از بامیان تا تورنتو و اوسلو؛ معترضان: حکومت طالبان را به رسمیت نشناسید

۸صبح، کابل: برگزاری نشست اوسلو در ناروی، و دعوت از طالبان برای اشتراک در این نشست واکنش برانگیز شده است. شماری از معترضان از بامیان در افغانستان، تورنتو در کانادا و اوسلو در ناروی از برگزارکننده‌گان این نشست می‌خواهند که حکومت سرپرست طالبان را به رسمیت نشناسند.

شماری از این معترضان روز جمعه در اوسلو، شمار دیگر روز شنبه در بامیان و برخی دیگر امروز یک‌شنبه، ۳ دلو در شهر تورنتوی کانادا، با تجمع در مقابل سفارت ناروی از دولت این کشور و اشتراک‌کننده‌گان نشست اوسلو خواسته‌اند که طالبان را به رسمیت نشناخته و آنان را به رعایت حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران وادار کنند.

شماری از معترضان در بامیان گفته‌اند که نباید با سرنوشت آنان در نشست اوسلو معامله شود و باید حق آزادی به زنان برگردانده شود.

از سویی هم، معترضان در اوسلو، طالبان را عامل بحران کنونی دانسته‌اند و از دولت ناروی خواسته‌اند که نماینده‌گان طالبان را به دادگاه بین‌المللی بکشانند.

معترضان در اوسلو به رسم اعتراض یک چادری به وزیر خارجه ناروی تحفه داده‌اند.

افزون بر این، شماری از معترضان در تورنتوی کانادا نیز در اعتراضی  گفته‌اند که کشورهای جهان نباید از جرایم و جنایت‌هایی که در افغانستان صورت گرفته است در نشست اوسلو چشم‌پوشی کنند.

این اعتراضات در حالی برگزار شده که قرار است تا ساعت دیگر نشست اوسلو با حضور هیأتی از طالبان، کشورهای متحد ناروی از جمله امریکا و بریتانیا و نیز نماینده‌گانی از زنان افغانستان در پایتخت ناروی برگزار شود.

دولت ناروی اعلام کرده است که برگزاری این نشست به معنای به رسمیت شناختن حکومت سرپرست طالبان نیست.

دکمه بازگشت به بالا