غنی برای آرامگاه چشتی چادری را هدیه داد

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور نامه‌ای را عنوانی درگاه خواجه معین‌الدین چشتی نوشته است و چادری را برای آرامگاه او در شهر اجمیر هند هدیه کرده است.

خواجه معین‌الدین چشتی در سال ۱۱۴۲ میلادی در چشت هرات زاده شد و سپس به هند رفت و در آن‌ جا طریقه چیشتیه را اساس گذاری کرد.

طاهر قادری، کاردار سفارت افغانستان در هند می‌گوید که این اقدام رییس جمهور نشان‌دهنده عمق روابط فرهنگی بین دو کشور است.

غنی در این نامه نوشته است که به عنوان شاگرد طریقه صوفی برای ۵۰ سال شیفته شخصیت و تأثیرگذاری کارکردهای معین‌الدین چشتی شده است.

محمداشرف غنی افزوده است که طریقه چشتی در اوج شکوفایی در افغانستان قرار دارد و مکتب صوفیه سبب شده است که آدمیانی از مدنیت و فرهنگ‌های مختلف گرد یک حلقه جمع شوند.

سلمان چشتی، رییس بنیاد چشتی در تماس تلفنی به کاردار سفارت افغانستان در هند گفته است که این هدیه رییس جمهور غنی به عنوان «یادگار افغانستان» همیشه در معرض دید مردم و پیروان طریقه چشتی قرار خواهد گرفت.

طاهر قادری می‌گوید که در  سال ۲۰۱۹ سفارت افغانستان در دهلی برنامه‌ای را تحت عنوان «هرات؛ پلی میان اجمیر و چشت» در سالن فرهنگی سفارت با اشتراک صوفیان از هر دو کشور برگزار کرده بود و زمینه سفر شماری از صوفیان هند به چشت شریف در هرات را فراهم کرد.

به گفته طاهر قادری، محمد اشرف غنی نخستین رییس جمهور از افغانستان است که برای بیت چشتی نامه می‌نویسد و هدیه فرستاده است. پیش از این، باراک اوباما، رییس جمهور پیشین امریکا و چند رهبر دیگر جهان نیز چنین کرده است.

سرپرست سفارت افغانستان در هند می‌گوید که خواجه معین‌الدین از هرات به هند طریقه چشتیه را انتقال داده است و این میراث مشترک هند، افغانستان و منطقه است و نشان‌دهنده عمق روابط فرهنگی میان دو کشور است و ابتکار رییس جمهور تاثیر زیادی بر دیپلماسی فرهنگی می‌گذارد.

طریقه چشتی در افغانستان نیز پیروان زیادی دارد.

نامه رییس جمهور غنی عنوانی درگاه چشتی

دکمه بازگشت به بالا
بستن