غنی: هیچ مسوول امنیتی حق کشتن مردم را ندارد

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور، می‌گوید که هیچ مسوول امنیتی افغانستان و حتا «سرقوماندانی اعلای قوای مسلح» اجازه و حق کشتن شهروندان را ندارد. به گفته محمداشرف غنی، قانون به هیچ مسوول امنیتی و «سرقوماندانی اعلای قوای مسلح» اجازه کشتن مردم را نداده است. 

آقای غنی این سخنان را روز دوشنبه، بیست‌وسوم جدی، یک هفته پس از کشته ‌شدن عبدالستار غوربندی، از فرماندهان پیشین جهادی در پی اجرای عملیات نیروهای امنیت ملی در قلب پایتخت، بدون هیچ اشاره‌ای بیان کرد.

عبدالستار غوربندی هفته‌ی گذشته در پانزدهم جدی در جریان عملیات نیروهای امنیت ملی در منطقه خیرخانه شهر کابل همراه با چهار نفر دیگر در حالی که در یک خانه مهمان بودند، کشته شدند. امنیت ملی تاکنون در این مورد به صورت رسمی توضیح نداده است، اما امرالله صالح، معاون اشرف غنی در دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» گفته است که این عملیات یک «دسیسه پیچیده» توسط بخشی از امنیت ملی بوده است. او هم‌چنان گفته است که محمداشرف غنی از این عملیات آگاه نبوده است. حکومت برای بررسی این رویداد یک هیأت تعیین کرده است.

با این حال، رییس جمهور غنی که در یازدهمین مراسم جشن فراغت دانشجویان «اکادمی پولیس ملی شهید ستر پاسوال عبدالرازق» سخنرانی می‌کرد، تأکید کرد: «ضرورت واضح است تا پولیس ملی که طی هژده سال به جنگ سوق داده شده بود، دوباره به سوی تطبیق حاکمیت قانون که وظیفه اصلی آن می باشد، برگردانیده شود.» او به مسوولان امنیتی دستور داد تا بر تمام وظایفی که بر پولیس تحمیل شده است، بازنگری شود.

 محمداشرف غنی افزود که شهروندان کشور خواهان کشتن حتا «یک دزد» به دست پولیس در شهرها نیستند و صلاحیت صدور «حکم اعدام» را تنها محکمه دارد.

رییس جمهور غنی هم‌چنان در این نشست «استعمال مشروع قوه» را از صلاحیت‌های پولیس عنوان کرد، اما گفت که پولیس باید این حق را به گونه محدود استفاده کند و از تدبیر کار بگیرد. او منبع اقتدار پولیس را رتبه نه، بلکه قانون عنوان کرد.

محمداشرف غنی با بیان این‌که در قانون افغانستان «مسلح غیرمسوول» وجود ندارد و «دزدان و قاچاق‌بران» نمی‌توانند پولیس را تهدید کنند، گفت که حمایت همه‌ی دولت از پولیس در اجرای قانون وجود دارد.

رییس جمهور غنی هم‌چنان خواهان قطع مداخله‌های بیرونی در وزارت امور داخله شد و از این وزارت خواست که مصونیت و امنیت را برای مردم و شهروندان کشور تأمین کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن