فعالیت زنان تجارت‌پیشه در بادغیس؛ از تهدید طالبان تا کم‌بود سرمایه

محمدحسین نیک‌خواه

حدود یک ‌سال از گشایش نخستین مرکز تجارتی زنان در ولایت بادغیس می‌گذرد. این مرکز به درخواست زنان باغیسی در دیدار با رییس جمهور غنی ایجاد شد. در کنار دیگر زنان بازرگان دو تن از اعضای خانواده رییس حج‌ و اوقاف بادغیس نیز در«مرکز تجارتی زنان ولایت بادغیس» سرگرم کسب‌وکار هستند. 

کسب‌وکار زنان در ولایت بادغیس تا چندی پیش دشوار بود و مخالفان مسلح دولت، زورمندان و حتا عالمان دین مخالف فعالیت آنان در بخش‌های اقتصادی بودند.

از مدتی به این‌سو ریاست حج‌ و اوقاف بادغیس از فعالیت بازرگانی زنان پشتی‌بانی می‌کند و عالمان دین از طریق مسجدها به مردم اعلام می‌کنند که فعالیت زنان خلاف شریعت نیست و مشکلی ندارد؛ اقدامی که با استقبال ریاست امور زنان بادغیس روبه‌رو شد. با این حال نبود سرمایه و کم‌بود بودجه برای پشتی‌بانی از زنان تجارت‎‌پیشه در باغیس، بزرگ‌ترین مشکل سد راه آنان در این ولایت شمرده می‌شود.

آمریت تجارت ‌و صنایع بادغیس نیز تأیید می‌کند که زنان فعال در بخش‌های اقتصادی با کم‌بود سرمایه دست‌به‌گریبان هستند و بانک‌های فعال در بادغیس نمی‌توانند به آن‌ها قرضه بدهند.

 

از شورنخود تا کیف ‌و کفش زیر یک ‌سقف

زنان تجارت‌پیشه‌ بادغیسی در سفر رییس جمهور غنی به این ولایت، با او دیدار و مشکلات و خواست‌های خود را بیان کردند. یکی از خواست‌های آنان، ایجاد مرکز تجارتی ویژه زنان در شهر قلعه‎‌نو، مرکز این ولایت، بود.

رییس جمهور با درخواست زنان بازرگان موافقت کرد و دستور داد مرکزی ویژه برای کسب‌وکار زنان تجارت‌پیشه در شهر قلعه‌نو ایجاد شود. این مرکز که حدود یک‌ سال پیش گشایش یافت، در آن نزدیک به ۹۰ زن سرگرم تجارت‌اند.

صنایع دستی، قالین‌بافی، گلیم‌بافی، عکاسی، آرایشگاه، کفش‌فروشی، لباس‌فروشی، رستورانت و یک شورنخودفروشی کوچک همه‌گی زیر سقف این مرکز تجارتی جای گرفت‌اند.

عطیبه توخی، مسوول مرکز تجارتی زنان ولایت بادغیس، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که برای ایجاد سهولت بیش‌تر برای زنان، ورود مردان به این مارکیت ممنوع است و زنان بادغیسی می‌توانند با خیال راحت از آن خرید کنند.

زرغونه شیرزاد، از زنان بازرگان در مرکز تجارتی زنان بادغیس، گشایش این مرکز و حضور زنان در آن‌ را فرصتی عالی برای رشد کسب‌وکار زنان می‌داند. او می‌افزاید بسیاری از زنان که پیش از این خانه‌نشین بودند، با گشایش این مرکز تجارت‌های کوچک را آغاز کرده‌اند.

با این وجود زنان بازرگان در بادغیس مشکلاتی نیز دارند و از مقام‌های حکومتی می‌خواهند که برای از میان بردن این مشکلات آنان‌ را پشتی‌بانی کنند.

 

تهدید طالبان و ایستاده‌گی زنان

پیش از تأسیس این مرکز تجارتی، زنان بازرگان مشکلات زیادی داشتند و در کنار نبود فضای مناسب برای انجام فعالیت اقتصادی، از سوی جریان‌های گوناگون تهدید می‌شدند.

زورمندان، مخالفان مسلح حکومت و حتا برخی از عالمان دین مخالف فعالیت اقتصادی زنان بودند و آنان ‌را تهدید می‌کردند تا از فعالیت بازرگانی دست بردارند.

با آغاز کار ساخت مرکز تجارتی زنان، عالمان دین نیز از این اقدام پشتی‌بانی کردند. آن‌ها در مسجدها به مردم در مورد اهمیت فعالیت تجارتی زنان سخنرانی کردند.

در مرکز تجارتی زنان ولایت بادغیس در کنار دیگر کسبه‌کاران، دو تن از اعضای خانواده رییس حج‌ و اوقاف این ولایت نیز حضور دارند و سرگرم کسب‌وکار هستند.

مولوی عبدالسلام صابر، مدیر ارتباطات ریاست حج ‌و اوقاف بادغیس، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح تجارت زنان را خلاف شریعت اسلامی نمی‌داند و باور دارد که زنان نیز مانند مردان می‌توانند در خارج از خانه کار کنند. او تهدید زنان تجارت‌پیشه از سوی زورمندان و مخالفان مسلح حکومت را امری نادرست دانسته و تأکید می‌کند که این کار خلاف شریعت اسلام است.

با وجود همه‌ی مشکلات و تهدیدهای امنیتی، زنان بادغیسی با اتحاد و هم‌بسته‌گی در برابر دشواری‌ها ایستاده‌گی کرده و تسلیم مشکلات نشده‌اند.

 

خوش‌بینی ریاست امور زنان

ریاست امور زنان ولایت بادغیس گشایش مرکز تجارتی زنان را اقدامی مؤثر برای پیش‌رفت زنان بازرگان در این ولایت می‌داند. این نهاد می‌پذیرد که در گذشته زنان از سوی جریان‌های گوناگون تهدید می‌شدند، اما حالا تهدیدها کاهش یافته است.

راحله نادری، رییس امور زنان ولایت بادغیس، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که زنان بازرگان در این ولایت با کم‌بود سرمایه دست‌به‌گریبان هستند و نمی‌توانند کاروبار‌شان ‌را گسترش دهند. این مقام محلی بادغیس می‌افزاید که بانک‌ها و نهادهای مالی در بادغیس تاکنون حاضر نشده‌اند برای پشتی‌بانی بیش‌تر از زنان تجارت‌پیشه، به آن‌ها قرضه پرداخت کنند و حکومت هم بودجه‌ای در این خصوص ندارد. خانم نادری می‌گوید که برای بازاریابی و فروش محصولات زنان بازرگان، اقدام قابل توجهی تاکنون صورت نگرفته و این یکی دیگر از چالش‌های آنان است.

احمدالله صمیم، آمر تجارت‌ و صنایع ولایت بادغیس، هم تأیید می‌کند که زنان تجارت‌پیشه سرمایه کافی برای انجام تجارت ندارند و به خاطر گسترش کاروبار آنان تاکنون اقدام مؤثری صورت نگرفته است.

با این حال اداره محلی بادغیس ایجاد مرکز تجارتی زنان را گامی بزرگ برای پشتی‌بانی حکومت از زنان بازرگان دانسته و آن ‌را در تمامی ولایت‌های زون غرب بی‌نظیر می‌داند.

نجم‌الدین برهانی، سخنگوی والی بادغیس، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح از تلاش مقام‌های محلی برای پشتی‌بانی از زنان تجارت‌پیشه سخن می‌زند.

هرچند ایجاد مرکز تجارتی زنان بادغیس از دید زنان بازرگان اقدامی مهم و مؤثر دانسته می‌شود، اما آنان از بانوی اول کشور می‌خواهند که در حد توان خود از فعالیت اقتصادی زنان پشتی‌بانی کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن