غنی در اولین سال‌یاد ترور جنرال عبدالرازق: نیروهای امنیتی چهار موج از حملات بزرگ دشمن را دفع کردند

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور می‌گوید که نیروهای امنیتی چهار موج از حملات بزرگ «دشمن» را امسال در هم کوبیده‌ و ناکام کرده‌اند.

رییس جمهور غنی این سخنان را روز جمعه، بیست‌وششم میزان، در نخستین سال‌یاد کشته شدن جنرال عبدالرازق اچکزی، فرمانده پولیس قندهار مطرح کرد. جنرال رازق در بیست‌وششم میزان سال گذشته در حمله یک نفوذی گروه طالبان، در جریان یک نشست امنیتی در مقر ولایت قندهار کشته شد. روز جمعه با حضور رهبران حکومت وحدت ملی، شخصیت‌های سیاسی و اقشار مختلف مردمی از نخستین سال‌یاد کشته شدن جنرال رازق در خیمه لویه‌جرگه بزرگذاشت شد.

محمداشرف غنی در سخنانی به همین مناسبت گفت که جنرال عبدالرازق همیشه در برابر «توطیه و دسایس» دشمنان و تروریستان به ایستاده‌گی توصیه می‌کرد. او در ادامه گفت: «نیروهای امنیتی و دفاعی دلیر ما مانند جنرال رازق، چهار موج از حملات بزرگ دشمن را درهم کوبیدند و ناکام ساختند.»

آقای غنی در این مراسم هم‌چنان با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گفت که نیروهای امنیتی در این انتخابات بی‌طرف بودند و از نقش این نیروها در تأمین امنیت انتخابات ششم میزان سپاس‌گزار است.  

او افزود: «با وجود تهدیدات، نگرانی‌ها و توطیه‌ها در برابر مردم‌سالاری و نظام جمهوری ما، نیرو های امنیتی و دفاعی توانستند انتخابات ریاست جمهوری را به گونه بهتر تامین امنیت کنند.» محمد اشرف غنی هم‌چنان گفت که مردم افغانستان، با وجود تهدیدات مستقیم گروه طالبان و فضای نامطمین سیاسی در انتخابات ششم میزان اشتراک کردند و اراده قوی‌شان را برای دوام نظام جمهوری و رسیدن به یک صلح با معنا به نمایش گذاشتند. او تأکید کرد: «نظام جمهوری است که حافظ مردم سالاری است.»

به گفته رییس جمهور، دشمنان کشور با کشتن عبدالرازق به اهداف‌شان که از بین بردن وحدت ملی بود نرسیدند، بل‌که برعکس مردم افغانستان در کنار هم ایستادند، اما توطیه‌ی دشمنان ناکام شد.   

از نخستین سالیاد ترور جنرال عبدالرازق در لویه‌جرگه یادبود شد

محمداشرف غنی در بخش دیگر از سخنان خود به روند صلح نیز اشاره کرد. او گفت: «صلح مهم‌ترین خواست ملت افغانستان و بنیادی‌ترین مسوولیت حکومت است، حکومت افغانستان در چارچوب ارزش‌های ملی، منافع ملی و مصالح علیای کشور با عقلانیت تمام و مبتنی برخواست ملت بخصوص مطالبات جرگه مشورتی صلح؛ این روند ملی را به پیش خواهد برد.»

او هم‌چنان تأکید کرد، صلحی را که مردم و دولت افغانستان می‌خواهد، باید پایدار باشد و حکومت متعهد به برقراری این نوع صلح است.

او در ادامه گفت: «دولت جمهوری اسلامی افغانستان، در نتیجه تلاش‌های دوام‌دار در پنج سال گذشته صلح را به یک گفتمان ملی مبدل ساخت. مردم ما نسبت به هر زمان دیگر ارزش قطع جنگ و آمدن یک صلح پایدار را بیش‌تر حس کردند.»

هم‌چنان در این مراسم عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، در سخنانی جنرال عبدالرازق را یک شخصیت وطن‌دوست برشمرد و تأکید کرد که او مدافع صادق وطن بود. او هم‌چنان اظهار امیدواری کرد که مردم افغانستان به صلح دست یابد و جنگ در کشور خاتمه یابد.

عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری با ارسالی پیامی، محمدمحقق، معاون دوم ریاست اجرایی و فضل‌هادی مسلمیار در سخنانی از جنرال عبدالرازق به عنوان مدافع صادق وطن یاد کردند.

هم‌چنان محمداشرف غنی، رییس جمهور اعلام کرد که اکادمی پولیس را به نام جنرال عبدالرازق نام‌گذاری ‌شده است. درخواست برای نام‌گذاری اکادمی پولیس پیش‌ از این توسط شماری از باشنده‌گان قندهار مطرح شده بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن