غنی در مراسم معرفی کابینه به مجلس: طالبان هنوز به روایت کاذب فتح باور دارند

اعجازالحق سامی

محمداشرف غنی، رییس جمهور می‌گوید که گروه طالبان عامل تصادم افغانستان با جهان است و این گروه هنوز به روایت کاذب فتح باور دارد. وی که در مراسم معرفی نامزدوزیران جدید به مجلس نماینده‌گان سخنرانی می‌کرد، افزود که با وجود اطمینان در مورد آتش‌بس و کاهش جدی خشونت‌ها هنگام برگزاری لویه‌جرگه مشورتی، طالبان و حامیان‌شان به خشونت‌ها هم‌چنان ادامه داده‌اند. آقای غنی از نیروهای دفاعی و امنیتی به عنوان «پاسبانان قانون اساسی و استقلال» یاد کرد و گفت که گروه طالبان هیچ‌گاه پیروز نخواهد شد. او تصریح کرد که مقامات بلندرتبه امریکایی در بحث‌هایی با وی از از پابندی به همکاری­های دراز مدت با نیروهای امنیتی و دفاعی و حمایت از روند صلح افغانستان اطمینان داده‌اند. رییس جمهور در حالی از افزایش خشونت‌های طالبان یاد می‌کند که این گروه شب گذشته ده‌ها تن از نیروهای امنیتی را در ولایت تخار کشته‌اند.

رییس جمهور غنی روز چهارشنبه، سی‌ام میزان نامزدوزیران کابینه حکومتش را برای گرفتن رای اعتماد به مجلس نماینده‌گان معرفی کرد. وی در این نشست افزون بر مسایل مربوط به مجلس، پیرامون حکومت‌داری، اصلاحات، تجارت و به ویژه صلح و افزایش خشونت‌ها طالبان سخنرانی کرد. رییس جمهور در این سخن‌رانی گفت که گروه طالبان و حامیان‌شان باوجود اطمینانی که برای آتش‌بس و کاهش جدی خشونت در هنگام برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح داده بودند، خشونت‌ها را ادامه داده‌اند. به گفته وی، طالبان هنوز به «روایت کاذب فتح» باور دارند و حملات‌شان در هلمند، غور و سایر نقاط کشور این را ثابت می‌کند. آقای غنی اما تصریح کرد که گروه طالبان هیچ‌گاه، پیروز نمی‌شوند؛ زیرا به گفته وی، تنها نیروی ۳۸ هزار نفری قطعات خاص و قول اردوی هوایی برای حفاظت از حقوق مردم و استقلال کشور کافی است.

رییس جمهور در سخنرانی‌اش گفت که گروه طالبان تنها برای اسامه بن لادن، افغانستان را با همه جهان مواجه کرد و وضعیت اکنون نتیجه اشتباهات این گروه است. او افزود که طالبان مسوول ناآرامی‌ها در کشور اند، زیرا به جای یک ملت، به فرد متعهد ماندند و این اشتباهات نباید دوباره تکرار شود. وی افزود که مردم افغانستان «سیاهی لشکر» کسی نیست و هیچ فردی نمی‌تواند خون، عزت و همت جوانان، عالمان و بزرگان را به خطر بیندازد. به گفته آقای غنی، طالبان باید به گونه واضح به مردم اطمینان دهند که راه خود را از گروه‌های تروریستی جدا می‌کنند و به اسلامیت و افغانیت اولویت می‌دهد. وی اما هشدار داد که در این راه تنها نیست؛ زیرا مناسبات با «دوستان استراتژیک» و «کشورهای بین‌المللی» هم‌چنان پابرجا مانده و بر اساس منافع مشترک ادامه یافته است.

محمداشرف غنی افزود، مقامات امریکایی به حکومت اطمینان داده است که به تعهداتش پیرامون آینده افغانستان پابند است. به باور او، این تعهد بیان‌گر دوام حمایت امنیتی و نظامی امریکا از افغانستان است که نشانه‌های از آن در جریان روزهای اخیر در هلمند دیده شده است، زیرا به گفته او، نیروهای امریکایی در کنار ارتش در هلمند ایستاده‌اند و هم‌چنان اطمینان داده‌اند که کمک‌های اقتصادی، به‌ویژه در راستای حمایت از نیروهای امنیتی را ادامه می‌دهند. آقای غنی افزود که امریکا تعهد کرده است تا در راستای طرح‌های آینده با حکومت افغانستان مشوره می‌کند و با دولت در بخش صلح، امنیت و سایر مسایل به عنوان یک همکار باقی می‌ماند. او گفت که بیش‌تر کشورهای و نهادهای بین‌المللی نیز تعهد کرده‌اند که تا هدف نهایی صلح با دولت افغانستان هم‌صدا خواهند بود.

محمداشرف غنی خطاب به اعضای مجلس گفت که می‌خواهند زمینه برگشت طالبان را فراهم کنند یا این‌که از دوره امان‌الله خان، سقوط حکومت داوودخان و جنگ‌های داخلی درس گرفته‌اند. او در سخنرانی به اعضای مجلس تصریح کرد که باید به یک‌دیگر دست داد و اگر «خرابی» و «جلادان» بیایند، همه مسوول‌اند. آقای غنی افزود که باید به برنگشتن به گذشته اعتقاد داشت، زیرا خون در خانه همه افغان‌ها جاری است. به گفته وی، تفکر افغان‌ها که بیش‌ترشان زیر سن ۳۰ سال اند، محصول نظام جمهوری است و نسل کنونی را «نسل آینده محور» و «نظام محور» خواند. رییس جمهور تصریح کرد که بزرگ‌ترین آرزوی نسل کنونی، پایان دادن به خشونت‌های میراثی و تحمیلی است تا بدین ترتیب، وحدت ملی، مشارکت همه اقشار و انکشاف متوازن در همه سطوح کشور عملی شود.

آقای غنی از «موقعیت افغانستان در قاره آسیا» (که پیشرفت محسوس اقتصادی داشته است)، «معادن سرشار»، «آب» و «داشتن ریشه بزرگ تمدن اسلامی» به عنوان فرصت‌هایی یاد کرد که می‌تواند زمینه پیش‌رفت کشور را فراهم کند. در همین حال، وی «بی‌باوری»، «خطر گروه‌های تروریستی»، «شبکه‌های جرمی»، «فساد» و «انکشاف غیرمتوازن» را خطرهایی خواند که می‌تواند آینده کشور را تهدید کند. رییس جمهور افزود که حکومت در حمایت مجلس نماینده‌گان، از نشست جینوا «ایجاد یک اقتصاد متحرک» را توقع دارد تا بتواند همه مصارف نیروهای امنیتی و دفاعی و هم‌چنان مردم را تامین کند. وی هم‌چنان «به نتیجه رسیدن روی یک طرح بنیادی اصلاحات دولتی و انکشاف معادن» و «صلح‌سازی» را دو بُعد دیگر این نشست دانست. گفتنی است که محمداشرف در این نشست، ۲۳ نامزدوزیر، رییس عمومی امنیت ملی، رییس کابل بانک و یک عضو کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی را به مجلس نماینده‌گان معرفی کرد. قرار است اعضای مجلس در ادامه و پس از کامل شدن بررسی اسناد تحصیلی و تابعیت نامزدوزیران، برای آنان صندوق را بگذارند و رای اعتماد بدهند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن