غنی مشورت‌هایش درباره‌ی «فرصت‌ها و خطرات» احتمالی صلح با طالبان را آغاز کرد

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور پس از بازگشت از نشست امنیتی مونیخ آلمان، نشست‌های مشورتی‌ خود در باره‌ی «فرصت‌ها و خطرات» احتمالی صلح با طالبان را آغاز کرد.

ارگ ریاست جمهوری شام روز دوشنبه، بیست‌وهشتم دلو، میزبان دو نشست مشورتی درباره صلح بود. یکی از این نشست‌ها با حضور فرماندهان قول اردوهای ارتش و دیگری با حضور والیان ۳۴ ولایت‌ها برگزار شده است.

محمداشرف غنی در نشستی که با والیان ۳۴ ولایت داشته، گفته است که افغانستان به سوی شروع یک روند جدید می‌رود تا فرصت‌ها برای رسیدن به صلح پایدار فراهم شود.

رییس جمهور غنی در این نشست روی تحکیم پایه‌های نظام جمهوری تأکید کرده و از والیان خواسته است که حمایت مردم برای نیروهای امنیتی و روند صلح را به دست آورند.

محمداشرف غنی یک بار دیگر نسبت به اراده طالبان برای دست برداشتن از جنگ تردید کرده و گفته است که هنوز نمی‌داند که رهبری طالبان تعهد به صلح دارد یا خیر.

به گفته او، مردم اما صلح می‌خواهند و معنای صلح برای مردم این است که خشونت به صورت کامل خاتمه یابد و ثبات تعریف واضح داشته باشد.

محمداشرف غنی در نشست با والیان ۳۴ ولایت هم‌چنان گفته است که هیأت مذاکره‌کننده افغانستان با «اصول و دستورالعمل» واضح به مذاکرات خواهد رفت، اما تصمیم نهایی می‌گیرند.

رییس جمهور غنی هم‌چنان گفته است که مؤثریت، مشارکت و حدود صلاحیت هیأت‌ گفت‌وگوکننده مهم است و صلاحیت آن را نظام «جمهوری اسلامی افغانستان» تعیین خواهد کرد.

او تأکید کرده است که مالکیت و رهبری صلح به دست حکومت افغانستان است و در مذاکرات، هیأت‌ گفت‌وگوکننده حقوق بنیادین همه مردم افغانستان را در نظر خواهد گرفت.

محمداشرف غنی نشست‌های مشورتی‌اش را پس از پیش‌رفت در مذاکرات امریکا با گروه طالبان برگزار کرده است.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی روز گذشته اعلام کرد که مذاکرات امریکا و گروه طالبان نهایی شده است. طبق اطلاعات عبدالله عبدالله، کاهش هفته روزه‌ای خشونت، پیش‌‎شرط امضای توافق‌نامه‌ی نامه این مذاکرات تعیین شده است.

گروه طالبان نیز اعلام کرده است که مذاکرات با امریکا نهایی شده است و در آینده نزدیک متن توافق‌نامه‌ی آن امضا خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن