از استقرای اول تا استقرای دوم

حسن آذرمهر

دومین نمایشگاه گروهی عکس «استقرا» از سوی عکاسان این گروه زیر نام «استقرای دوم: پرسه تا مکاشفه» به روز پنج‌شنبه ۲۰ سرطان در یکی از مراکز فرهنگی در شهر کابل برگزار شد. این نمایشگاه از سوی تعدادی از عکاسان که مربوط نسل جدید عکاسی در افغانستان می‌شوند، برگزار گردید.

استقرا به معنای جست‌وجو و کنجکاوی است و این عکاسان در عکس‌های‌شان نشان می‌دهند که درباره‌ی دغدغه‌های انسان معاصر کنجکاو استند. آن‌ها پرسه می‌زنند تا خرده تصاویری را که در دنیای انسان معاصر می‌بینند، در قالب عکس ثبت کنند. در بیانیه‌ی هنری این نمایشگاه آمده است: «عکاسی که پرسه‌زن است، تماشاگر نیز است. او در هر فضای تازه چشم‌چرانی می‌کند. آن‌قدر می‌بیند و می‌بیند تا خود جزیی از آن‌چه می‌دیده، شود.»

در این نمایشگاه ۴۸ عکس از هشت عکاس افغان که همه بین ۲۵ تا ۳۰ سال سن دارند به نمایش گذاشته شد. عکس‌های این نمایشگاه رویکرد مفهومی و مدرن دارد و ذهن مخاطب را به چالش می‌کشد. شهاب اسلامی که برگزارکننده‌ی این نمایشگاه است می‌گوید: نوگرایی در بین جوان‌های افغان زیاد است، آن‌ها همیشه دوست دارند ببینند چه پشت پرده است که از آن بی‌خبر اند.

عکاسان در این مجموعه کوشش کرده‌اند تاثیری را که انسان شهری بر پیرامون خود می‌گذارد، به تصویر بکشند. هرچند حضور انسان در عکس‌ها غایب است اما مخاطب از تأثیری که او بر پیرامون خود گذاشته، این حضور را درک می‌کند. اما سوالی که هنر مفهومی همیشه با آن مواجه می‌شود این است که آیا مخاطب می‌تواند با آن رابطه قایم کند؟ عاطفه باران ۲۰ ساله یکی از کسانی است که به همراه دوستانش در این نمایشگاه اشتراک کرده است. او می‌گوید: «این عکس‌ها به گونه‌ای است که مخاطب در نگاه اول نمی‌تواند با آن رابطه برقرار کند، اما باید زیاد دقت کند.»

عاطفه بر محیط دوستانه‌ا‌ی که این نمایشگاه دارد تأکید می‌کند و از این که ساعتی را در این محیط با دوستانش است، لذت می‌برد.

اما نگاه کسانی که عکاسی مدرن را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند به گونه‌ی دیگر است. آن‌ها استدلال می‌کنند که پرسش‌برانگیزی هنر مدرن در واقعیت امر زمینه‌ی اشتراک را برای مخاطب فراهم می‌کند. نبیلا هورخش یکی از کسانی است که به صورت حرفه‌ای به عکاسی مدرن می‌پردازد. نبیلا می‌گوید: این عکس‌ها بستری ایجاد می‌کند تا خود بیننده‌گان به تفکر بپردازند و وارد دیالوگ شوند.

رامین نقشبندی نیز یکی از عکاسانی است که چند سال پیش نمایشگاه عکاسی را در شهر مزار برگزار کرده بود. او در آن نمایشگاه که زیر نام «خواب کیمیایی» و به همراهی قاسم فوشنجی برگزار کرده بود، عکس‌های مفهومی‌اش را به نمایش گذاشت. رامین که قبلاً تجربه‌ی برگزاری نمایشگاهی عکاسی را دارد، می‌گوید: نمایشگاه گروه استقرا در کل یک تلاش است در راستای این‌که عکاسی مفهومی بتواند جای خود را در فضای عکاسی افغانستان که بسیار رسانه‌زده است پیدا کند.

رامین حضور اشتراک‌کننده‌گان را در این نمایشگاه چشم‌گیر می‌خواند.

نمایشگاه گروه استقرا پس از دو دوره‌ی آموزشی عکاسی مدرن برای عکاسان این نمایشگاه برگزار شد. شهاب اسلامی به شکل حضوری و آرمین امیریان به شکل آنلاین پیرامون عکاسی معاصر برای دانش‌آموزان درس گفتند. در این دوره‌های آموزشی کوشش گردید تا دانش‌آموزان از بند تعریف کلاسیک عکاسی رهایی یابند و با عکاسی مدرن آشنا شوند. یکی از مولفه‌های عکاسی مدرن این است که عکاس در بند کمره‌های حرفه‌ای عکاسی نیست و می‌تواند با استفاده از کمره‌ی موبایل عکس بردارد. از سوی دیگر عکاس پس از برداشتن عکس می‌تواند آن را تدوین نیز نماید. اما بعضی از عکاسان که معتقد به تعریف کلاسیک عکاسی استند، با این امر موافقت ندارند. رضا یمک که نزدیک به دو دهه‌ است عکاسی مستند می‌کند و در حال حاضر هم رییس مرکز فوتوژورنالیزم چشم سوم است، می‌گوید: «انسان امروز دچار تنبلی است. این تنبلی باعث می‌شود ابزارهایی بسازد که کارها را سریع‌تر انجام بدهد اما روی آن‌ها کم‌تر فکر کند.»

در نتیجه یمک عکس‌های مفهومی را عکس‌هایی می‌داند که حاصل تنبلی ذهن هنرمندان است و در موقعیت‌های شانسی اتفاق می‌افتد.

از سوی دیگر حیدر‌شاه بیدک که چندین سال است عکاسی خیابانی می‌کند، می‌گوید: هنوز اساس فکری برای پردازش موضوعاتی که در این نمایشگاه به تصویر کشیده شده، خام است.

روی هم رفته، این نمایشگاه توانست تعدادی از علاقه‌مندان عکاسی معاصر را گرد هم بیاورد و وارد گفت‌وگو بسازد. سال پار نیز گروه استقرا نمایشگاه‌هایی را در تعدادی از مراکز و دانشگاه‌ها زیر همین عنوان برگزار کرد. استقرای دوم در واقع حاصل یک سال مطالعه و تجربه‌ی عکاسانی است که خود را طرف‌دار تجربه‌گرایی می‌خوانند و می‌خواهند بیننده را با تجربه‌های‌شان وارد گفت‌وگو بسازند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن