جنرال مارک میلی: خروج فوری نیرو‌ها یک اشتباه راه‌بردی است

توماس گیبن نف برگردان: معروف ضیایی نیویارک تایمز

واشنگتن: خروج بسیار زود و شتاب‌زده نیرو‌های امریکایی از افغانستان یک اشتباه راه‌بردی و استراتژیک خواهد بود. این سخنان را نامزد آقای ترمپ برای پست ریاست ستاد مشترک ارتش امریکا روز پنج‌شنبه گذشته اظهار داشته است. اظهارات موصوف، موقف کاخ سفید را که در تلاش خروج نیرو‌های امریکایی بعد از ۱۸ سال جنگ از افغانستان است، به چالش می‌کشد.

جنرال مارک میلی در یک جلسه استماعیه جهت تأیید دوام حضور نیروهای امریکایی در افغانستان در کمیته خدمات نیرو‌های مسلح مجلس سنا، اظهار داشت که حضور در افغانستان آهسته، دردناک و سخت است، من بخش زیادی از زنده‌گی خود را در افغانستان سپری کرده‌ام. در عین حال من فکر می‌کنم که [ادامه حضور] ضروری است.

اظهارات و موقف جدی آقای جنرال مارک در‌باره جنگ افغانستان زمانی صورت می‌گیرد که دور هفتم مذاکرات دوره‌ای ایالات متحده امریکا و طالبان در حال شکل‌گیری است.

دوره‌های پیشین مذاکرات روی دو بخش عمده متمرکز بود: خروج نیرو‌های غربی و تضمین طالبان جهت عدم استفاده خاک افغانستان توسط تروریست‌ها و تبدیل شدن این کشور به عنوان پایگاه امن گروه‌های تروریستی.

روز پنج‌شنبه زلمی خلیل‌زاد، دیپلمات کهنه‌کار و نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور مذاکرات صلح که مذاکرات این کشور با طالبان را رهبری می‌کند، به صورت واضح اظهار داشت که هدف مذاکرات با طالبان تنها خروج نیرو‌های امریکایی از افغانستان نیست.

آقای خلیل‌زاد در ویدیوی از پیش ثبت شده در مجتمع دانشگاه جورج تاون که در رابطه به شمولیت حقوق زنان و جامعه مدنی در گفت‌وگو‌های صلح بود، اظهار داشت که ما به دنبال توافق‌نامه خروج از افغانستان نیستیم؛ ما به دنبال توافق‌نامه صلح هستیم.

پنج‌شنبه گذشته نماینده‌گان طالبان و جمعی از نماینده‌گان دولت این کشور در رابطه به طرح اولیه جهت ادامه مذاکرات سیاسی در آینده و کاهش تلفات ملکی در این کشور توافق کردند.

تا همین هفته طالبان از مذاکره مستقیم با نماینده‌گان دولت امتناع می‌ورزیدند، آن‌ها دولت فعلی افغانستان را رژیم دست‌نشانده امریکا می‌دانند.

آقای مارک، کسی که در حال حاضر ریاست ارتش امریکا را برعهده دارد، اظهار داشت که در تلاش‌های صلح پیش‌رفت‌هایی صورت گرفته است، اما یک منبع وزارت دفاع ایالات امریکا در اظهارات دیگری به نیو‌یارک تایمز گفته است که پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا به صورت خصوصی اصرار داشته است که یک بخش نیرو‌های عملیاتی خاص این کشور حتا بعد از حصول و اجرای توافق صلح با طالبان و خروج تمام نیرو‌های خارجی از افغانستان، در این کشور ماندگار شوند، اما آقای ترمپ با این ایده مخالفت کرده است. این مقام اظهارات متذکره را در جریان یک مناظره و گفت‌وگو در رابطه به پالیسی‌ها و سیاست‌های داخلی امریکا بیان کرد.

در یک مصاحبه دیگر در فاکس‌نیوز در ماه جاری آقای ترمپ اظهار داشت که وی خواهان خروج از افغانستان است، اما متعاقباً گفت که در حال حاضر به مأموریت نظامی ادامه می‌دهد.

سفارت امریکا و دفتر رهبری مأموریت این کشور در کابل، پایتخت افغانستان، از تهدید‌های دوامدار داعش و فعالیت این گروه در افغانستان نسبت به ایالات متحده امریکا هشدار دادند. مقامات نظامی پیش‌بینی کردند که طالبان به تنهایی و بدون حمایت و پشتی‌بانی ایالات متحده امریکا، قادر به شکست دادن دولت اسلامی یا داعش در این کشور نیستند.

اظهارات جنرال میلی هنگام جلسه استماعیه جهت تأیید صلاحیت موصوف در مجلس این کشور، زمانی صورت می‌گیرد که رهبری پنتاگون یا وزارت دفاع این کشور در آشفته‌گی به سر می‌برند.

 روز چهارشنبه، اتهامات مربوط به سوء‌رفتار جنسی علیه جنرال جان ا. هیتن، رییس کل نیروی هوایی که به عنوان معاون رییس ستاد ارتش بعدی نامزد شده است، صورت گرفت؛ اما در بیانیه‌ی روز پنج‌شنبه، نیروی هوایی امریکا اعلام کرد که در جریان تحقیقات داخلی شواهد کافی علیه او به دست نیاورده است.

در عین حال روز یک‌شنبه، آدام ویلیام فر مورن که به عنوان رییس جدید نیروی دریایی نامزد شده بود، به طور ناگهانی اعلام کرد که به بازنشسته‌گی خود با اشاره به تحقیقات اخلاقی در رابطه به وی ادامه داده و از این موقف انصراف می‌دهد.

تا همین اکنون وزیر دفاع تأیید شده توسط مجلس سنای این کشور وجود ندارد، اما در عین حال جلسه استماعیه تأییدی سرپرست وزارت دفاع آقای مارک تی اسپر، به هفته آینده موکول شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن