از حاتم‌بخشی طالبان به ایران تا کام خشک و کشت‌زار خشک‌تر مردم نیمروز

۸صبح، نیمروز

با ساخت سد کمال‌خان و پر شدن ذخیره آبی این بند، مردم نیمروز رویای دسترسی به آب و رشد زراعت را داشتند.

آب سد کمال‌خان برای زراعت دهقانان نیمروز کافی بود؛ اما با حاکمیت گروه طالبان بر افغانستان، این گروه آب این بند را به سمت ایران رها کردند تا این‌که کاسه بند خالی شد.

 مقام‌های ایرانی از این کار طالبان استقبال کرده و گفتند: «هیأت حاکمه افغانستان در مساله حق‌آبه هیرمند طبق توافق صورت گرفته با این کشور پای‌بند بوده است.»

شماری از باشنده‌گان نیمروز می‌گویند که طالبان بدون مشورت با اهالی این ولایت، آب سد کمال‌خان را به سمت ایران جاری کرده‌اند و زمانی که دهقانان این ولایت اعتراض کرده‌اند، طالبان گفته‌اند که در فصل زراعت آن‌ها می‌توانند از آب بند کجکی هلمند استفاده کنند.

دهمرده، یکی از دهقانان ولایت نیمروز است. او می‌گوید که به امید آب بند کمال‌خان، زمین‌های خود را کشت کرده است. دهمرده گفت: «مقداری از زمین‌هایم را برای کشت گندم و جو و مقداری را برای کشت پالیز اختصاص داده بودم تا از آب بند کمال‌خان این زمین‌ها را آبیاری کنم.»

او می‌گوید وقتی خبر شده است که «طالبان چنین ظلمی را به حق دهاقین و زارعین این ولایت کرده‌اند» نا‌امید شده، اما کاری از دستش ساخته نبوده است. می‌گوید هیچ دروازه‌ای نبود تا به جواب این «ظلم» را از آن‌جا دریافت کند. دهمرده می‌افزاید که در فصل آبیاری وقتی با دیگر دهقانان نزد طالبان می‌روند تا آب بند کجکی را به نیمروز انتقال دهند، طالبان می‌گویند که مسوولان بند کجکی اجازه چنین کاری را نمی‌دهند.

یکی دیگر از دهقانان این ولایت می‌گوید برای این‌که کشت‌هایش از بین نرود، مجبور شده‌ است چاه برمه‌ای حفر کند، اما این چاه هم آب کافی برای گندم‌هایش ندارد. می‌گوید حالا مجبور است به آبیاری پالیز‌ها توجه کند و گندم‌ها را بگذارد خشک شود و از بین برو‌د.

طالبان با رهاسازی آب سد کمال‌خان به سمت ایران، مردم نیمروز با بحران کم‌آبی مواجه شده‌اند.

یک ریکشادار که در سطح شهر زرنج به خانواده‌ها آب می‌فروشد، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید: «مدت زیادی می‌شود که از طریق ریکشا آب را از شرکت‌ها خریده و برای خانواده‌ها در سطح شهر زرنج به فروش می‌رساندم، اما روز یک‌شنبه صاحبان شرکت‌ها در یک تصمیم تازه از افزایش نرخ آب در این ولایت خبر داد‌ند.»

این ریکشاوان می‌گوید که قبلاً یک تانکر آب را به ۴۰ هزار تومان ایرانی از شرکت‌ها می‌خریده، اما براساس تصمیم جدید این شرکت‌ها، قیمت یک تانکر آب به ۷۵ هزار تومان افزایش یافته است.

شماری از باشنده‌گان نیمروز نیز می‌گویند که طالبان هیچ قانون و پالیسی‌ای ندارند. یکی از آن‌ها می‌گوید در حالی که این گروه در یک گوشه شهر قانون عدم معامله به نرخ اسعار خارجی را ممنوع اعلام می‌کنند، در گوشه‌ دیگر شهر خرید و فروش و معامله آزادانه به تومان ایرانی جریان دارد.

دکمه بازگشت به بالا