غنی نماینده ویژه‌اش در امور کشورهای مشترک‌المنافع را برکنار و تشکیل دفترش را لغو کرد

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، در فرمانی تازه محمدشاکر کارگر را از سمت نماینده ویژه ریاست جمهوری در امور کشورهای مشترک‌المنافع برکنار و همزمان تشکیل دفترش را لغو کرد.

در فرمان رییس جمهور غنی که روز سه‌شنبه ۳۰ دلو نشر شد، آمده است: «به تأسی از حکم فقره ۱۳ ماده ۶۴ قانون اساسی، عزل محمدشاکر کارگر، نماینده رییس جمهوری اسلامی افغانستان در امور کشورهای مشترک‌المنافع، همزمان با لغو تشکیل دفتر آن، منظور است.»

در بند ۱۳ ماده ۶۴ قانون اساسی، «تعیین، تقاعد، قبول استعفا، عزل قضات، صاحب منصبان قوای مسلح، پولیس و امنیت ملی و مأمورین عالی‌رتبه» از صلاحیت‌های رییس جمهور عنوان شده است.

آقای غنی در سال ۱۳۹۳ محمدشاکر کارگر را به عنوان نماینده ویژه‌اش برای تحکیم روابط دیپلماتیک با کشورهای روسیه، اوکراین، روسیه سفید (بلاروس)، گرجستان، آذربایجان، اوزبیکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرغیزستان و قزاقستان گماشته بود.

تاکنون دلایل برکناری و لغو تشکیل دفتر محمدشاکر کارگر از سوی ریاست جمهوری اعلام نشده است.

پیش از این شماری از نامزدان احتمالی انتخابات ریاست جمهوری از رییس جمهور غنی خواسته‌ بودند که برای احترام به روحیه قانون اساسی، از هر نوع عزل و نصب در مناصب مهم دولتی تا اعلان نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خودداری کند. به گفته این نامزدان، هر نوع عزل و نصب در دوره زمانی انتخابات در ادارت کلیدی و مهم، سوء استفاده انتخاباتی تلقی می‌شود و در تضاد با روح قانون اساسی قرار دارد.

دکمه بازگشت به بالا