غنی: اقدامات بعدی صلح به نتیجه و ارزیابی «هفته‌ی کاهش خشونت» وابسته است

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور، اعلام کرد که هفته کاهش خشونت ساعت ۱۲ امشب آغاز می‌شود و نیروهای امنیتی از این مرحله به صورت جدی نظارت خواهند کرد. او تأکید کرد در هفته کاهش خشونت باید با «احتیاط» برخورد شود و برای نیروهای امنیتی دستورالعمل صادر شده و آن‌ها در حال «مدافعه فعال» قرار خواهند داشت.

محمداشرف غنی گفت که اقدامات بعدی در راستای روند صلح مربوط به نتیجه و ارزیابی از «هفته کاهش چشم‌گیر خشونت» خواهد بود که به گفته او، مسیر و جهت اقدامات بعدی حکومت را در پیوند به صلح روشن می‌کند. رییس جمهور غنی هم‌چنان گفت که سرانجام این مردم خواهند بود که ارزیابی و رضایت خود را در پیوند به کاهش خشونت مطرح می‌کنند.

آقای غنی در سخنانی که از طریق صفحه‌ی ارگ ریاست جمهوری ساعت هشت امشب نشر شد، گفت: «نیروهای امنیتی و دفاعی ما در هفته کاهش خشونت در حال مدافعه فعال قرار داشته و به جز از طالبان، عملیات‌های‌شان را در مقابل داعش، القاعده و سایر گروه‌های تروریستی هم‌چنان ادامه خواهند داد. نیروهای دلیر امنیتی و دفاعی ما تنها در صورت نیاز به دفاع از خود و مردم عزت‌مند افغانستان، دست به اقدام خواهند زد.»

رییس جمهور غنی پذیرش «کاهش چشم‌گیر خشونت» از سوی طالبان را یک گام مهم و آن‌را در راستای برقراری «آتش‌بس» عنوان کرد.

او تأکید کرد که روند صلح به رهبری و مالکیت دولت به پیش برده خواهد شد.

هرچند رییس جمهور غنی گفت که او خواست «برحق مردم» را که باید طالبان برای شروع مذاکرات، آتش‌بس را بپذیرند، مطرح کرده است، اما گفت که توافق طالبان برای «کاهش چشم‌گیر خشونت» یک گام مهم در راستای برقراری «آتش‌بس» خواهد بود.

محمداشرف هم‌چنان گفت که نیروهای امنیتی در این هفته از دستورالعمل‌شان پیروی خواهند کرد، اما در عین حال عملیات‌شان به جز گروه طالبان علیه «داعش، القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی» ادامه خواهند داشت.

به گفته محمداشرف غنی، نیروهای امنیتی تنها در صورت نیاز به دفاع از خود و مردم افغانستان، دست به اقدام خواهند زد.

پیش‌تر یک مقام ارشد حکومتی و دخیل در روند مذاکرات صلح جزییاتی از طرح کاهش خشونت را با روزنامه ۸صبح در میان گذاشته بود.

طبق معلومات منبع، براساس جزییات توافق طرح کاهش خشونت، طالبان حملات در مسیر شاهراه‌ها، اماکن عمومی، مراکز شهرها و مواضع ارتش و پولیس را در جریان هفت روز توافق‌شده، متوقف می‌کنند.

این در حالی است که قرار است پس از اجرای طرح کاهش خشونت در دهم حوت، توافق‌نامه امریکا و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر به امضا برسد. امریکا و گروه طالبان با انتشار بیانیه‌های جداگانه اعلام کرده‌اند که برای امضای این توافق‌نامه که در نتیجه بیش از یک سال مذاکره به دست آمده است، آماده‌گی می‌گیرند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن