غنی از بریتانیا خواستار کمک به روند صلح و انتخابات شد

خلیل اسیر

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، در جریان سفر سه‌روزه‌اش به بریتانیا، با شماری از مقامات این کشور دیده است. غنی در این دیدارها خواستار همکاری بریتانیا در پروسه انتخابات، انکشاف افغانستان، پروسه صلح و مبارزه با تروریسم شده است.

رییس جمهور غنی شام روز یک‌شنبه، بیست‌وششم جوزا، وارد شهر لندن شد. این سفر او برای سه روز تنظیم شده و بنا بر دعوت رسمی دولت بریتانیا در حال انجام است.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری در نامه‌های خبری جداگانه گفته است که غنی در روز دوم سفرش به بریتانیا با چندین مقام بلندپایه آن کشور دیده است. ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، مارک سیدویل، مشاور امنیت ملی آن کشور، جرمی هنت، وزیر دولت بریتانیا در امور خارجی و کشورهای مشترک‌المنافع و روری استوارت، وزیر توسعه بین‌المللی بریتانیا از مقاماتی هستند که غنی با آن‌ها روز دوشنبه به صورت جداگانه دیده است. اشرف غنی در این دیدارها خواستار همکاری بریتانیا در بخش‌های مختلف از جمله مبارزه با تروریسم، پروسه صلح، انتخابات و توسعه افغانستان شده است.

دیدار اشرف غنی با ترزا می، ناوقت روز گذشته به وقت افغانستان برگزار شد. جزئیات کامل این دیدار تا ساعت هفت شام دیروز همه‌گانی نشده بود.

اما در دیداری که رییس جمهور با مارک سیدویل، مشاور امنیت ملی بریتانیا داشت، دو طرف روی امنیت منطقه‌ای و مبارزه با تروریسم گفت‌وگو کرده‌اند. غنی در این دیدار گفته است که افغانستان در خط مقدم مبارزه با تروریستم قرار دارد و به این مبارزه ادامه می‌دهد. مارک سیدویل ضمن ستایش از مبارزه نیروهای افغان در برابر تروریسم، تأکید کرده است که کشورش به همکاری خود با افغانستان در امر مبارزه با تروریسم ادامه می‌دهد.

غنی از جانب دیگر در دیداری که با وزیر دولت بریتانیا در امور خارجی و کشورهای مشترک‌المنافع داشته است، روی پروسه صلح و انتخابات افغانستان با وی گفت‌وگو کرده است. غنی در این دیدار با اشاره به این‌که افغانستان در آستانه برگزاری انتخابات قرار دارد، از بریتانیا خواسته است که برای برگزاری هرچه شفاف‌تر این انتخابات با افغانستان همکاری کند؛ اما در نامه خبری ارگ تصریح نشده است که پاسخ جرمی هنت در این زمینه به غنی چه بوده است.

براساس آن‌چه ارگ اعلام کرده است، صلح از دیگر موضوعات مورد بحث بین دو طرف در این دیدار بوده است. غنی گفته است که حکومت افغانستان در راستای رسیدن به صلح دایمی، دست‌آوردهای چشم‌گیری تا کنون داشته است. او در این دیدار گفته است که به ‌شمول بریتانیا، از تمامی کشورهای دوست افغانستان می‌خواهد که برای رسیدن به گفت‌وگوهای رو‌در‌رو با طالبان، پیام واحد و منسجم داشته باشند. در مقابل، جرمی هنت گفته است که بریتانیا آماده هر‌گونه همکاری با افغانستان برای رسیدن این کشور به صلح دایمی است.

رییس جمهور غنی هم‌چنان با وزیر توسعه بین‌المللی بریتانیا درباره انکشاف و اتصال افغانستان به منطقه و همکاری بشردوستانه بریتانیا با این کشور گفت‌وگو کرده است. انتخابات افغانستان نیز از دیگر موضوعات مورد بحث در دیدار دو طرف بوده است.

طبق نامه خبری ارگ، اشرف غنی در دیدارش با روری استوارت، از همکاری دوامدار بریتانیا با افغانستان قدردانی کرده است. او گفته است که افغانستان برای توسعه و اتصال منطقه‌ای به تجارب کشورهای انکشاف‌یافته به ‌ویژه بریتانیا نیاز دارد و در این خصوص خواستار شریک‌سازی تجارب بریتانیا و همکاری آن کشور با افغانستان شده است.

با این حال، روری استوارت به اشرف غنی از همکاری همه‌جانبه بریتانیا با افغانستان در بخش اتصال منطقه‌ای اطمینان داده است. او به ارایه یک بسته کمکی به افغانستان نیز تعهد سپرده است. ارگ ریاست جمهوری این بسته کمکی بریتانیا را ۱۳۰ میلیون پوند، اما وزارت خارجه آن کشور ۱۷۰ میلیون پوند اعلام کرده است. طبق اعلام وزارت خارجه بریتانیا، این کمک در جریان پنج سال برای نجات زنده‌گی بیش از پنج میلیون افغان که به مواد غذایی، آب آشامیدنی و خدمات صحی نیاز فوری دارند، از طریق سازمان‌های بین‌المللی و غیردولتی در افغانستان هزینه می‌شود. این وزارت در یک نامه خبری افزوده است که تخمین می‌شود ۱۳٫۵ میلیون افغان برای داشتن اطمینان از دسترسی به غذای کافی به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

در دیدار رییس جمهور غنی با وزیر توسعه بین‌المللی بریتانیا، روی انتخابات نیز گفت‌وگو شده است. اشرف غنی در این دیدار از دولت بریتانیا خواستار نظارت از انتخابات افغانستان شده است؛ اما مشخص نیست که پاسخ روری استوارت به این درخواست چه بوده است.

انتخابات ریاست جمهوری در کشور در ششم میزان برگزار می‌شود. تا هنوز بودجه این انتخابات به صورت دقیق مشخص نشده است؛ هرچند گفته شده است که برای برگزاری این انتخابات به بودجه بین ۱۴۰ تا ۱۵۰ میلیون دالر نیاز است.

محمداشرف غنی روز یک‌شنبه در رأس یک هیأت دولتی رهسپار بریتانیا شد. آن‌گونه که ارگ ریاست جمهوری و سفارت بریتانیا در کابل اعلام کرده‌اند، غنی در روز پایانی سفر خود بازی‌ تیم‌های ملی کرکت افغانستان و بریتانیا را در شهر منچستر آن کشور تماشا خواهد کرد. این بازی که پنجمین بازی تیم ملی کرکت افغانستان در چهارچوب مسابقات جام جهانی کرکت است، امروز سه‌شنبه، بیست‌وهشتم جوزا، برگزار می‌شود.

بریتانیا از حامیان مهم دولت افغانستان است. این کشور در کنار همکاری نظامی در چهارچوب مأموریت حمایت قاطع، در بخش‌های بشری و توسعه‌ای نیز با افغانستان همکاری دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن