غنی: نیروهای امنیتی را از کاربرد خشونت در برابر تظاهرات منع کرده‌ام

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی‎، رییس جمهور کشور می‌گوید که به نیروهای امنیتی دستور داده است تا از «استعمال قوه» علیه تظاهرات و اعتراضات کار نگیرند.

رییس جمهور غنی این مطلب را در دیدار با شماری از بزرگان قومی و متنفذان کشور در ارگ ریاست جمهوری مطرح کرده است. این دیدار صبح روز دوشنبه، پنجم حوت انجام شده است.

محمداشرف غنی در این نشست گفته است که نیروهای امنیتی و دفاعی سرمایه ملی مردم و کشور است و باید در سیاست‌های کوچک و اختلافات، دخیل نشوند.

در چند روز گذشته حرکت‌های اعتراضی در چند ولایت شمال در واکنش به اعلام نتیجه انتخابات شکل گرفته بود. هرچند تاکنون گزارشی در مورد درگیری میان نیروهای امنیتی و معترضان وجود ندارد، اما نگرانی از مداخله نیروهای امنیتی در مسایل سیاسی وجود داشت.

با این حال، محمداشرف غنی در نشستی که در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود، گفته است که انتخابات موفقانه برگزار و نتیجه آن اعلام شده است.

او تأکید کرده است: «همه ما مسوولیت داریم تا مسایل شخصی را کنار گذاشته و برای نجات کشور از آتش جنگ، تامین صلح و رسیده‌گی به مشکلات مردم، با هم متحد و یکجا شویم.»

محمداشرف غنی بار دیگر پیروزی‌اش را در انتخابات، پیروزی جمهوریت خوانده و گفته است که تلاش می‌کند که از جایگاه رییس جمهور «بنیادهای ملی» را بسازد و برای رسیده‌گی به مشکل مردم، امور دولت‌‎داری را به بهترین وجه آن اجرایی کند.

کمیسیون مستقل انتخابات نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری را سه‌شنبه هفته گذشته اعلام کرد.

براساس اعلام این کمیسیون، محمداشرف غنی پیروز این انتخابات است.

عبدالله عبدالله این نتیجه را نپذیرفته است و برای تشکیل «حکومت همه‌شمول» دست به کار شده است.

قرار است در روزهای آینده هم غنی و هم عبدالله هر دو به عنوان «رییس جمهور» سوگند وفاداری به قانون یاد کنند.

عبدالله در دو روز گذشته دست به تعیین والیان جدید در ولایات سرپل و جوزجان زده است.

دکمه بازگشت به بالا