غنی: برای نخستین‌بار ارزش صادرات ما به یک میلیارد دالر رسیده است

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور در سخنانی در هشتمین کنفرانس «پروسه استانبول – قلب آسیا» اعلام کرد که صادرات افغانستان برای نخستین‌بار به یک میلیارد دالر در جریان سال ۲۰۱۹ رسیده است.

هشتمین کنفرانس پروسه استانبول – قلب آسیا، تحت عنوان «صلح، مشارکت و رفاه» روز دوشنبه، هژدهم قوس، در شهر استانبول ترکیه برگزار شد. در این نشست، رجب‌طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه و نماینده‌گان حدود پانزده کشور و چند سازمان بین‌المللی شرکت کرده بودند.

هشتمین نشست پروسه استانبول – قلب آسیا

محمداشرف غنی در این نشست در مورد صلح، انتخابات، اتصال‌ منطقه‌ای و مسائل اقتصادی صحبت کرد. او  از آذربایجان، چین، قزاقستان، قرغیزستان، روسیه، تاجیکستان، هند، ترکیه و ترکمنستان به دلیل باز کردن دهلیزهای تجارتی و ترانزیتی به شمول راه لاجورد و راه ابریشم با چین سپاس‌گزاری کرد و گفت: «این دهلیزها افغانستان را قادر ساخت که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۹ یک میلیارد افغانی صادرات داشته باشد.»

رییس جمهور غنی هم‌چنان گفت که افغانستان در قرن‌های ۱۹ و ۲۰ یک پیوند گم‌شده در سیستم زیربناهایی بود که آسیای مرکزی و جنوبی و شرق و غرب آسیا را با هم متصل می‌کند.

به گفته او، در حال حاضر افغانستان به عنوان اتصال دهنده‌ «آسیای بزرگ» با استفاده از پایپ لاین‌های انتقال گاز و تیل، تمدید خط آهن و احداث شاهراه‌ها و شبکه‌ی فایبر نوری بدل شده است که منفعت‌های فراوان را برای منطقه به ارمغان می‌آورَد.

بخش دیگر از سخنان رییس جمهور غنی در نشست پروسه استانبول – قلب آسیا، به تهدیدات مانند تروریسم، شبکه‌های جرمی و مافیای منطقه‌ای اختصاص یافته بود. محمداشرف غنی از تهدیدهای تروریسم فرامنطقه‌ای و سازمان‌های فرامنطقه‌ای جرمی به ویژه مواد مخدر به عنوان عوامل بی‌ثباتی، خشونت و ویرانی یاد کرد.

هشتمین کنفرانس پروسه استانبول – قلب آسیا، تحت عنوان «صلح، مشارکت و رفاه» برگزار شد

او گفت که این تهدیدات درازمدت به پاسخ‌های هم‌آهنگ و مسوولیت‌پذیری مشترک نیاز دارد. به باور رییس جمهور، به استثنای موارد اندک، در این خصوص پاسخ دولت‌ها، کُند، پراکنده و کوتاه‌مدت بوده است.

محمداشرف غنی افزود: «ما مردم افغانستان می‌خواهیم که کشورمان را به عنوان بستر همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، نه میدان رقابت‌های منافع کوتاه‌مدت و جنگ‌های نیابتی ویران‌گر مشاهده کنیم.»

رییس جمهور هم‌چنان در مورد تقویت نیروهای امنیتی، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، توسعه تجارت و پروسه صلح در این نشست صحبت کرد.

رجب‌طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه که نیز از سخنرانان این نشست بود، پروسه استانبول – قلب آسیا را موفق ارزیابی کرد. او هم‌چنان گفت که از تلاش‌های حکومت و مردم افغانستان باید حمایت صورت گیرد و هرگز اجاره داده نشود پیش‌رفت‌ها و دست‌آوردهای هژده سال گذشته این کشور، نابود شود.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن