از دکان‌داری تا قهرمانی

عارف پیمان - سخنگوی تربیت بدنی و ورزش

  جوانان بسیاری هستند که از طفولیت می‌خواهند الگو، قهرمان، هنرمند، سیاست‌مدار، تجار یا سرمایه‌دار و بالأخره وزیر و وکیل باشند، اما کسانی هم هستند که نه وزارت می‌خواهند، نه وکالت، نه ثروت و نه ریاست. آنان چه می‌خواهند؟ پاسخ به این پرسش را می‌توان در صحبت با یک ورزشکار دریافت.

فضل‌کریم ترکمن ۲۱ سال پیش از امروز در یکی از روستاهای ولایت جوزجان به دنیا آمد. مکتب را تا صنف هشتم خواند و آن‌گونه که می‌گوید، نسبت مشکلاتی نتوانست به تعلیم و تحصیل ادامه دهد. وی فعلاً در شهر کابل زنده‌گی می‌کند و به گفته خودش تازه نامزد شده است. در پهلوی فعالیت‌های ورزشی، نقشی اساسی در تأمین مایحتاج فامیل دارد و با داشتن یک دکان خوراکه‌فروشی مخارج فامیل و خودش را پیدا می‌کند.

 از آوان کودکی علاقه فراوان به ورزش‌های سنگین داشت. ‌وقتی قهرمانان ورزش را از پرده تلویزیون تماشا می‌کرد، انگیزه‌ای برایش پیدا می‌شد تا به کلپ برود، ورزش کند،‌ در رقابت حضور یابد،‌ مدال بگیرد، عضویت تیم ملی را به دست آورد و قهرمان شود. این خواست او چراغ راهش شده و امروز به عنوان قهرمان در یکی از رشته‌های ورزشی شناخته می‌شود.

در رقابت‌های قهرمانی بازی‌های درون‌سالونی ترکمنستان در سال ۲۰۱۷ بود که با او آشنا شدم. جوانی مؤدب، با قد بلند، اندام برجسته و استوار که وقتی راه می‌رود، نشانه‌هایی از ورزشکار بودن در سیمایش مجسم می‌شود. فضل‌کریم ترکمن نام دارد و در همان سال عضویت تیم ملی وزن‌برداری افغانستان را کسب کرد. وی تاکنون در بیش از ۱۳ مسابقه خارجی شرکت کرده که دست‌آورد و افتخارات ورزشی‌اش ۱ مدال طلا، ۲ مدال نقره و ۴ مدال برنز است.

آقای ترکمن در مورد آغاز فعالیت ورزشی‌اش می‌گوید: «از طفولیت علاقه‌مند به ورزش بودم. همین علاقه‌مندی و تشویق فامیل بود که در کلپ وزن‌برداری زیر نظر استاد مصطفی ورزش را شروع کردم. در اول برایم بسیار مشکل بود. به مرور زمان بهتر شدم و علاقه‌مندی و مهارت‌هایم روز‌به‌روز زیاد شده تا بالأخره در رقابت‌های کابل در سال ۲۰۱۵ اشتراک کردم و مقام اول را گرفتم. در رقابت‌های انتخابی تیم ملی در سال ۲۰۱۶ مقام دوم را گرفتم و عضویت تیم ملی را هم به دست آوردم.»

 آقای ترکمن در سال ۲۰۱۶ به عضویت تیم ملی جوانان فدراسیون وزن‌برداری پذیرفته شد و پس از آن به عنوان یک ورزشکار مطرح در رویدادهای برون‌مرزی افتخار‌آفرینی کرد. او هم‌چنان در سال‌های ۲۰۱۷، ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ در وزن مثبت ۱۰۹ کیلوگرام ظاهر شد و مقام قهرمانی‌اش را حفظ کرد. وی می‌خواهد بیش‌ از این پیش برود تا به مقام قهرمانی جهان و کسب مدال از بازی‌های المپیک دست یابد. مانند بیداد سلیمی، قهرمان وزن‌بردار ایرانی، آقای ترکمن می‌گوید که آرزو دارد روزی در بازی‌های المپیک شرکت کند و ریکاردها را بشکند. وی بیداد سلیمی، قهرمان ایرانی را ورزشکار مورد علاقه‌اش می‌داند که از بازی‌های المپیک مدال طلا دارد.

 از آن‌جایی که ورزشکاران خاطره‌های خوب و بدی در جریان سفرهای ورزشی‌شان دارند، آقای ترکمن هم یکی از خاطراتش را بیان می‌کند. وی به یک سفر خارجی رفته بود. او در لفت بالا شد، بعد از پایین‌شدن‌، بازیکن‌های تیم فوتبال در لفت بالا رفتند. تا منزل دوم بالا شده بودند که لفت سقوط کرد. همه می‌گفتند که لفت به ‌خاطر همین وزن‌بردار خراب شده که پیش از آنان توسط همان لفت بالا شده بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن