از شکاف ۵۰۰ میلیونی تا «بودجه نامتوازن»؛ ورزشکار امروزی با عصرانه زمان داوودخان می‌رزمد

حسیب بهش

ریاست تربیت بدنی و ورزش به ‌تازه‌گی از مجلس نماینده‌گان و وزارت مالیه خواسته است که حدود ۸۰۰ میلیون افغانی را برای بودجه سال مالی آینده ۵۴ فدراسیون ورزشی اختصاص دهند. مسوولان در این ریاست اکنون تأیید ‌می‌کنند که در همکاری با وزارت مالیه و مجلس نماینده‌گان، سرانجام بودجه ۳۰۹ میلیون افغانی را برای سال آینده رشته‌های ورزشی اختصاص داده‌اند. مربیان کهنه‌کار ورزشی اما با وجود تأیید پیش‌رفت‌ها در امور ریاست تربیت بدنی و ورزش، می‌گویند که ۵۰ افغانی عصرانه روزانه برای بازیکنان از زمان حکومت داوودخان پابرجا مانده و بازیکنان با توجه به افزایش نرخ‌ها، نمی‌توانند با این عصرانه از نگاه جسمی برای رقابت‌های بین‌المللی آماده شوند. گفتنی است که شماری از اعضای مجلس و فعالان ورزشی از تقسیم نامتوازن بودجه کمیته ملی المپیک و کرکت بورد انتقاد می‌کنند و می‌گویند که باید حکومت این بودجه را برای ارج‌گزاری به جایگاه ورزشکاران، عادلانه اختصاص دهد.

مسوولان در ریاست تربیت بدنی و ورزش تأیید می‌کنند که بودجه این نهاد در سال آینده تا حدودی افزایش می‌یابد. حفیظ‌الله ولی رحیمی، رییس این اداره، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح تأیید کرد که پس از بحث روی پیشنهاد بودجه‌ای ریاست، قرار شد این بودجه با توجه به وضعیت مالی حکومت و نیازمندی ورزشکاران، ۳۰۹ میلیون افغانی تثبیت و برای طی مراحل به مجلس نماینده‌گان ارایه شود. وی افزود که پس از گفت‌وگوها با مسوولان ریاست بودجه وزارت مالیه و کمیسیون صحت و تربیت بدنی مجلس، سرانجام توانستند روی پیشنهاد بودجه این اداره به توافق برسند. بودجه سال گذشته این اداره ۲۸۳ میلیون افغانی بود و با استفاده از آن، شمار بیش‌تر رشته‌های ورزشی توانستند به رقابت‌های‌ داخلی و بین‌المللی به شکل عادی رسیده‌گی کنند.

آقای رحیمی افزود که بنا بر کاستی‌های اداره‌های پیشین، آنان نتوانسته‌اند به میزان مورد قبول بودجه دست یابند و حالا این‌ها تلاش می‌کنند که میزان بودجه را به مرور زمان افزایش دهند. وی اما می‌گوید با توجه به همین بودجه، این نهاد توانست در سال گذشته به بیش‌تر نیازمندی‌های رشته‌های ورزشی رسیده‌گی کند. این ریاست چیزی حدود ۸۰۰ میلیون افغانی را برای وزارت مالیه و کمیسیون صحت و تربیت بدنی مجلس نماینده‌گان پیشنهاد کرده‌ بود، اما سرانجام بودجه این اداره در مقایسه با سال گذشته، ۲۶ میلیون افغانی افزایش یافت. بر اساس قاعده پیشنهادی بودجه، بودجه یک سال مالی در مقایسه با سال گذشته آن، می‌تواند کم‌تر از ۵۰ درصد افزایش یابد. علاوه بر این، با توجه به شکاف‌های مالی که حکومت با آن روبه‌رو شده، پیشنهاد ۸۰۰ میلیون افغانی این اداره مورد قبول وزارت مالیه قرار نگرفته است.

عصرانه اندک و توقعات زیاد

شماری از مربیان رشته‌های ورزشی در کشور معتقد اند که میزان کم بودجه و عصرانه ورزشکاران، می‌تواند بر درخشش آنان تأثیر مستقیم بگذارد. بشیر تره‌کی، مربی کهنه‌کار تیم ملی تکواندو، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که حکومت به ورزش به ‌عنوان «انگشت ششم» می‌نگرد و کسب مدال بین‌المللی بدون حمایت این مرجع ناممکن است. وی افزود، در بیش‌تر کشورها میزان بودجه تنها یک فدراسیون برابر به بودجه ۵۴ فدراسیون کشور است. او پیشنهاد می‌دهد که مالیه وضع شده بر سگرت و دخانیات باید به حساب رشته‌های ورزشی اضافه شود تا این معضل در یک چارچوب قانونی از جامعه ریشه‌کن گردد.

آقای تره‌کی با تحسین از کارکرد ریاست تربیت بدنی و ورزش، می‌گوید که عصرانه ورزشکاران با وضعیت کنونی مطابقت ندارد و این مقدار عصرانه در زمان حکومت داوودخان در نظر گرفته شده است. وی تصریح کرد که پرداخت ۵۰ افغانی عصرانه برای ورزشکاران تنها صبحانه آنان را فراهم نمی‌کند و آنان را با کمبود انرژی مواجه می‌سازد. وی افزود که بیش‌تر مسوولان در نهادهای بودجه‌ای از ماهیت عصرانه باخبر نیستند و به ‌همین دلیل از میزان بودجه ورزشکاران می‌کاهند. آقای تره‌کی گفت که در صورت نبود عاید لازم برای پیش‌برد امور مالی، بهتر است این مورد علاوه بر سکتور ورزشی، به سایر نهادها نیز تعمیم یابد و از مصارف گزاف جلوگیری شود.

این در حالی است که شماری از اعضای مجلس پیش از این تلاش‌ها را برای افزایش عصرانه بازیکنان آغاز کرده بودند. روبینا جلالی، عضو مجلس نماینده‌گان و رییس فدراسیون اتلتیک، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که آنان تلاش می‌کنند تا میزان عصرانه بازیکنان در چارچوب تربیت بدنی را تا ۲۵۰ افغانی افزایش دهند. هرچند وی افزود که مسوولان وزارت مالیه از افزایش عصرانه ورزشکاران به ۷۵ افغانی در روز سخن گفته‌اند، اما او تصریح کرد که تلاش می‌کند معضل کنونی ورزشکاران را با گرفتن امضای اعضای مجلس نماینده‌گان و مطرح کردن آن در نشست عمومی این مجلس حل کند. بانو جلالی تأیید می‌کند که این میزان عصرانه برای تقویت ورزشکاران کافی نیست، اما می‌تواند مشکلات آنان را تا حدودی رفع کند.

پیش از این، ورزشکاران با انتقاد از پرداخت کم عصرانه به آنان، گفته بودند که این میزان از عصرانه حتا برای آب نوشیدن آنان کفایت نمی‌کند. مسوولان در ریاست تربیت بدنی اما می‌گویند که با بایومتریک کردن بازیکنان، در تلاش‌اند تا ورزشکاران خیالی را از فهرست خارج کرده و عصرانه را بر بازیکنان اصلی تقسیم کنند. روند بایومتریک وزرشکاران در چارچوب ریاست تربیت بدنی و ورزش ادامه دارد. پیش‌تر، سرمربی تیم ملی تکواندو از مسوولان خواسته بود که تنها با پرداخت عصرانه لازم به بازیکنان تیم ملی رشته‌های ورزشی، مشکلات بازیکنان مدال‌آور را در کوتاه‌مدت حل کنند.

دست رد فعالان ورزشی به تقسیمات بودجه‌ای نامتوازن

هم‌زمان با مطرح شدن موضوع بودجه رشته‌های ورزشی در مجلس نماینده‌گان، شماری از اعضای مجلس و فعالان ورزشی معتقد اند که عدالت بودجه‌ای در هنگام تقسیم آن بر رشته‌های ورزشی در نظر گرفته نشده است. روبینا جلالی این موضوع را یک روز پیش در نشست مجلس نماینده‌گان مطرح کرد و از حکومت خواست که بودجه کرکت بورد را با رشته‌های المپیکی متوازن سازد. وی هرچند از درخشش بازیکنان کرکت استقبال کرد، اما گفت که بهتر است بودجه خاص حکومت برای کمیته ملی المپیک با بودجه کرکت بورد یک‌سان شود. هرچند تلاش شد نظر کرکت بورد نیز درج شود، اما با وجود تماس‌های مکرر، معلومات لازم دریافت نشد.

بانو جلالی در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح، تأیید کرد که حکومت بودجه خاص ۱۰۰ میلیونی را برای بورد کرکت کشور در نظر گرفته، اما برخلاف آن تنها ۵۰ میلیون افغانی را برای ۳۴ رشته المپیکی، از جمله فوتبال اختصاص داده است. وی تصریح کرد که باید موازنه میان دو نهاد حفظ شود. به باوری وی، بورد کرکت و فدراسیون فوتبال کشور می‌توانند با استفاده از سایر راهکارها، نیازمندی‌های بازیکنان‌شان را تأمین کنند و نیاز است به وضعیت بازیکنان المپیکی نیز توجه شود. گفتنی است که بازیکنان تیم ملی کرکت کشور علاوه بر معاش قابل قبول در تیم ملی، در لیگ‌های تجارتی نیز شرکت و کسب درآمد می‌کنند. علاوه بر این، بیش‌تر موارد تبلیغاتی نیز از سوی رشته‌های ورزشی فوتبال و کرکت تبلیغ می‌شود که میزان درآمد این رشته‌ها را افزایش می‌دهد. مسوولان وزارت مالیه اما بنا بر دلایلی، از اظهار نظر زودهنگام خودداری کردند.

بحث بودجه در حالی مطرح می‌شود که شماری از مسوولان در ریاست تربیت بدنی و ورزش تأیید می‌کنند که کمبود بودجه در شماری از مواقع، آنان را با چالش‌هایی روبه‌رو می‌کند. الطاف یوسفی، مسوول مالی و اداری ریاست تربیت بدنی و ورزش، گفت که به ‌دلیل کمبود بودجه، آنان ‌گاهی از راه‌اندازی بازی‌های داخلی و ارسال بازیکنان در شماری از رقابت‌های بیرون‌مرزی خودداری می‌کنند. ریاست تربیت بدنی و ورزش تأیید کرد که به ‌دلیل حفظ موازنه در بودجه، از رشته‌های ورزشی خواسته است که رقابت‌های انتخابی تیم ملی و رقابت‌های بین‌المللی را برگزار کنند و از اشتراک در شماری از رقابت‌ها، از جمله رقابت‌های چند‌جانبه خودداری ورزند.

قرار است ریاست تربیت بدنی و ورزش برای رسیده‌گی به تمامی ورزشکاران در کشور و تأمین پیش‌رفت متعادل در میان ولایت‌ها، کمپلکس‌های حوزه‌ای را به ‌زودی در هشت حوزه کشور ایجاد کند. ایجاد این کمپلکس‌ها بخشی از طرح ۱۰ ساله ریاست تربیت بدنی و ورزش است. با ساخت این کمپلکس‌ها، بازیکنان در سطح حوزه‌ای می‌توانند به تمامی وسایل و میدان‌های ورزشی دست‌رسی داشته باشند. گفتنی است که بودجه ریاست تربیت بدنی و ورزش به شکل عمومی به حساب این اداره واریز می‌شود و سپس بر ‌اساس تقاضای فدراسیون‌ها به مصرف می‌رسد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن