آلمان: حقوق‌ بشر در افغانستان به‌طور گسترده محدود شده است

۸صبح، کابل: آنالنا بائربوک، وزیر خارجه آلمان، برنامه عملی خود در مورد افغانستان را ارایه کرده و در بیانیه‌ خود گفته است که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، بحران اقتصادی و بشردوستانه در این کشور با وخامت ادامه دارد و حقوق بشر در مقیاس گسترده‌ای محدود شده است.

در برنامه او که روز جمعه، ۳ سرطان، منتشر شده است، حمایت از جمعیت غیرنظامی و تسریع در خروج کارمندان محلی سابق به‌ویژه افغان‌های در معرض خطر مسوولیت دولت دانسته شده و در اولویت قرار گرفته است.

در بیانیه وزارت خارجه این کشور آمده است که پس از تسلط طالبان بحران اقتصادی و بشردوستانه در مقیاس گسترده با محدودیت مواجه شده است.

در همین حال، این‌ وزارت بر تسریع روند تخلیه از افغانستان تأکید کرده و گفته است که حدود دو سوم افرادی که برای پذیرش در آلمان تایید شده‌اند، اکنون توانسته‌اند افغانستان را ترک کنند و این شامل بیش از ۲۱ هزار افغان است که یا به‌عنوان کارمند محلی برای آلمان کار می‌کردند یا در تلاش‌ها برای دموکراسی و حقوق بشر در افغانستان مشارکت داشته‌اند.

وزیر خارجه آلمان گفته است که دست‌کم ۷۵ درصد از کارمندان‌ محلی این کشور در افغانستان، به آلمان منتقل شده‌اند.

در حال حاضر، حدود ۱۰ هزار نفر منتظر فرصتی برای خروج‌اند و در درجه اول افرادی هستند که در فهرست حقوق بشر قرار دارند و در معرض خطرند.

گفتنی است که دولت آلمان حدود ۲ هزار و ۶۰۰ افغان و‌ خانواده‌های‌شان را در معرض خطر خاص برای پذیرش در آلمان تأیید کرده است.

دکمه بازگشت به بالا