نمازهای «جمعه و جماعت» در دایکندی برای پیش‌گیری از گسترش ویروس کرونا تعطیل شد

۸صبح، کابل: شورای علمای دایکندی در یک نشست اضطراری فیصله کرده است تا برپایی نمازهای «جمعه وجماعت» در مساجد برای جلوگیری گسترش ویروس کرونا تا اطلاع بعدی تعطیل شود.
 
دفتر مطبوعاتی والی دایکندی با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد که این فیصله روز پنج‌شنبه، چهاردهم حمل صادر شده است.
 
در اعلامیه‌ای که از سوی شورای علمای دایکندی نشر شده است، از باشنده‌گان این ولایت خواسته شده است که به توصیه‌های صحی وزارت صحت عامه به صورت جدی عمل کنند.

شورای علمای دایکندی در این اعلامیه چهار ماده‌ای خطاب به باشنده‌گان دایکندی گفته‌ است: «از لحاظ آموزه‌های دینی و فتواهای مجتهدان حفظ جان انسان‌ها از اولویت‌های اساسی، اولی و واجب بوده، چنان‌چه بنا به نظریه متخصصان صحی جهانی یکی از عوامل مهم انتقال ویروس کرونا بودن در اجتماعات است، بناً تا اطلاع ثانوی نماز جمعه و جماعات، فاتحه‌خوانی، ختم شریف و ازدحام در مراسیم تکفین میت که امور مستحبی است، معطل قرارداده شود.»

هم‌چنان از باشنده‌گان دایکندی خواسته شده است که از هرگونه تجمعات در عروسی‌ها، شیرینی‌خوری‌ها و سایر محافلی که باعث تجمع مردم می‌شود، پرهیز کنند.

شورای علمای دایکندی گفته است که طبق نظریه متخصصان صحی غسل و تکفین میت کرونایی در صورتی که سبب گسترش ویروس کرونا ‌شود، ضرور نیست و نماز میت کرونایی نیز در فضای باز برگزار شود.

این شورا از اداره محلی دایکندی نیز خواسته است که جلو هرنوع بی‌نظمی، گران‌فروشی و احتکار در بازارها را بگیرد.

دایکندی پس از بامیان دومین ولایتی است که برپایی نماز‌های جمعه و جماعت در آن تعطیل می‌شود.

شمار کسانی که در دایکندی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، به سه نفر رسیده است. یک نفر در این ولایت پس از بیماری دوباره صحت‌یاب شده است.

تازه‌ترین آمار وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که ۲۴۵ نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

در برخی از شهرهای کشور برای جلوگیری از ویروس کرونا قیود روزگردی وضع شده است.

دو روز پیش شورای علمای افغانستان اعلام کرد که بی‌توجهی به توصیه وزارت صحت عامه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ناجایز است. مهتم‌ترین توصیه‌های وزارت صحت عامه، عدم اشتراک در تجمعات، شستن دست‌ها با آب و صابون می‌باشد. شورای علمای افغانستان هرچند تصمیم به تعطیلی نمازهای جمعه و جماعت نگرفته است، اما توصیه کرده است که تا حد امکان نمازها با کم‌ترین اشتراک‌کننده برگزار شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن