت‌وآمد دهند. در گذشته پاکستان مانع عبور لاری‌های افغانستان از این مسیر می‌شد.  

آقای غنی این مطب را در دیدار با شماری از مهاجران افغان مقیم پاکستان مطرح کرده است. ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه‌ای گفته است که این دیدار صبح روز جمعه، هفتم سرطان در اسلام‌آباد انجام شده است.

به نقل از خبرنامه، رییس جمهور غنی به مهاجران افغان مقیم اسلام‌آباد گفته است که اکنون فضا تغییر کرده و عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان به او گفته است که برای مهاجران افغان اجازه افتتاح حساب بانکی داده شده و برای تأمین روابط هرچه بیش‌تر دو کشور در بخش حل دیگر مشکلات مهاجران نیز به زودی اقدام خواهد شد.

از جانب دیگر، رییس جمهور غنی در بخش اتصال منطقه‌ای گفته است که پاکستان از طریق افغانستان به آسیای میانه وصل خواهد شد و در مقابل مقام‌های این کشور در دیدارهای‌شان پذیرفته‌اند که موترهای باربری افغانستان را از راه واگه – اتاره اجازه عبور به هند خواهند داد.

به نقل از خبرنامه، رییس جمهور افزوده است: «ما تورخم را مسدود نکرده‌ایم، آنان برای تاجران ما مشکل ایجاد می‌کردند، در بندر کراچی اموال تاجران ما را توقف می‌دادند، اما ما راه‌های بدیل دیگر را افتتاح کردیم، حالا پاکستان خودش مشکلات کراچی و راه‌های دیگر را حل کند.»

این در حالی است که پاکستان در گذشته از انتقال لاری‌های افغانستان به هند و برعکس آن ممانعت می‌کرد. هرچند افغانستان و پاکستان در مورد عبور لارهای افغانستان به هند و برعکس آن قراردادی را نیز به امضا رسانده بود اما این قرارداد در برخی موارد در عمل به اجرا گذاشته نشد. به دنبال آن افغانستان، هند و ایران بندر چابهار را به عنوان راه بدیل ایجاد کردند.

در پی ممنوعیت عبور لاری‌های افغانستان از طریق بندر واگه، رییس جمهور غنی در ماه میزان سال ۱۳۹۶ در فرمانی اجازه تردد لاری‌های پاکستان در خاک افغانستان را ممنوع کرد. در بخشی از این فرمان آمده بود: « کالاهای وارداتی که به شکل ترانزیت وارد گمرکات ولایات ننگرهار و قندهار می‌شوند، در آن جا تخلیه و توسط ترانسپورت خصوصی داخلی دوباره بارگیری و به سایر نقاط کشور انتقال شود.»

اما اکنون رییس جمهور غنی در اسلام‌آباد از تغییر فضا در پاکستان خبر داده و گفته است که مقام‌های این کشور وعده داده‌اند که به لاری‌های افغانستان از طریق بندر واگه به هند اجازه تردد داده می‌شود. دیده شود که مقام‌های پاکستان این‌بار به تعهدات‌شان عمل خواهند یا خیر.

 

دکمه بازگشت به بالا