آلمان در مدت شش ماه بیش از ۸۰۰ میلیون یورو سلاح به عربستان فروخته است

دویچه‌وله گزارش داده است که آلمان از ابتدای سال جاری میلادی اجازه فروش بیش از یک میلیارد یورو سلاح به کشورهای عضو ایتلاف عربستان در جنگ یمن را صادر کرده است. این اطلاعات بنا بر درخواست امید نوری‌پور، نماینده حزب سبزها از وزارت اقتصاد آلمان ارایه و در رسانه‌های این کشور منتشر شده است.

طبق این گزارش، برای هشت کشور درگیر جنگ یمن محدودیت‌هایی در فروش تجهیزات نظامی وضع شده است. با وجود این، در فاصله ماه‌های جنوری تا ابتدای جون ۱۲۲ مورد اجازه صدور برای این تجهیزات به مبلغ ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو صادر شده است. حجم این صادرات و کشورهایی که آن‌ها را دریافت کرده‌اند، بدین ترتیب است: ۸۰۱ میلیون و ۸۰۰ هزار یورو به مصر، ۲۰۶ میلیون و ۱۰۰ هزار یورو به امارات متحده عربی و بیش از ۸۳۱ میلیون یورو به عربستان.

این در حالی است که از نوامبر گذشته مقرر شده بود که اجازه فروش هرگونه تجهیزات نظامی به عربستان متوقف شود. حزب سوسیال دموکرات که در دولت ایتلافی آلمان شرکت دارد، از اوایل سال گذشته دولت ایتلافی را برای متوقف کردن صدور هرگونه سلاح به عربستان تحت فشار گذاشته بود؛ اما این خواست با فرمول‌بندی تصویب شد که جای مانور را برای ادامه ارسال سلاح به این کشورها باز می‌گذاشت.

در نوامبر سال ۲۰۱۸ و پس از کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در قنسولگری این کشور در استانبول، دولت آلمان از توقف کامل صدور هرگونه تجهیزات نظامی به عربستان خبر داد. اما بر‌اساس گزارش‌ اشپیگل آنلاین، ابعاد این محدودیت در ماه مارچ سال جاری کم‌ر‌نگ‌تر شده و مجدداً اجازه ارسال اسلحه به متحدان عربستان داده شده است.

اشپیگل نوشته است که به همین دلیل نیز شرکت اولمارکاماگ در ماه مارچ فن‌آوری برای تریلی‌هایی برای حمل‌و‌نقل تجهیزات نظامی را از یک شرکت فرانسوی گرفته، تولید آن را کامل کرده و از آن‌جا به امارات متحده عربی صادر کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن