غنی نقیب‌الله فایق را سناتور تعیین کرد

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور، نقیب‌الله فایق، والی فاریاب را به عنوان عضو انتصابی مجلس سنا تعیین کرده است.

حکم رییس جمهور غنی در مورد تقرر نقیب‌الله فایق به عنوان عضو انتصابی مجلس سنا روز چهارشنبه، هشتم ثور در جریان سفر شمیم خان کتوازی، رییس اداره مستقل ارگان‌های محلی به شهر میمنه به خوانش گرفته شد.

غنی در حکم دیگری یک مدال دولتی را به نقیب‌الله فایق تفویض کرد.

مجلس سنا ۱۰۲ عضو دارد که قانون اساسی صلاحیت انتصاب یک‌سوم آن را به رییس جمهور داده است. در ماده ماده ۸۴ قانون اساسی مراحل تعیین و انتخاب اعضای مجلس سنا شرح داده شده است.

شمیم‌ کتوازی، رییس اداره مستقل ارگان‌های محلی تصمیم اخیر این اداره را در مورد برکناری والی فاریاب توضیح داد. او گفت که بنا بر خواست رییس جمهور قرار است در آینده نزدیک یک والی از میان قوم اوزبیک برای ولایت‌های پشتون‌نشین تعیین شود.

به گفته او، همین محمدداوود لغمانی نیز براساس همین منطق و به هدف تحکیم وحدت ملی والی فاریاب تعیین شده است.

کتوازی گفت که یک والی هزاره برای یک ولایت تاجیک‌نشین نیز تعیین خواهد شد.

عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون اول شورای عالی مصالحه ملی و عضو ارشد حزب جنبش به ریاست عبدالرشید دوستم، گفته است که انتصاب نقیب‌الله فایق به عنوان سناتور ربطی به اعتراضات مردم ندارد و یک تصمیم شخصی است. او بر ادامه اعتراضات خلاف تصمیم اداره مستقل ارگان‌های محلی تأکید کرده است.

نقیب‌الله فایق در سرطان سال ۱۳۹۷ زمانی که تظاهرات گسترده‌ای در ولایات شمالی در اعتراض به بازداشت قیصاری جریان داشت، به عنوان والی فاریاب تعیین شد.

او حدود سه سال در ولایت فاریاب کار کرد. فایق در گذشته از نزدیکان مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش اسلامی، بود.

اداره مستقل ارگان‌های محلی صبح روز جمعه، سوم ثور، اعلام کرد که محمدداوود به عنوان والی جدید فاریاب براساس پیشنهاد این اداره و منظوری ریاست جمهوری تعیین شده است.

باشنده‌گان ولایت فاریاب در چند روز گذشته نسبت به برکناری نقیب‌الله فایق اعتراض کردند. حزب جنبش به رهبری مارشال عبدالرشید دوستم نیز با برکناری او مخالفت کرده است.

نقیب‌الله فایق در سخنانی اعلام کرد که او با مردم فاریاب به عنوان والی خدا حافظی می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا