قطع کامل کمک‌های مالی امریکا به آوارگان فلسطینی

تشکیلات خودگردان فلسطین تصمیم ایالات‌ متحده امریکا برای قطع کامل کمک‌های خود به آژانس امداد و اقدام سازمان ملل‌متحد برای آوارگان فلسطینی را محکوم کرد. این نهاد مامور از سوی سازمان ملل‌متحد برای امداد رسانی و تأمین تسهیلات و کمک‌های انسانی جهت حمایت از میلیون‌ها پناهنده ثبت شده‌ی فلسطینی مدت هاست که بر سر تأمین منابع مالی خود با واشنگتن دچار چالش شده‌است.

هیتر نوئارت، سخنگوی وزارت‌ امور خارجه امریکا روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد «پس از بررسی دقیق موضوع، تصمیم گرفته شد که امریکا دیگر در کمک رسانی مالی به آژانس امداد و اقدام سازمان ملل‌متحد برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک (UNRWA) مشارکت نکند.»

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی و دبیر کل سازمان آزادی‌بخش فلسطین نیز در واکنش به این تصمیم امریکا اعلام کرد: «ما این تصمیم امریکا را به طور کامل رد و محکوم می‌کنیم.»

آقای عریقات در ادامه از کلیه کشورهای جهان خواست ضمن حمایت کامل از «یو.ان. آروا» UNRWA به اتفاق این تصمیم واشنگتن را محکوم کنند.

از سوی دیگر استفن دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل‌متحد نیز با انتشار بیانیه‌ای از روی‌کرد تازه دولت امریکا در قبال «یو.ان. آروا» ابراز تأسف کرده و این آژانس را نهادی تاثیرگذار در ارایه خدمات به آوارگان فلسطینی و مشارکت در ثبات منطقه خوانده است.

گفتنی است که بیش از ۵۰۰هزار تن از فرزندان آوارگان فلسطینی در مدارس تحت مدیریت «انروا» در نوار غزه و کرانه باختری رود اردن تحصیل می‌کنند. این سازمان بین‌المللی همچنین وظیفه کمک‌رسانی در حوزه بهداشت و سلامت و نیز مساعدت های اجتماعی به آوارگان فلسطینی را نیز بر عهده دارد.

واشنگتن پیش از این تأکید کرده بود در صورتی کمک های پیشین را به این سازمان از سر می‌گیرد که فلسطینی‌ها بار دیگر به میز مذاکرات با اسراییل باز گردند.

دیدگاه are closed.