غنی عضویت دو عضو انتصابی سنا را که به اتهام گرفتن رشوت بازداشت شدند، لغو کرد

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور، عضویت دو سناتور انتصابی در مجلس سنا را که به اتهام گرفتن رشوت بازداشت شدند، لغو کرد. دادستانی کل و ریاست عمومی امنیت ملی اعلام کرده‌اند که سه عضو مجلس سنا را که برای بررسی و نظارت از گمرکات به بلخ رفته بودند، به اتهام گرفتن ۴۰ هزار رشوت بازداشت کرده‌اند.

دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری، در صحبت با روزنامه ۸صبح این موضوع را تأیید کرد.

‌این دو عضو سنا در جمع سه‌نفری بوده‌اند که از سوی امنیت ملی و دادستانی کل بازداشت شده‌اند.

از سناتورانی که عضویت‌شان در مجلس سنا لغو شده است، به نام‌های بابکرخیل و انور باشلیق یاد شده است.

ریاست عمومی امنیت ملی و لوی‌سارنوالی نام‌های سناتورانی را که به اتهام اخذ رشوت بازداشت شده‌اند، فاش نکرده‌اند.

دادستانی کل و ریاست عمومی امنیت ملی با نشر خبرنامه‌ای مشترک اعلام‌ کردند که سه عضو مجلس سنا به اتهام گرفتن ۴۰ هزار دالر امریکایی رشوت، به صورت بالفعل در ولایت بلخ بازداشت شدند.

در این اعلامیه آمده است که نیروهای ریاست عمومی امنیت ملی در هماهنگی با نماینده‌گان ریاست عمومی دادستانی کنترل و مراقبت دادستانی کل، این سه تن از اعضای برحال مجلس سنا را که به منظور نظارت و پیش‌برد برخی امور به ولایت بلخ رفت بودند، در روشنایی احکام قانون اساسی و سایر قوانین نافذه به اتهام اخذه رشوت بازداشت کردند.

ریاست عمومی امنیت ملی و دادستانی کل گفته‌اند که این موضوع را براساس ماده یک‌صدودوم قانون اساسی به صورت کتبی با مجلس سنا در میان گذاشته است.

در خبرنامه مشترک دادستانی کل و امنیت ملی درباره سرنوشت کسانی که رشوت داده‌اند، جزییات داده نشده است.

فرهاد عظیمی، والی بلخ، نیز گفته است که این سناتوران برای بررسی گمرکات به بلخ آمده بودند، اما هنگام گرفتن رشوت بازداشت شدند.

دکمه بازگشت به بالا