غنی در هلمند: دخالت زورمندان در مقرری‌های وزارت دفاع ۸۰ درصد کاهش یافته است

۸صبح، کابل: رییس جمهوری غنی در دیداری با جوانان و فعالان مدنی ولایت جنوبی هلمند در شهر لشکرگاه می‌گوید که دخالت افراد زورمند در مقرری‌های وزارت دفاع ۸۰ درصد کاهش یافته است.

محمداشرف غنی، رییس جمهوری کشور، صبح روز یک‌شنبه ششم عقرب، در رأس یک هیأت بلندپایه دولتی به ولایت جنوبی هلمند رفت.

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌‌ای گفته است که رییس جمهور با خانواده‌های عبدالجبار قهرمان و صالح‌محمد اچکزی، از نامزدان مجلس نماینده‎گان در هلمند که در دو رویداد امنیتی جداگانه کشته شدند، غم‌شریکی کرده و آنان را شهدای راه «مردم‌سالاری و آزادی» خوانده است.

عبدالجبار قهرمان نامزد مجلس نماینده‌گان از ولایت هلمند به تاریخ بیست‌وپنجم میزان در اثر انفجار ماینی که در چوکی‌اش جاسازی شده بود، کشته شد. طالبان مسوولیت این رویداد را به عهده گرفته بود.

صالح‌‎محمد اچکزی به شمول هفت تن دیگر نیز در یک حمله انتحاری به تاریخ شانزدهم میزان در این ولایت کشته شد.

رییس جمهور غنی در این سفر در دیدارش با جوانان هلمند بر جوان‌سازی ادارات دولتی تأکید کرد و گفت: «من به اراده جوانان باور دارم و برای حمایت از جوانان و جوان‌سازی ادارات از تمام امکانات استفاده خواهم کرد.» رییس جمهور غنی افزود: « جوانان به این ضرورت ندارند که دنبال وسیله و واسطه بگردند، زیرا اداره برای خدمت مردم است و شما از طریق پروسه‌های شفاف، به منظور خدمت به مردم، در ادارات توظیف خواهید شد.»

رییس جمهور غنی در دیدار دیگری با بزرگان ولایت هلمند، با اشاره به مداخله افراد زورمند در استخدام‌های ملکی و نظامی، گفت که قول اردوی ۲۱۵ میوند در حال قوی شدن است و هیچ نوع مداخله در امور استخدام‌ها جای ندارد. وی افزود که اصلاحات در پولیس نیز در جریان است و نتیجه آن باعث کاهش ناامنی‌ها در سراسر کشور خواهد شد. وی وعده سپرد که در پیوند به امنیت پایدار ولسوالی‌های هلمند روی قول اردوی ۲۱۵ میوند سرمایه‌گذاری بیشتر می‌شود.

رییس جمهور غنی همچنان وعده سپرد که سهم حجاج ولایت هلمند متناسب بر شمار نفوس واقعی این ولایت افزایش خواهد یافت و از مردم ولایت هلمند خواست تا در پروسه ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری سهم گسترده بگیرند تا زمینه برای روشن شدن شمار دقیق نفوس فراهم شود. وی از همکاری بزرگان و مردم ولایت هلمند به خاطر سهم فعال شان در پروسه انتخابات قدردانی کرد و افزود که مداخله در امور انتخابات قابل پذیرش نیست و هر فردی که در امور انتخابات مداخله کند٬ قانون و خودش در برابر آنان ایستاده هستند.

 

کار توسعه بند کجکی به زودی آغاز می‌شود

رییس جمهور غنی در دیداری با اعضای شورای ولایتی هلمند وعده سپرد که کار توسعه بند کجکی به زودترین فرصت آغاز می‌شود. وی بیان کرد که یکی از شرکت‌های ترکی آماده سرمایه‌گذاری با هزینه ۱۷۵ میلیون دالر بالای این بند است. به گفته رییس جمهور غنی بند کجکی توانایی ذخیره یک میلیارد متر مکعب آب را دارا خواهد بود.

غنی افزود که مطالعات کانال زمین داور نیز در مراحل پایانی خود قرار دارد و اراده جدی برای فعال‌سازی این کانال وجود دارد.

 

 

دکمه بازگشت به بالا