غنی خواستار ادامه حمایت امریکا از افغانستان و توسعه روابط دو کشور در حوزه امنیتی شد

۸صبح، کابل: رییس جمهور غنی در دیدارش با هیأت کانگرس امریکا خواستار ادامه حمایت‌های این کشور از افغانستان و توسعه روابط بین دو کشور به‌ویژه در حوزه امنیتی شده است.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این دیدار روز یک‌شنبه، ۲۸ میزان، در ارگ انجام شده است.

محمداشرف غنی در این دیدار از حمایت‌های امریکا از افغانستان و همین‌طور قربانی‌هایی که نیروهای این کشور در جریان هژده سال در افغانستان متقبل شده‌اند، سپاس‌گزاری کرده است.

غنی گفته است که مشارکت افغانستان با امریکا، پایدار بوده و پایدار خواهد ماند.

غنی افزوده است: «تراژدی یازده سپتامبر کشورهای ما را با هم متحد ساخت و ما خواهان حمایت‌های امریکا از افغانستان و گسترش روابط میان دو کشور در عرصه‌های مختلف، به‌ویژه در بخش امنیتی هستیم.»

محمداشرف غنی خاطرنشان ساخته است که صلح برای دولت افغانستان در اولویت است؛ صلحی که به رهبری و مالکیت افغان‌ها باشد و قانون اساسی و حقوق زنان در آن محفوظ بماند.

او هم‌چنان گفته است که چگونگی و نوعیت حضور امریکا در افغانستان بر اساس پیمان‌هایی است که پیش از این بین دو کشور به امضا رسیده است و در مورد هر تصمیمی مبنی بر چگونه‌گی حضور نیروهای امریکایی در افغانستان، در آینده بین دولت‌های دو کشور بحث خواهد شد.

رییس جمهور غنی از جانب دیگر گفته است که القاعده و داعش هنوز هم تهدیدی جدی برای امنیت افغانستان و امریکا هستند و زمینه‌ساز فعالیت این گروه‌ها هم طالبان است.

 او با بیان این‌که طالبان افراد ملکی را عمداً هدف قرار می‌دهند، افزوده است که گروه در صدد آسیب زدن به نظام است ولی تا کنون به این هدف نایل نشده است.

نانسی پلوسی، رییس کانگرس امریکا که ریاست این هیأت را نیز بر عهده داشته است، گفته است که دلیل حضور کشورش در افغانستان، میزبانی طالبان از تروریستانی بود که به امریکا حمله کردند. او تأکید کرده است که امریکا اجازه نخواهد داد تا افغانستان دوباره به لانه تروریسم تبدیل شود.

نانسی پلوسی هم‌چنان خاطرنشان کرده است که حفظ دست‌آوردها و تأمین حقوق زنان در افغانستان از اولویت‌های مهم آن‌ها در کانگرس امریکا است.

همزمان با این، مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا، نیز روز یک‌شنبه در یک سفر غیرمنتظره به کابل آمد و با محمداشرف غنی در باره صلح افغانستان و حمایت کشورش از نیروهای امنیتی افغان گفت‌وگو کرد.

این دیدارها در حالی انجام می‌شود که تلاش‌های برای از سرگیری گفت‌وگوها بین امریکا و طالبان و همین‌طور شروع گفت‌وگوهای بین‌الافغانی شروع شده است.

نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان روز یک‌شنبه در یک نشست خبری خواستار از سرگیری فوری گفت‌وگوها بین امریکا و طالبان شد.

از جانب دیگر، چین، آلمان و ناروی نیز در صدد زمینه‌سازی برای شروع گفت‌وگوهای بین‌الافغانی هستند.

این تلاش‌ها اما در حالی در جریان است که مقامات امریکایی از احتمال کاهش نیروهای این کشور در افغانستان خبر داده‌اند.

گفته شده است که امریکا قصد دارد شمار نیروهایش در افغانستان را از ۱۴ هزار نفر به ۸ هزار و ۶۰۰ نفر کاهش بدهد.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن