از خاموشی شبکه‌های مخابراتی تا قطع جریان برق؛ مانور قدرت طالبان در بادغیس

سیدحسن حسینی

راه‌های ارتباطی و جریان انرژی برق در ولایت بادغیس قطع شده است. آن طور که ساکنان بادغیس می‌گویند، وضعیت امنیتی در این ولایت با گذشت هر روز بدتر می‌شود. دزدی‌های شبانه در خیابان‌های داخل و بیرون شهر، ره‌گیری موترهای حامل مسافران از سوی طالبان، تاریکی مطلق شبانه و نبود انرژی برق در یکی دو روز اخیر و قطع شدن خطوط ارتباطی از ساعت ۱۰:۰۰ صبح روز قبل سبب شده که صدای اعتراض مردم بالا بگیرد. شورای ولایتی بادغیس هم نگران وضع موجود در این ولایت است. هنوز علت این‌ همه نابسامانی در ولایت بادغیس مشخص نیست اما آن‌چه که مشخص است، رنج روز افزونی است که مردم مجبور اند از آدرس طالبان تحمل کنند.

 

حمله طالبان به پایه‌های برق

حوالی ساعت ۱۰:۰۰ صبح دیروز جریان ارتباط تلفنی در سراسر ولایت بادغیس قطع شد و هنوز هم با قطع و وصل دوام‌دار و طولانی همراه است. از سه روز به این طرف هم جریان توزیع انرژی برق در این ولایت به کلی قطع شده است. طالبان چندین پایه انتقال انرژی برق وارداتی از کشور ترکمنستان را هدف گرفته‌اند. این بار نخست نیست که طالبان پایه‌های برق وارداتی کشور ترکمنستان به این ولایت را هدف قرار می‌دهند.

آن طور که شورای ولایتی بادغیس می‌گوید، اکثر حمله‌های طالبان به پایه‌های برق فقط و فقط آزار و اذیت کردن مردم را در پی دارد.

عبدالله افضلی، عضو شورای ولایتی بادغیس که هم اکنون در سفر به هرات به سر می‌برد، در مصاحبه با روزنامه ۸صبح می‌گوید که تلاش طالبان برای فشار بیش‌تر علیه مردم و دولت در ولایت بادغیس روز افزون شده است. آقای افضلی می‌گوید که اداره محلی بادغیس توان مقابله با طالبان را ندارد و مردم باید تاوان کم‌توانی مسوولان دولتی را بدهند. به گفته وی، قطع جریان برق در گذشته هم دست‌آوردی برای طالبان نداشت اما آنان هر از گاهی برای اعمال فشار بر مردم، به این گزینه متوسل می‌شدند.

وی می‌افزاید که دوام وضعیت به همین شکل سبب به وجود آمدن بی اعتمادی بین مردم و دولت می‌شود. او از نهادهای امنیتی و مسوولان در مرکز کشور خواهان سرکوب طالبان در ولایت بادغیس است.

 

۱۰ سال انتظار     

دو روز پیش مردم محل و ساکنان مرکز بادغیس در اقدامی علیه نابسامانی در این ولایت دست به اعتراض زدند. آنان از اداره محلی خواستند که با استفاده از ابزارهای گوناگون، انرژی برق را به مردم برگرداند. بنا بر گزارش‌ها همین اکنون چانه‌زنی بزرگان محل با طالبان برای وصل کردن پایه‌های انتقال جریان انرژی وارداتی برق از کشور ترکمنستان در حال انجام است.

برق وارداتی ترکمنستان به بادغیس در حالی قطع می‌شود که در ماه اسد سال گذشته، رییس جمهور غنی طی سفری به شهر قلعه نو بادغیس سب‌استیشن برق این شهر را با ظرفیت ۱۱۰ کیلووات افتتاح کرد.

این سب‌استشین که پس از ۱۰ سال انتظار شهروندان ولایت بادغیس افتتاح شد، برای حدود هفت هزار خانواده انرژی توزیع می‌کند. جریان برق ترکمنستان به بادغیس حدود ۵۲ کیلومتر مسیر را در بر می‌گیرد.

 

بی‌داد ناامنی در یک کیلومتری قلعه‌ی نو

غلام نبی، یکی از مسافرانی که تازه از ولایت بادغیس به هرات آمده در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح از دزدی شبانه دزدان مسلح در یک کیلومتری یک پایگاه امنیتی در دروازه ورودی شهر بادغیس خبر داد. او گفت که یک شنبه شب، سه موتر مسافربری هنگام ورود به دروازه شهر قلعه‌ی نو، مرکز ولایت بادغیس، از سوی دزدان مجبور به توقف شده و سپس به نقطه نامعلومی منتقل شدند. وی می‌گوید که مسافران موترها پس از رهایی به مردم گفتند که دزدان مسلح آنان را به جایی نامعلوم منتقل کرده و تمام داروندارشان را با تهدید اسلحه و ضرب و شتم از آنان گرفته‌اند.

هر چند تلاش کردیم در مورد مشکلات کنونی ولایت بادغیس با مسوولان و اداره محلی این ولایت در ارتباط شویم اما قطع بودن خدمات مخابراتی این اجازه را به ما نداد.

مشکلات ریشه‌دار بادغیس

مشکل قطع خدمات مخابراتی در ولایت بادغیس به چند روز اخیر محدود نمی‌شود. ساکنان این ولایت از دست کم شش ماه به این طرف با نبود خدمات مخابراتی دست و پنجه نرم می‌کنند. اداره محلی بادغیس پیش از این به روزنامه ۸صبح گفته بود که خدمات مخابراتی در گذشته از ساعت ۶:۰۰ بامداد آغاز می‌شد و تا ساعت ۵:۰۰ عصر دوام داشت اما پس از تهدید طالبان، این زمان کمتر شده بود. بنا بر گزارش اداره محلی این ولایت، خدمات مخابراتی در یک هفته گذشته از ساعت ۶:۰۰ بامداد آغاز می‌شد و تا ساعت ۲:۰۰ بعد از ظهر ادامه داشت.

با این حال اما حالا مشکل بیش‌تر شده است و جریان ارتباط از طریق شبکه‌های مخابراتی خصوصی به کل قطع شده است.

طالبان در ولایت بادغیس مواضع زیادی را در اختیار دارند و بنا بر گزارش‌ها، دولت محلی در این ولایت کم‌تر توانسته در برابر آنان موفق عمل کند. به باور برخی از اعضای شورای ولایتی و فعالان مدنی در ولایت بادغیس، مردم برخی از ولسوالی‌های این ولایت با طالبان هم‌سویی فکری دارند و همین مسأله سبب می‌شود که دولت و نیروهای امنیتی را کم‌تر استقبال کنند.

همین اکنون ولسوالی‌های جوند، بالامرغاب، مقر و آب کمری زیر فشار طالبان قرار دارند. ولسوالی جوند بیش‌تر از یک سال به این طرف در محاصره نیروهای مخالف دولت قرار دارد. وضعیت در ولسوالی بالامرغاب اما بدتر گزارش می‌شود. در این ولسوالی فقط یک پایگاه نظامی نیروهای مشترک امنیتی در کنترل دولت است اما سراسر جغرافیای آن پر از حضور زیاد طالبان است. هجوم طالبان به این ولسوالی سبب شده بود که چند ماه پیش مردم مرکز ولسوالی کار و بار و خانه‌های خود را رها کرده و برای در امان ماندن از گزند طالبان، به ولایت‌های همجوار و نقاط دوردست بادغیس پناه ببرند.

طالبان هر از گاهی گره حمله بر ولایت بادغیس را محکم‌تر می‌کنند. اواخر سال گذشته این گروه در حمله‌ای وسیع توانست نیروهای تازه‌نفس ارتش به نقاط مرزی کشور ترکمنستان فراری دهد. پس از آن، نیروهای ارتش برای در امان ماندن به کشور ترکمنستان پناه بردند اما پس از مدتی از مسیر بندر تورغندی به ولایت هرات برگشت داده شدند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن