غنی: ارزش صادرات افغانستان می‌تواند تا پنج‌سال دیگر به ۸ میلیارد دالر برسد

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، می‌گوید که افغانستان می‌تواند در همکاری «خوب» دولت با بخش خصوصی تا سال ۲۰۲۴ ازرش مجموعی صادرات خود را به ۸ میلیارد دالر افزایش دهد.

آقای غنی این سخنان را روز شنبه ۲۰ دلو در مراسمی معرفی اجمل احمدی به حیث سرپرست وزارت صنعت و تجارت و احمدذکی سرفراز به حیث شهردار تازه کابل مطرح کرده است.

در یک خبرنامه ارگ ریاست جمهوری به نقل از آقای غنی آمده است: «در نتیجه همکاری خوب و کار نزدیک با سکتور خصوصی، صادرات افغانستان تا سال ۲۰۲۴ به ۸ میلیارد دالر افزایش یافته می‌تواند.»

آقای غنی هم‌چنان گفته است که سرپرست جدید وزارت صنعت و تجارت در هماهنگی و همکاری با سکتور خصوصی، افغانستان را از یک کشور وارداتی به یک کشوری صادارتی تبدیل خواهد کرد.

در این مراسم سرپرست وزارت صنعت و تجارت نیز گفته است که بلند بردن صادرات کشور به ۱ میلیارد دالر در سال ۲۰۱۹، توجه به رشد تجارت و همکاری با بخش صنعت و اعمال اصلاحات در این عرصه، از اولویت‌های کاری این وزارت است و تلاش می‌کند تا میزان صادرات کشور به هفت برابر افزایش یابد.

آقای غنی هم‌چنان گفته است که از ظرفیت‌های دانشگاه‌های کشور تاکنون استفاده نشده است و دانشگا‌ه‌ها باید در طرح‌های دولت، نقش مشوره‌دهی و اجرایی داشته باشند، تا به گفته وی، تغییرات اساسی در کشور به میان آید.

از جانب دیگر، رییس جمهور غنی گفته است که شهرداری‌ها باید به نهادهای پاسخ‌گو مبدل شوند، تا شهروندان در کوتاه‌مدت، تغییرات اساسی را شاهد باشند.

رییس جمهور تأکید کرده است که معماری‌ کشور باید فرهنگ اسلامی و ملی را منعکس کنند، زیرا شهرها از فرهنگ نماینده‌گی می‌کنند.

آقای غنی روز چهارشنبه گذشته در فرمان‌های جداگانه اجمل احمدی را به ‌حیث سرپرست وزارت صنعت و تجارت و احمدذکی سرفراز را به‌ حیث شهردار جدید کابل معرفی کرده بود.

دکمه بازگشت به بالا