از قرنطینه‌ای به قرنطینه‌ی دیگر؛ روند انتقال مسافران افغان گیر‌مانده در هند امروز آغاز می‌شود

حسیب بهش

هم‌زمان با قرنطینه شدن هند، وزارت ترانسپورت از آغاز روند انتقال مسافران افغان گیر‌مانده در آن کشور خبر می‌دهد. به گفته مسوولان در این وزارت، مسافران افغان از عربستان سعودی و امارات متحده عربی به کابل انتقال یافته‌اند و قرار است روند انتقال بیش از دو هزار و ۵۰۰ افغان از هند به کابل و سایر ولایت‌ها نیز امروز آغاز شود. مسوولیت انتقال این مسافران گیرمانده را شرکت هوایی کام ایر بر عهده دارد. مسوولان این شرکت هوایی می‌گویند که زمان، مکان سفر و نرخ تکت‌ها را برای مسافران مشخص کرده‌اند و این روند قرار است در حدود پنج پرواز اجرا شود.

وزارت ترانسپورت از تسهیل روند انتقال افغان‌های گیر‌مانده در هند خبر می‌دهد. اشرف حق‌شناس، معاون سخنگوی این وزارت، روز جمعه، هشتم حمل، به روزنامه ۸صبح گفت که بیش از دو هزار و ۵۰۰ مسافر افغان در هند درخواست برگشت داده‌اند و با توجه به تلاش‌های وزارت ترانسپورت و سفارت افغانستان در هند، این کشور تعهد کرده است که زمینه را برای خروج افغان‌ها فراهم می‌کند. وی افزود که این روند سر از امروز آغاز می‌شود و تا پنجم اپریل ادامه خواهد یافت.

آقای حق‌شناس افزود که مسافران افغان روز گذشته از عربستان سعودی به کشور باز گشته‌اند و روند انتقال مسافران افغان از امارات متحده عربی نیز در حال تکمیل شدن است. وی تصریح کرد که زمینه انتقال تنها به مسافرانی فراهم می‌شود که درخواست خروج از هند را داده‌اند. به گفته معاون سخنگوی وزارت ترانسپورت، مسافران افغان گیر‌مانده در هند در یک مکان معین گرد می‌آیند و سپس از طریق شرکت هوایی کام ایر به کابل و سایر ولایت‌ها انتقال می‌یابند. مسوولان در وزارت ترانسپورت می‌گویند که احتمال دارد میزان مسافران افزایش یابد و آنان نیز تلاش می‌کنند که زمینه گرفتن تکت آنلاین را برای مسافران فراهم کنند.

شرکت هوایی کام ایر نیز از آماده‌گی‌هایش برای انتقال مسافران افغان به کشور سخن می‌گوید. نجیب پیمان، سخنگوی این شرکت، گفت که روند انتقال مسافران امروز آغاز می‌شود و قرار است افغان‌ها در حدود پنج پرواز به کشور انتقال یابند. وی روز گذشته در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که این شرکت منتظر است تا گفت‌وگوهای سفارت افغانستان در هند با مسوولان آن کشور برای تسهیل روند انتقال مسافران، از جمله صحبت روی تعیین ماهیت انتقال آنان به میدان هوایی، به نتیجه‌ای بینجامد. بر اساس اعلامیه‌ای که این شرکت در صفحه فیس‌بوکش نشر کرده، این پروازها در روزهای ۲۸ و ۳۰ مارچ و اول، سوم و پنجم اپریل صورت خواهد گرفت.

شرکت هوایی کام ایر به مسافرانش توصیه کرده که سر ساعت هفت بامداد به وقت هند در شهرهای مالویانگر، بهوگل یا لاجپتنگر حضور پیدا کنند تا از طریق موترهای سفارت افغانستان مقیم هند به میدان هوایی انتقال یابند. بر اساس این اعلامیه، نرخ تکت‌ها از شهر دهلی به کابل ۳۸۰ دالر و از دهلی به سایر ولایت‌ها ۴۳۰ دالر محاسبه شده است. این شرکت هم‌چنان از درخواست‌کننده‌گان تکت خواسته که در صورت دریافت تقاضای بیش‌تر نسبت به نرخ معینه، آن را با مسوولان این شرکت در میان بگذارند.

پیش از این، شمار زیادی از افغان‌های گیرمانده در هند به دلیل آن‌چه قرنطینه شهرهای هند و روبه‌رو با شرایط نابسامان مالی در آن کشور خوانده شد، از حکومت خواستند که زمینه انتقال‌شان را فراهم کند. سفارت افغانستان مقیم هند نیز دو روز پیش در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح تأیید کرد که پس از روزها گفت‌وگو، مقامات هند را قانع ساخته تا به مسافران افغان گیر‌مانده در آن کشور اجازه خروج دهند. هند از چهار روز بدین سو شهروندانش را به دلیل پیش‌گیری از گسترش ویروس کرونا قرنطینه کرده و به شهروندان خارجی حتا اجازه خروج از محل بودوباش‌شان را نمی‌دهد. افغان‌ها گیرمانده در هند پیش‌تر گفته بودند که بیش‌تر آنان برای مداوا به آن کشور سفر کرده‌اند و توانایی پرداخت هزینه بودوباش در آن کشور را ندارند.

هم‌زمان با آغاز روند انتقال مسافران افغان از هند، طرح قرنطینه شهر کابل نیز امروز حالت اجرایی می‌گیرد. این تصمیم پس از ثبت موارد تازه ابتلا به ویروس کرونا در کشور گرفته شد. تا پایان روز گذشته ۹۵ مورد مثبت ویروس کرونا در کشور به ثبت رسیده است. پیش از این، مسوولان در وزارت صحت عامه تأیید کرده بودند که ویروس کرونا در کشور به گردش اجتماعی در‌آمده و نیاز است که شماری از شهرها قرنطینه شوند. گفتنی است که شهر هرات از سه روز بدین‌سو قرنطینه شده و مسوولان صحی از مردم خواسته‌اند که از گشت‌وگذار اضافی در شهر خودداری کنند.

دکمه بازگشت به بالا