نشست عمومی هیأت دولت و طالبان؛ بحث بر سر تعیین اجندای مذاکرات بین‌الافغانی به دیدار بعدی موکول شد

حسیب بهش

دوحه اواخر روز سه‌شنبه شاهد برگزاری نشست عمومی میان هیأت مذاکره‌کننده دولت و هیأت گروه طالبان بود که مسالمت‌آمیز دنبال شده است. در این نشست، دو طرف هم‌زمان با بحث روی «اصول رفتاری» که از سوی گروه تماس دولت و طالبان در جریان روزهای گذشته شکل گرفته بود، تصریح کردند که نشست برای تعیین اجندای مذاکرات بین‌الافغانی پس از نهایی ‌شدن «اصول رفتاری» و «زمان‌بندی مذاکرات»، برگزار می‌شود. رییسان هیأت دو طرف هم‌‌چنان از حاضران در میز مذاکره خواستند که صبور باشند و در جریان بگومگوها «تحمل» پیشه کنند. با این حال، حضور نیافتن قابل‌ ملاحظه خبرنگاران در قطر سبب شده است که جزییات از نشست‌هایی که در دوحه دنبال می‌شود، به ندرت در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد. هرچند هیأت دولت بر‌ آتش‌بس به عنوان اولویت اجندای این مذاکرات تاکید دارد، اما منابع طالبان می‌گویند که چنین چیزی پیش از وقت است و باید برخی مسایل پیش از بحث روی آتش‌بس، میان دو طرف مطرح شود.

مذاکرات بین‌الافغانی میان هیأت مذاکره‌کننده دولت و طالبان وارد پنجمین روز آن شد. با این حال تاکنون دو طرف تنها توانسته‌اند پیرامون «اصول رفتاری» و «زمان‌بندی» مذاکرات بحث کنند. محمد ناطقی، عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت، به روزنامه ۸صبح گفت که در نشست عمومی روز سه‌شنبه، بیست‌وپنجم سنبله، همه‌ی اعضای هیأت دو طرف حضور داشتند و نشست در فضای «خوب» دنبال شده است. وی افزود که دو طرف «تنها دیدگاه‌ها و بیانیه‌های»شان را مطرح کردند. هم‌زمان با این، محمدنعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، گفت که در این نشست عمومی، محمدمعصوم استانکزی، رییس هیأت مذاکره‌کننده دولت و شیخ عبدالحکیم، رییس هیأت‌ مذاکره‌کننده طالبان، سخنرانی و تصریح کردند که پس از «نهایی‌ شدن کار باقی‌مانده گروه‌های تماس بر سر اصول رفتاری و زمان‌بندی مذاکرات»، نشست برای تعیین اجندای گفت‌وگوها برگزار می‌شود.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در ادامه تصریح کرده است که در جریان این نشست روی بیش‌تر مواد اصول رفتاری مذاکرات توافق شده است و تنها بخش کمی از آن باقی مانده است. هم‌زمان با این، چهار تن برای «ارتباط» و «تماس» انتخاب شده‌اند که سهم هر طرف در آن، دو نفر خوانده شده است. رییسان هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان هم‌چنان در جریان سخنرانی‌شان از اعضای هیأت خواسته‌اند که از «صبر» و «حوصله» در جریان مذاکرات کار گیرند. با این حال، این‌که دو طرف روی کدام نکات توافق کرده‌اند، مشخص نشده است. پیش‌تر، منابع گفته بودند که در اصول رفتاری مذاکرات، از دو طرف خواسته شده است که گفت‌وگوها را از راه مسالمت‌آمیز به پیش ببرند و در جریان آن، حوصله‌مند بمانند.

گروه‌های تماس حکومت و طالبان برای دو روز روی اصول پیش‌برد مذاکرات بحث و گفت‌وگو کردند و سرانجام روی برخی از نکات به توافق رسیدند. منابع دولت و طالبان در دوحه روز دوشنبه، بیست‌وچهارم سنبله، گفتند که دو طرف روی «اصول رفتاری و ماهیت پیش‌برد نشست‌ها» و «زمان‌بندی نشست‌ها» بحث کرده‌اند. به گفته این منابع، گروه‌های تماس موفق شدند که همه‌ی مواد را در جریان دو روز گفت‌وگو، برای تصمیم‌گیری نشست عمومی آماده کنند. با این حال، هیچ‌گونه جزییاتی از این‌که اصول رفتاری میان دو طرف چگونه مراعات خواهد شد، به رسانه‌ها درز نکرده‌ است. نماینده‌گان دولت و طالبان در مذاکرات بین‌الافغانی نیز در این مورد چیزی نمی‌گویند. پیش‌تر، برخی از خبرنگاران از حضور در نشست‌های بعدی محروم و دوباره به کابل فرستاده شدند.  گفتنی است که محمدمعصوم ستانکزی، محمد ناطقی، عنایت‌الله بلیغ، ضراراحمد مقبل، فوزیه کوفی، احمدنادر نادری و خالد نور عضویت گروه تماس دولت را داشتند و طالبان نیز شیرمحمد عباس ستانکزی، مولوی شهاب‌الدین دلاور، مولوی عبدالکبیر، ملا نورالله نوری و شیخ قاسم ترکمن را برای بحث روی اصول پیش‌برد مذاکرات انتخاب کرده بودند. نشست برای نهایی ساختن اصول رفتاری قرار است در روزهای آینده نیز ادامه یابد.

این در حالی است که اعضای مجلس سنا روز سه‌شنبه، بیست‌وپنجم سنبله، در نشست عمومی این مجلس هم‌زمان با استقبال از پیش‌رفت در مذاکرات صلح، خواستار کاهش‌ خشونت‌ها در کشور شدند. آن‌ها گفتند باید جلو افرادی که با استفاده از روش‌های گوناگون «در صدد سبوتاژ این روند ملی‌اند»، گرفته شود. فضل‌هادی مسلم‌یار، رییس مشرانوجرگه، در این نشست گفت که روند صلح یک روند ملی است و نباید این روند برای منافع شخصی برخی از افراد، آسیب ببیند. وی افزود که این روند حمایت اعضای مشرانوجرگه را با خود دارد. هیأت دولت‌ پیش‌تر بر کاهش‌ خشونت‌ها در کشور تاکید کردند و گفتند که این مورد اولویت اجندای دولت را تشکیل می‌دهد. یک منبع نیز به ۸صبح گفته بود که زلمی‌ خلیل‌زاد در جریان روند رهایی زندانیان، وعده برقراری آتش‌بس شش‌ماهه را به محض آغاز یافتن مذاکرات داده است؛ موردی که هنوز منابع رسمی در حکومت پیرامون آن چیزی نگفته‌اند. گفتنی است که برخی از مقام‌های حکومت و خبرنگاران هم‌سو با طالبان پیش‌تر با لحن تُند در جریان مذاکرات صحبت کرده‌اند. به گفته اعضای هیأت مذاکره‌کننده اما روابط افراد حاضر در روند مذاکرات بین‌الافغانی تاکنون «خوب» ادامه یافته است.

مذاکرات بین‌الافغانی در بیست‌ودوم سنبله با حضور نماینده‌گان کشورها و سازمان‌های بین‌المللی، در دوحه گشایش یافت. هرچند احتمال می‌رفت که گفت‌وگوهای رسمی میان دو طرف پس از یک روز بحث گروه‌های تماس آغاز شود، اما این روند به دلیل زمان‌بر شدن بحث روی اصول رفتاری مذاکرات، به تاخیر افتاد. گفتنی است که افراد دخیل در مذاکرات بین‌الافغانی، این روند را زمان‌بر خوانده و گفته‌اند که احتمال دارد دور اول آن هفته‌ها و ماه‌ها طول بکشد.

دکمه بازگشت به بالا