وزیر خارجه آلمان: در صورت درخواست افغانستان، نشست بن سوم را برگزار می‌کنیم

۸صبح، کابل: وزیر امور خارجه آلمان می‌گوید که کشورش آماده است تا از نشست سوم بن میان طرف‌های دخیل در جنگ و صلح افغانستان میزبانی کند، اما برگزاری این نشست مشروط به درخواست حکومت افغانستان است.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان که به تازه‌گی به کابل آمده است، روز دوشنبه، بیستم حوت، در یک نشست خبری مشترک با صلاح‌الدین ربانی، همتای افغان خود، آماده‌گی کشورش را برای میزبانی از نشست بن سوم اعلام کرد.

وزیر امور خارجه آلمان با اشاره به احتمال برگزاری نشست سوم بن گفت: «ما آماده برگزاری چنین نشستی هستیم؛ زیرا ما قبلاً یک نشست دیگر را در حومه شهر بن آلمان میزبانی کردیم که به بن اول مسما است.»

هایکو ماس افزود که هنوز در مورد شرایط و زمان مناسب برگزاری نشست بن سوم مردد است. وزیر خارجه آلمان اما تأکید کرد که کشورش آماده است تا از نشستی میزبانی کند که در آن روی تعدیل قانون اساسی افغانستان، صلح پایدار و اصلاحات همه‌جانبه بحث می‌شود. او تصریح کرد که این بحث باید در چارچوب یک کارشیوه انجام شود که بتواند منتج به صلح پایدار در افغانستان گردد.

او گفت که آلمان منتظر درخواست حکومت افغانستان است تا در مورد زمان برگزاری این نشست تصمیم بگیرد.

این در حالی است که پیش از این گزارش شده بود که آلمان به طرف‌های درگیر در جنگ و صلح افغانستان پیشنهاد برگزاری نشست شبیه بن اول را داده است تا در آن در مورد ساختار آینده نظام سیاسی افغانستان بحث شود.

وزیر امور خارجه آلمان اما در نشست خبری با همتای افغان خود تأکید کرد که عقب‌گرد از دست‌آوردهای مردم و دولت افغانستان در عرصه‌های حقوق بشری، حقوق زنان و آزادی‌های مدنی و بیان برای آلمان قابل قبول نیست. هایکو ماس هم‌چنان گفت که گروه طالبان باید هرچه زودتر با دولت افغانستان وارد گفت‌وگوهای مستقیم شود.

در همین حال، صلاح‌الدین ربانی در این نشست بر پیش‌برد گفت‌وگوهای صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها تأکید کرد و افزود که تنها راه برقراری صلح پایدار در کشور، آغاز گفت‌وگوهای مستقیم میان نماینده‌گان دولت و گروه طالبان است.

در همین حال، ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه‌ای اعلام کرده است که رییس جمهور غنی با هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، دیدار کرده است. دو طرف در این دیدار که روز دوشنبه، بیستم حوت، انجام شده است، در مورد پروسه صلح، مبارزه با تروریسم، انتخابات، اصلاحات و برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح بحث کرده‌اند.

وزیر امور خارجه در دیدارش با رییس جمهور غنی گفته است که کشورش از نیروهای امنیتی و دفاعی، پروسه صلح و پروژه‌های انکشافی افغانستان حمایت می‌کند و مانند گذشته در چارچوب نیروهای حمایت قاطع به حضور خود در افغانستان ادامه می‌دهد.

از جانب دیگر، رییس جمهور غنی در این دیدار گفته است که انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی از اولویت‌های حکومت و مردم افغانستان است و در زمان تعیین شده آن برگزار می‌شوند. آقای غنی با اشاره به برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح گفته است که حکومت تلاش‌های خود را برای برقراری صلح با «تدبیر» و فراهم‌سازی اجماع ملی برای صلح، ادامه می‌دهد.

 گفتنی است که آلمان به دنبال حملات هوایی نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در افغانستان در سال ۱۳۸۰ میزبان نشستی میان گروه‌های سیاسی افغانستان بود. این نشست در شهر بن آلمان برگزار شده بود و از آن به نام نشست بن اول یاد می‌شود. این کشور در سال ۱۳۹۰ خورشیدی یک نشست  دیگر را میزبانی کرد که از آن به عنوان نشست بن دوم یاد می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا