غنی در دیدار با هیأت مذاکره‌کننده: مذاکرات باید به زودترین فرصت شروع شود

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور، پیش از چاشت روز سه‌شنبه، بیست‌ویکم اسد، با هیأت مذاکره‌کننده دولت دیدار کرده است. آقای غنی در این دیدار تأکید کرده است که پس از امضای فرمان عفو ۴۰۰ زندانی طالبان، مذاکرات بین‌الافغانی باید به زودترین فرصت ممکن شروع شود.

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته است که رییس جمهور غنی در دیدار با هیأت مذاکره‌کننده دولت گفته است که توقع مردم این است که پس از امضای فرمان عفو ۴۰۰ زندانی طالبان برای آغاز مذاکرات مستقیم بین دولت و طالبان، هیچ مانع و بهانه‌ای نباید وجود داشته باشد.

محمداشرف غنی روز دوشنبه فرمان رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را پس از تأیید لویه‌جرگه مشورتی صلح امضا کرد. برای تصمیم‌گیری درباره سرنوشت این شمار از زندانیان طالبان، حکومت لویه‌جرگه مشورتی صلح را فراخوانده بود که از هفدهم تا نزدهم اسد برگزار شد.

حکومت پیش‌تر این شمار از زندانیان طالبان را خطرناک خوانده بود. رییس جمهور غنی گفته بود که صلاحیت رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را که «پرونده سنگین» جرمی دارند، براساس قانون اساسی و کود جزای کشور ندارد.

در نشست روز سه‌شنبه، محمدمعصوم استانکزی، رییس هیأت‌ مذاکره‌کننده دولت گفته است که با توجه به خواست‌های لویه‌جرگه مشورتی صلح، به عنوان یک تیم واحد زیر چتر جمهوری اسلامی افغانستان در مذاکرات خواست‌های مردم را در نظر می‌گیرند.

محمداشرف غنی نیز گفته است که قوت سیاسی دولت را در لویه‌جرگه مشورتی صلح همه مشاهده کردند و جهان با یک دیدگاه و قوت، حامی هیأت‌ مذاکره‌کننده دولت است که سرمایه‌‌ای برزگی سیاسی به شمار می‌رود.

به گفته او، لویه‌جرگه مشورتی صلح برای دولت خط‌مشی سیاسی صلح را تعیین کرده است که به تحقق آن متعهد است.

آقای غنی گفته است: «ما به صلح متعهد هستیم و هدف این است که جنگ به گونه اساسی به پایان برسد. هیأت مذاکره‌کننده دولت جمهوری اسلامی افغانستان با گروه طالبان در مورد صلح پایدار و باعزت که خواست مردم افغانستان است، مذاکره می‌کند.»

براساس گزارش‌ها قرار است که مذاکرات بین‌الافغانی در بیست‌وششم ماه جاری برگزار شود.

تاکنون حکومت و طالبان به صورت رسمی درباره زمان دقیق شروع مذاکرات بین‌الافغانی اظهار نظر نکرده‌اند.

از رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان به عنوان آخرین مانع برای شروع مذاکرات بین‌الافغانی یاد می‌شد.

طالبان گفته‌اند که یک هفته پس از رهایی زندانیان آماده مذاکرات هستند.

محمداشرف غنی نیز قبلاً گفته بود که پس از رهایی زندانیان، طالبان تعهد کرده‌اند که در ظرف سه روز مذاکره را با دولت آغاز کنند.

دور اول مذاکرات قرار است در قطر برگزار شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن